Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • saka

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17dTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut! As vrea sa stiu se poate face ceva sa mi stea semnalizarile aprinse gen pozitii SUA ? ( Masina : Vectra C 1.9 - 150 hp ) Va multumesc !
Skip ads

  • horica

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
am stat si eu si m-am tot gandit la treaba asta dar am lasat-o balta...am bagat op-comu si am aprins ambele becuri de semnalizare fata...treaba e ca trebuie sa fie aprinse la o intensitate mai mica , altfel sunt prea puternice ...cel putin asa mi s-au parut mie
  • ionut vectra c

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2012

  • Mesaj Privat
salut !de ce nu incerci pe pozitii sa ti montezi leduri de intensitate mai mica galbuii.eu am vazut aici la mine in brasov la un golf in trafic asa ceva si aratau destul de ok,!
  • saka

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17dTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2011

  • Mesaj Privat
salut ! horica se pot aprinde din soft / din op com ?
Skip ads

  • saka

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17dTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut Ionut ! eu acum am becuri de semnalizare laterala portocalii din alea in pozitii , dar as vrea semnalizarile sa stea aprinse , cnv spunea cu bec cu dublu filament ,modificare soclu , etc ..
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
De ce nu lasati voi masinile asa cum sunt? Stiti ca nu e legal sa faci modificari la instalatia electrica a masinii....din 2 puncte de vedere (legal si al sigurantei). Inteleg ca unii vor sa ii creasca puterea (poate tin prea mult la acea masina) dar sa te apuci sa o faci pom de craciun..... nu stiu.
Parerea mea!
PS: Suntem europeni, nu americani!
Cu respect!
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
E inestetica treaba. De ce ai face-o daca nu esti obligat de lege? Doar sa ai luminite in plus si sa atragi atentia asupra masinii tale? Ia-ti un Ferrari!
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Uite pom de Craciun...dar estetic Very Happy
A fost mania mea sa o umplu cu de toate, dar a fost apreciata de toata lumea Twisted Evil
Toate luminile erau cuplate pe un sistem cu telecomanda, si mai erau blitzuri (albe, mici) in grila frontala. Se speriau nemtii cand treceam pe langa ei pe autostrada noaptea si se fereau (pana sa vada ce i-a depasit, dupa care claxoane)
A fost a doua mea Vectra si sunt mandru de transformarile aduse ei.
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
gabriel ... o trecut un ozn .... aa ba nu ... e o vectra .. Smile
@saka au aparut acu becuri de pozitie care clipocesc ... pune unu albastru si unu rosu .. ia vezi ce iese:))
ceva de genu Smile

  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Nu pot fi becuri de pozitie care clipocesc....si mai ales la intensitatea asta! Sunt lampi de blitz intr-un montaj facut de cei care isi fac reclama cu site-ul pe clip Very Happy


Ultima modificare facuta de svg_gabriel10 la Dum 15 Sep, 2013 12:28 am
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
ziceam asemanator oricum cele de pozitie bat mai slab dar la acc viteza. scz nu vreau sa fac reclama dar atat gasii
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
1. La vectra c nu se poate face asta fara efecte secundare. Efectele secundare fiind ca vei avea erori de bec ars, erori de circuit deschis pe la becuri, etc, darva mai fi un efect secundar, si anume daca te vei intalni cu ARR vei lua si amenda, vei ramane fara talon, va trebui sa faci o vizita la RAR cu masina in starea in care a iesit din fabrica pentru ca nu iti va omologa nimeni aceasta modificare.

2. Ca sa aprinzi orice bec, intri in uec sau rec, intri pe test mode si ai acolo toate becurile si alte cele...
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ARR un are treaba cu masinile mici Smile
Poate RAR-ul:)
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
pustiu_pst, te inseli amarnic! ARR se ocupa de orice autovehicul, in special cele cu peste 3,5t, deoarece sunt cei mai pacatosi la respectarea normelor impuse de omologare. Daca ARR vrea sa imi verifice Mobra, Dacia 1310 sau Vectra C... o poate face fara nicio problema. Iar daca te-a prins ARR cu modificari....ramai pieton. Se aplica sanctiuni usturatoare si pentru instalatia omologata partial sau total nefunctionala.... dar la alte instalatii adaugate!?

ARR ---> Despre noi
Conform HG 1289/2011 privind modificarea ºi completarea unor acte normative din domeniul rutier, Autoritatea Rutierã Românã - A.R.R., este organismul tehnic specializat al Ministerului Transporturilor ºi Infrastructurii pentru transportul rutier, desemnat sã asigure, în principal:
...............
gestionarea efectuãrii evaluãrii de impact asupra siguranþei rutiere, auditului de siguranþã rutierã, inspecþiei de siguranþã precum ºi desfãºurarea activitãþilor de formare, atestare, instruire ºi perfecþionare profesionalã a auditorilor de siguranþã rutierã;
............

RAR este de fapt organismul tehnic (static) de certificare/atestare si omologare a autovehiculelor, inaintea punerii lor pe drumul public...dar si la intervalele stabilite de lege pentru verificari periodice. RAR nu iese pe strada sa verifice pe nimeni.
Cu respect!
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Smile) RAR nu iese pe strada sa verifice?
Vorbeste cu cei din Bucuresti de pe Iuliu Maniu inainte sa intri pe autostrada, vezi ce parere au Smile

Am fost oprit de RAR luat la intrebari de folie etk, nu de ARR!
Ba chiar am trecut pe langa ARR de N ori, unul nu s-a uitat, aveau trase pe dreapta doar microbuze, tiruri ...
?..

ARR se ocupa de transporturi etk, fix in banana ii dor pe ai ca ai tu pozitie de america pe vectra C. Daca te incalzeste cu ceva, am stat FIX langa ei cu angel eyes aprins pe vectra b si nu s-a intamplat nimic. RAR-ul cand a vazut a fost altceva:))

Iesiti afara din casa ca aflati ce se intampla.
Am si un prieten la ARR si culmea nu l-am auzit niciodata sa vorbeasca de asa ceva...doar de fise de transport, autorizatie etk..nu luminite si becuri..
Chiar pe A1 am vazut saptamana aceasta ARR-ul cu 3 microbuze si 2 tiruri langa ei...nici macar o masinuta mica..

Daca vrei sa afli cum este cu adevarat nu pe site-uri..umbla cu folie pe geamuri, xenon pe far normal, neoane etk..te opreste un agent de la rutiera, fa scandal ca folia de exemplu nu este peste limita si ghici cine o sa vina sa constate? ARR-ul? nu.. RAR!

http://www.monitorulvn.ro/a...rar_2_144774.html
Ca idee..


Nustiu cum este afara, dar in RO RAR-ul iese pe strada!

Si pe o masina de RAR scrie...
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Sa fiu sincer, nu aveam habar ca a trecut si RAR-ul pe teren Neutral De cand se ocupa cu asta?
Eu sunt in afara tarii de cativa ani si.... Sad nah, sorry ca m-am bagat ca musca in lapte.
Vezi mai sus pozele mele, cu ce umblam eu pe strazi Very Happy si da, am avut xenon pe faruri clare la vectra A si ford focus.
  • andu105

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
RAR-ul umbla de ceva ani prin Bucuresti\Ro,au zone fixe. Din punctul meu de vedere este ok..mai sperie din cei cu rablele care sunt un pericol pe strazi
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
"Gabriel" , deja din definita lor spune ca au treaba cu transportul rutier (tiruri, microbuze, autobuze etc.) , nu cu autoturismele :
Citez :
...organismul tehnic specializat al Ministerului Transporturilor ºi Infrastructurii pentru transportul rutier...

Si in plus de asta, RAR-ul nu are voie sa te opreasca fara sa fie in prezenta lui un agent de politie care are in desfasurare zona in care te-a oprit.
Cei de la RAR sunt ingineri auto care lucreaza la Registrul Auto Roman, nu agenti de circulatie.
  • saka

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17dTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspunsuri ! Very Happy daca o sa i fac sa stea semnalizarile aprinse , o sa anulez becurile de pozitie si dak o sa dea eroare trebuie sa fie o posibilitate can bus plm ceva ceva trebuie sa existe sa nu apara erori ! Cineva mi a zis ca face ! Mi a zis ca trebuie bec cu dublu filament , si soclu modidficat ! Ele cand aprind pozitia sunt la o intensitate mica , iar cand semnalizez e la intensitate normala ! Very Happy
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
@alex_paval, "Si in plus de asta, RAR-ul nu are voie sa te opreasca fara sa fie in prezenta lui un agent de politie care are in desfasurare zona in care te-a oprit." ---> Dar un agent de rutiera te lasa fara certificat... fara prezenta celor de la RAR.

Asa ca, daca baietii au pile la politie.... le urez succes in operatia de modificare.
Sa mai zic si faptul ca umbland cu pomul de craciun pe roti... ti se va umple si frigiderul de carne!? Atatea lumini in jurul masinii sunt deranjante, mai ales ca, REPET, nu suntem in America, ci in Europa...unde lumea nu are habar ce intentii ai tu cu acele becuri aprinse, iar in caz de accident in anumite circumstante... pici vinovat!

@saka, sistemul CAN BUS e facut tocmai ca sa fii avertizat, deci ma indoiesc ca il vei trisa fara consecinte!
De ce nu iti cumperi o masina mai veche sa ii faci pozitii SUA? Gen Dacia 1300!? Nu ar mai fi cool, nu? Rolling Eyes
Daca tot tii neaparat sa ai pozitii SUA, mergi sa iti cumperi o masina americana si cu siguranta vei scapa de batai de cap in privinta modificarilor!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR