Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • ovidiutimisoara

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am fost am facut diagnoza si mi a dat cod eroare B0961- Parking assist rear sensor right corner circuit- short to Battery (01)
Am inteles ca trebuie schimbat senzorul. cu toate ca pe diagnoza apare Short to battery
Stie cineva ce inseamna asta ?
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Înseamnã cã nu "da" la masã, sau mai exact nu vede "obstacolul",trebuie înlocuit senzorul.
The parking assist control module has detected the voltage at the sensor circuit is greater than 11.5 V or the object sensor is not grounded
  • ovidiutimisoara

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2015

  • Mesaj Privat
am sa il inlocuiesc si am sa vin cu noutati daca l am rezolvat:)
  • deleted-100538

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am un Opel Insignia Sports Tourer an 2011 mi s-a defectat un senzor de parcare pe bara din spate pe partea dreapta. Se poate da jos senzorul fara a da bara jos? Un videoclip/tutorial ceva imagini?
Skip ads

  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@AddyUFS, ai acces daca te bagi sub masina sau mai comod daca o ridici pe elevator. O sa observi senzorul...e un loc prin care bagi mana si il poti inlocui fara sa dai bara jos.
  • ovidiutimisoara

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Eu am reusit sa il demontez fara sa dau bara jos . Mi a luat 5 minute asta pana ce l am curat, cert este ca nu l am mai putut mufa la loc si il am in buzunar Smile
  • ovidiutimisoara

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2015

  • Mesaj Privat
am dat jos senzorul am luat coduri de pe el si am cautat pe net. Am gasit pe original Bosch la 20 $ in schimb transportul este 30$
Este cineva din timisoara care mai doreste acest senzor si sa il comandam. nu e o avere, dar sincer acum sa dau 20 pe piesa si 30 pe transport nu imi vine.
Daca vreti contactati ma !
acesta e situ.
http://www.ivok.com/index.p...;product_id=10331
  • ovidiutimisoara

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Vin cu noi informatii legate de senzoruld e parcare defect
Ca sa economisiti timp si poate bani doresc sa reactualizez unul din postarile vazute de mine pt acest topic legate de serviceul din Timisoara Autoglobus. In una din postari zicea un coleg ca un astfel de senzor costa 150 cu tot cu montaj, am zis ca la banii astia merita sa il fac la ei , dar din pacate era numai o tzapa.
Autoglobus: Senzor parcare 266 lei, vopsit senzor parcare 60-70 lei plus manopera zicea ca mai mult de 20-30 min nu dureaza deci inca 40 de lei. Destul de mare abaterea de la suma de 150 lei.
Am facut comanda pe situl mai sus mentionat ( am vazut ca nu sunt doritori am comandat singur) indiferent de cate piese cumperi pretul standard este de 30 dalari pt fiecare piesa nu se poate comasa, deci daca comandam 3 senzori plateam 90$ transport plus pretul senzorilor.
Le am trimis codul senzorul a venit frumos vopsit ca si cel original nu trebuie vopsit nu nimica. pret final senzor Bosch acelasi cod (pe care cei de la autoglobus nu il gaseau, si normal ca este deja vopsit senzorul si de ce sa iti dea gata vopsit cand mai poate lua niste bani de pe tine) a costat 20 de Dolarei. plus transportul de 30 = o nimica toata de 50 dolarei. Economie doar de 45 %
Maine am sa il si montez si am sa va spun daca functioneaza Smile)) I hope so!
Skip ads

  • deleted-100538

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Am avut și eu problema la 2 senzori din spate. Am cautat pe internet fel și fel de site-uri cu piese la mana a2a cu returnare în caz de nu mergea sau nu corespundea senzorul, am gãsit ba chiar sh luate din fel Spania /Germania /Belgia. Prețul a fost de 100 de lei bucata +30 lei transport. Am cerut o culoare închisã la senzor pentru ca eu am masina de culoare maro-negru-auriu. Cu putina pricepere și un tutorial i-am demontat și acasã pentru ca senzorii defecți erau în partea stânga respectiv dreapta pe bara din spate și nu necesita demontarea ei. Așadar senzori de buna calitate fãrã sa mai revopsesc și fãrã service-uri, total 230 lei. Pe când doar unul nou era 250 lei bucata.
(menționez ca deși cei originali erau made in Mexico cei primiți aveau coduri asemãnãtoare dar erau made în Spain) am vreo 3 sãptãmâni de când ii am și nu am nici o problema. Dupã montarea lor a dispãrut și eroarea fãrã sa o șterg din computer(diagnoza)

Rãmâne sa vad ce fac cu rezistenta de la încãlzirea din scaune pentru ca am auzit ca sunt undeva la 700lei șezut +300 spãtar, o suma amețitoare având în vedere ca sunt foarte fragile și dacã apeși mai tare în banca se pot rupe(întrerupe) din nou
  • ovidiutimisoara

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Senzorul cu pricina inlocuit cu cel nou, nu necesita nici un fel de resetare merge foarte bine.
Feeling happy.
  • insanoo

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Mi a aparut brusc mesajul Service parking assist. De fiecare data cand bag in marsarier sau cand incerc sa activez senzorii din buton
Am mai avut o problema acum vreo 3 luni, insa atunci functiona cu intermitente, am inlocuit un senzor si totul a fost ok. Oare ce sa fie? Un senzor defect poate afecta tot parking assist ul?
Masina e spalata, nu vorbim de senzori murdari Smile)
  • deleted-100538

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Dacã un senzor nu funcționeazã atunci toți senzorii nu merg pentru ca sunt legați în serie. Deci nu iti va funcționa parck asistul. Faci o diagnoza și îți va apãrea eroarea și implicit senzorul cu pricina, de exemplu "senzor dreapta spate defect"
Skip ads

  • insanoo

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2014

  • Mesaj Privat
ma poate ajuta cineva cu o diagnoza sa stiui exact ce senzor este defect?
multumesc
  • olirazvan

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu. Am fãcut azi o diagnoza si mi-au apãrut 3 coduri de eroare:
B0954 senzor stânga fata short to batery intermitent
B0955 senzor stanga mijloc short to batery permanent
B0957 senzor dreapta fata short to batery intermitent
L-am întrebat pe bãiat care e treaba cu intermitent si permanent si mi-a explicat ca cele cu intermitent au probleme cu mufele adicã trebuiesc curãtate si cel cu permanent trebuie schimbat.
  • plattymir

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
cu ce versiune de opcom faceti diagnoza?eu am versiuna 1.59 dar nu vede senzorii de parcare.imi arata in bord sevice parking assist si nu stiu care din senzori e problema.stie careva?defapt cu versiune 1,59 nu vad mare lucru.si ma gandeam sa imi iau alta diagnoza pt opel dar nu stiu care.bine,una mai ieftina..nu un mdi Smile
  • plattymir

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nimeni?
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
OpCom 2014 PRO fw 1.62 sau 1.61...in mare functioneaza bine pe Insignia!
  • plattymir

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Mersi fain.versiunea mea de 1.59 nu vede multe.nici senzorii.
  • Alex.D

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2016

  • Mesaj Privat
de cateva zile sunt si eu proprietarul unui ST din 2011 (2010 noiembrie sa fiu mai exact). am eroarea cu service park assist. stiu ca e senzorul stanga spata.
1. de unde il cumpar ?
2. se schimba greu ?
3. dupa inlocuire mai trebuie facut ceva ?
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
1)poti sa incerci pe net..chiar si sh!
2)daca e bara spate, cu putina rabdare il poti schimba fara sa o dai jos
3) din punct de vedere al functinolitatii, nu trebuie sa faci ceva in plus(o sa ai doar eroare memorata, fie o stergi cu op.com dau altceva, fie dispare ea in timl)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR