Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ggaabbyy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Question Detin un vehicul tip OPEL ASTRA cu motor de tipul Z12XE pe benzina, 1199 cmc, 55 kw.
Anul de fabricatie este noiembrie 2002.
Am fost acum cateva zile la reprezentanta Opel din Iasi pentru cu totul alte probleme si a ramas mirata toata lumea de acolo ca o ASTRA poate avea si motor de 1200 cmc...... lucru care sincer, m-a pus pe ganduri.
Ce sa zic, masina merge bine insa este cam lenesa la plecarea de pe loc........in intersectii spre exemplu.
Vreau un sfat de la cunoscatori:
este posibil ca acest motor sa fie prea mic pentru caroseria vehicolului ? (masa proprie este 1145 kg).
Este posibil ca odata ........candva acest motor "sa cada" in vreun fel ?....
......momentan.......masina are 60 000 reali la bord...
ce sfat imi dati ? sa o tin sau sa caut sa scap de ea? Question
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ce sa zic , motorul exista pe astra dar daca nici la reprezentanta nu au auzit de el iti dai seama cat de priceputi sunt, intradevar e cam mic motorasul pentru masinita si acesta varianta de motor e destul de rara(pe Astra, e motorizare de baza la Corse), asta in comparatie cu celelatle modele (cele mai frecvente sunt 1.6 benzina, 1.7 si 2.0 diesel) daca iti place cum merge, cum trage , cat consuma , si te multumeste eu zic sa o pastrezi, mie unu nu-mi ajunge 2.0 diesel si m-as fi bagat la un 2.2 dar din cauza taxelor am ales 2.0 ... care e destul de comun in ro (avantaje ca fac mecanicii lu' peste practica si la altii si poate cand ma duc eu sunt deja ecspertzi Embarassed )
  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Cind a fost conceputa astra G cu motor de 1,2 litri s-au facut niste calcule si nu ai nici un motiv sa iti faci griji in privinta motorului ca ar fi prea mic, are 55 de KW suficienti pentru o masina care se foloseste in mare parte in orasi.
  • cristiete

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca ai nici o problema. Am si eu una la fel, mai batrana cu cateva luni. Intr-adevar, nu pleaca la fel cu un BMW din intersectii, dar e foarte rapida in manevrare la viteze superioare. Este un motor mai mic, dar si consumul e pe masura. Probabil n-o sa fac liniutze, dar nici nu-mi doresc asta. Cat timp masina te ajuta sa-ti faci damblalele (pe mine ma ajuta sa merg dintr-un loc in altul, de cand nu mai am Dacie am vazut si eu taximetristi care nu se mai baga in fata mea de pe drum fara prioritate, nu ma mai ascund de militieni sa-mi ia noxele...), nu cred ca ai vreo problema.
Skip ads

  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu am un 1.4 caravan...adivca mai mare putin...da nu ma plang deloc...masina de familie, spatiu mare, motor mic..adica ok...fara pretentii de curse..
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am masina din semnatura de un an jumate , timp in care am adunat in jur de 30.000 km . Masina are 1168kg si pot spune ca motorasul se descurca cu brio din toate punctele de vedere . Consum in afara de 5.5 iar in oras , depinde , intre 8 si 10 . Trage de rupe , mai ales la turatii mari . Demaraj? Depinde cum ii dai in goarna . In treapta 1 ajungi la 6000 de ture in 3-4 secunde , iar cu a 2-a la 6000 esti deja la 90km/h . Chestia asta am verificat-o de cateva ori la niste pseudo-liniute la semafoare , cu alte masini cu pretentii . Si nu m-am facut de ras !
Credeti-ma , are demaraj beton , pentru un 75 cp !
Motor extrem de silentios , compartiment motor aerisit si usor de lucrat , distributie pe lant , costuri mici de intretinere .
Multi m-au intrebat daca nu le-o vand . Sunt extrem de multumit de ea , ca sa fac greseala asta !
Faptul ca este o motorizare rara la Astre , e dovedita si de faptul ca atunci cand am dorit sa-mi fac Casco la Allianz , aia nu au gasit in catalog motorizarea si nu stiau unde sa ma incadreze ca valoare de catalog . Ziceau ca nu exista , ca poate am schimbat motorul !
Pe scurt , daca nu esti vitezoman , e excelenta solutia cu acest motor . Am atins si 160 km/h , de curiozitate . Mai mergea putin cred ca pana pe la 170-175 , dar nu am vrut sa mai fortez nota .
Parerea mea , poate usor subiectiva , este sa nu faci greseala sa o vinzi !
Repet , daca nu esti vitezoman , o sa-ti para rau
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
E bun si dracusorul asta de motor. 75 CP? Si ce daca? 1.7 DTI cati are, nu cumva tot 75? Face treaba, adica ajunge la 160km/h, ce`ti tb. mai mult.........
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu am avut un Kadett tot cu motor de 1,2 de se mirau toti ca,cum de exista asa motor pe un Kadett cind de fapt motorizarea asta era intilnita pe Corsa.Pina la urma am schimbat motorul cu unu de 1,4 de pe o Astra pentru ca nu prea ma multumea la plecarea de pe loc si la mers la deal(rampa),dar in principiu ,daca locuiesti la oras si umbli mai mult prin oras cu ea ar fi bine sa o tii iar daca stai la tara,parerea mea,repet,parerea mea e sa o vinzi si sa-ti iei macar o astra de 1,7. Smile
Skip ads

  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pt un astra de 1.7 DTI totusi are 75 CP ..... este fain sa ai motorizare f buna si silentioasa cu 1.2 tot are 75 CP .... la dieseluri Evil or Very Mad cu 1.7
Ai facut alegere buna! sa conduci sanatos
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ggaabbyy a scris:Question ...
Am fost acum cateva zile la reprezentanta Opel din Iasi pentru cu totul alte probleme si a ramas mirata toata lumea de acolo ca o ASTRA poate avea si motor de 1200 cmc...... ....Question



Bine ca nu au fost mirati astia de la RAR, stiu pe cineva cu un Citroen Xantia care are un motor 2.0 HDI mai altfel, a astepta aproape o luna pana sa-i faca omologare de serie
  • handiboa

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am motor de 1200 (75cp) ,si vreau sa spun ca nu e chiar atat de rau, in schimb ,sa stii ca sunt de acord cu colegul de mai sus ,care a avut dreptate cand a zis ca ''iti dai seama cat de priceputi sunt daca nu au auzit de acest motor''.
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
motorul e ok! nemtii au calculat tot, nu puneau degeaba.

comparativ: opel - 1.2 - 75cp; gama vw (skoda etc.) - 1.2 - 55cp, 64cp (sunt 2 variante). deci nu ai de ce sa te plangi Smile e f buna pt oras.
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
1.2 (Z12XE) e un motor destul de polivalent, in conditiile unor costuri de intretinere foarte mici, reuseste totusi sa-ti smulga cate un zambet pe buze cand ii folosesti toti poneii. Eu zic sa o pastrezi atata timp cat nu tragi de masina aiurea. Nu are probleme de fiabilitate decat poate la debitmetru, sa fie mai sensibil, dar daca schimbi filtrul de aer la 10000 nu e nici o problema. In concluzie nu te lua doar dupa cilindree, pt ca pana la urma puterea conteaza, iar 75 de cai sunt ok pt 1170 de kg, actuala mea Corsa are 1060 de KG cu acelasi motor, deci diferenta ar fi mica, inca unul ca mine in masina Smile.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR