Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • contaural

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am inteles ca tb schimbate si acestea. Piulita roata Opel MOKKA janta tabla au codul GM 10 08 516.
Skip ads

  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Gata am luat gumele, aștept cãluțul .
Am gãsit , noi Very Happy Toyo OPEN Country 4x4 500 RON /buc.215x55 R18. Le voi pune pe jentile aliaj de 18' cu care vine mașina.
Mai jos si specificațiile sunt std pe Audi Q7. Calitate nu mai deschid subiectul.
http://www.toyo.de/tire/pattern/open-country-wt

  • buzii

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Mokka 2014 F1604
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2014

  • Mesaj Privat
contaural a scris:Eu am trecute urmatoarele dimensiuni:
- 195/70 R16 94H;
- 205/70 R16 97H;
- 215/55 R18 95H;
- 215/60 R17 96H;
- 215/65 R16 95H;
- 225/45 R19 92W;


Contaural salut!
Eu am in carte cam aceleasi dimnsiuni cu exceptia ca in loc de "215/65 R16 95H", la mine e trecut "215/55 R16 98H".
Mi s-a parut foarte ciudata dimensiune asta ("215/55 R16 98H"). Am facut niste calcule si diametrul rotii ar fi cu 5cm mai mic, ceea ce ar duce la o eroare de -7 km/h pentru 100 km/h viteza reala. Pentru celelalte dimensiuni trecute in CIV eroarea nu depasea -2km/h.

Credeti ca e posibil sa-mi fi gresit la RAR acea dimensiune?
Voi ceilalti care aveti Mokka puteti sa postati va rog dimensiunile din cartile de identitate a masinii voastre?
  • contaural

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Personal cred (sunt convins) ca ti-a gresit in carte. Daca in carte ai trecut 215/55 R18 cam putin probabil sa ai si 215/55 R16 diametrul ultimei dimensiuni fiind simtitor mai mic decat al primei dimensiuni.
Skip ads

  • salageanr

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut, nu stiu ce cauciucuri sa imi iau intre astea doua:

HANKOOK Winter I Cept Evo W310 215/60R17 96 H Pret: 519,89 LEI
BARUM Polaris 3 4x4 215/60R17 96 H Pret: 492,90 LEI

Barumul are indice de franare pe ud C si de consum F
Iar Hankook are C la amandoua.

  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Ca si brand Eu îți recomand Hankook care dacã te informezi un pic ai sa constați ca sunt din alta clasa fata de Barum. Ca si achiziție nu îți recomand nici unul din cele doua modele pentru Opel Mokka 4x4. Dar aici mai conteazã ceva, Dot-ul care reflecta și-anul de fabricație. Degeaba ai Hankook 2012 producție plimbate prin depozite decât Barum 2014 ale caror proprietãți sunt nealterate. Eu am gãsit cauciucurile cu dot 2914,mai pe întelesul tuturor sunt produse in week 29, adicã jumãtatea luni Iulie anul 2014 si sunt f.multumit. Un alt lucru care l-am urmãrit este ca modelul de cauciuc sa fie produs special pentru clasa SUV 4x4. Toyo OPEN Country, Kumho iZen kc 15 si Cooper discoverer toate 215x55 R 18 care se încadrau in bugetul meu sunt special concepute pentru Suv, prezentate pe pagina producãtorilor, o caracteristica importantã pe care am sesizat-o era faptul ca pereții laterali ai anvelopelor pentru Suv-URI sunt mai groși. Din pãcate Hankook-Uriel alese de tine sunt pentru mașini sport compacte fãrã nici o legãtura cu mașina care o detii Very Happy .Bafta.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@BogdanPE, pentru ce sa pui pe Mokka o anvelopa ranforsata pentru SUV cu "peretii laterali mai grosi", cand miniSUV-ul Mokka e mai usor si decat Astra J si decat Insignia (iar Insignia are si varianta 4x4 si nu cred ca are anvelope de SUV)? O anvelopa ranforsata se pune pentru a sustine greutate si pentru terenuri accidentate (caz in care se justifica).
  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Daca compari Astra si Insignia cu Mokka, doar prin prisma greutatii este grav.

Ai aici definitia pentru Suv:
http://ro.m.wikipedia.org/wiki/SUV

Si inca odata site-ul Opel Small SUV
http://www.opel.ro/autovehi...eneral%C4%83.html
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
clau70 a scris: O anvelopa ranforsata se pune pentru a sustine greutate si pentru terenuri accidentate (caz in care se justifica).


Ti-am spus in ce conditii se foloseste o anvelopa ranforsata. Daca citeai ultima propozitie, vedeai ca am scris ca acel tip de anvelopa se justifica pentru terenuri accidentate, avand in vedere ca Mokka are garda la sol mai mare. Pentru circulatie pe drumuri amenajate nu se justifica, cred ca peste 90% din posesori nu ies in afara soselei..
Cred ca stiu ce inseamna un SUV, nu trebuia sa imi dai link. Mokka e mai degraba un crossover.
  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Ranforsate sau XL nu sunt neaparat cauciucuri de offroad(terenuri accidentate cum spui tu).
Citeste descrierile producatorilor pt pneurile descrise de mine. Sunt pneuri concepute pentru Suv-uri sau Small Suv-uri din care face parte si Mokka..sunt pneuri folosite 90% pe autostrada cu care poti atinge viteze de croaziera de peste 210k/H, vezi descriere Toyo. Ca vrea fiecare sa puna un cauciuc mai ieftin sau de compacta pe masina e treaba lui si pe riscu lui. Eu unul am achizitionat anvelope recomandate de dealer, pentru SUV.
http://www.toyo.co.uk/tire/.../open-country-wtl
http://www.kumhotire.ca/en/...9956-049018FE8AF9
  • contaural

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2014

  • Mesaj Privat
http://www.pirelli.com/tyre...icContent/fitment
Ce parere aveti? Este ptr Opel Mokka? Producatorul de anvelope il recomanda, dar nu este anvelopa ptr SUV-uri. Ma refer la Pirelli Sottozero Serie 3.Astept pareri (asta am achizitionat).
  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Eu vad ca recomanda Scorpio Verde pt 215x55 R18 care este dedicata Suv si small Suv (scuze CUV  https://www.clubopel.com/lin...g/wiki/Crossover_ ) din pacate este de vara.Bafta.
Skip ads

  • liviun29

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Astazi mi-am schimbat cauciucurile.Am pus jenti de tabla 16 si anvelope iarna Toyo s943 215/65/16.
A trebuit sa mai cumpar 20 de piulite pt roti la 8 lei bucata.O sa ma uit si dupa niste capace .Chiar am vazut la Lidl ..dar nu mai aveau pe 16
  • mudpie

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Mi-am incaltat si eu masina acum cateva zile.
Primul contact cu dealerii Opel a fost un soc: jante de tabla si cauciucuri Continental 195 70 R16, 450 + 650 = 1100 lei/roata. Uau!
Prin urmare le-am multumit frumos si mi-am ales jante Alutec Grip de 16, plus cauciucuri 215 65 Bridgestone Blizzak LM80 Evo. Total: aprox 800 lei/roata.
  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Mudpie, Este o alegere foarte buna sunt Anvelope de SUV testate de catre nemtii de la AutoBild si recomandate de ei ca anvelope de iarna pentru SUV sau CUV 4x4. Drumuri usoare si offroad de iarna cu senzatii Smile

http://www.autobild.de/bild...68474.html#bild20

PS. Alutec Grip am avut pe Corsa, cele fumurii..sunt Jenti exceptionale stau bine in curbe iti confera stabilitate si siguranta am fost multumit de ele, de accea in primavera voi achizitiona Alutec Poison de 18`, negre, pe care voi pune anvelope Continental . Bafta
  • Zico

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Mokka
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Eu am pus asa ceva : http://www.nokiantyres.com/.../nokian-wr-suv-3/

Mi-au fost recomandate ca fiind foarte bune pe zapada ( Rusia ).

http://www.youtube.com/watch?v=Rntjd4e9aSw
  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Iarna a trecut, imi fac planuri pentru vara. Imi trebuie jenti de 18', senzori presiune sa pot începe cu dreptul sezonul cald. Câteva concluzii dupã o prima iarna.
Mașina a avut un comportament foarte bun pe toate condițiile de drum. Un mic minus la drumurile cu portiuni cu gheațã, simțeau o ușoarã instabilitate.Se comporta bine pe drumuri înzãpezite de munte.Raspunde bine la condițiile de trafic, ușoare probleme la frânare mai brusca de la viteza mare, peste 150km.Pe autostrada mașina ruleazã foarte bine oferind condiții confortabile de condus, am rãmas surprins. Foarte agila in traficul de oraș, supla se comporta f bine iarna intr-un oraș, am spus adio înzãpezirilor dintre blocuri, parchezi ușor oriunde, ușoare mici probleme cu unghiul de bracaj, trebuie sa fi atent la parcãrile subterane si sa calculezi din timp când iei o curba strânsã, altfel Riști mai multe manevre. Minusuri garda joasa pentru soft Off road noroc cu Scutul montat, de altfel am auzit de câteva ori scrâșnind, vopseaua frumoasa dar la zgârieturi f ușoare se observa, tabla de pe mașina subțire, dar nu in zonele de impact, când ploua se aude destul de tare in mașina , antifonarea slaba, pe autostrada destul de enervanta peste 160km, podeaua soft la mine este mai lãsatã unde țin cãlcâiul piciorului stâng, se aude o Vibrație in parte dreapta in interior, nu am reușit sa identific problema, aceasta fiind mici probleme care nu împacteza satisfacția oferitã de acest excelent produs, Bravo Opel!
  • contaural

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Concluziile dupa iarna le impartasesc si eu confirmand cele spuse de Bogdan. Intaresc cele cu privire la tabla subtire (am dungi lasate de usa deschisa in portiera mea). Nu simt vibratii la viteze mari cum simte Bogdan. In rest o masina super. Culoarea la mine este o problema in sensul ca consuma ffff multa apa (trebuie spalata des) desi este ffff frumoasa. Pot spune si eu.... "Bravo Opel!".
  • BlackT

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Timis
  • Masina: Mokka 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Pana la urma 1002550 5x105 Janta tabla 16" 5 prezoane e ok pentru Mokka? Ziceau si la magazin ca nu e omologata janta pentru Mokka
  • contaural

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2014

  • Mesaj Privat
BlackT pot sa-ti spun ca am o iarna cu ele si nu s-a intamplat absolut nimic. Am fost pe drumuri diverse, atat cu zapada cat si fara (primavara devreme) si nu s-a intamplat nimic. Sunt ptr Astra J care nu este cu nimic mai usoara decat Mokka si nici cu Mokka nu poti face cu mult mai mult macadam decat cu Astra J (asta daca-ti iubesti masina).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR