Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
Imi poate spune cineva daca kitul de distributie de espero s-ar potrivi si pt astra f ?

astra f hatchback din '94, 1,8i monopunct, 66kw, 90cp, c18nz .

Cost total kit distributie astra f (aprox 600 ron) - pompa apa ina, rola tot ina (cred) si curea (pe undeva la 50 ron, nu imi mai aduc aminte marca)
Mecanicul se bate cu mana in piept ca se va potrivi si cel de espero, care ar fi cu mult mai ieftin decat ceea ce am gasit in magazi, pt astra f

Multumesc
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Se potriveste, dar totusi daca se rupe iti faci praf motorul.
Ii poti intreba pe cei de la magazinul de piese ca sa fii sigur.
Dar ... Mai bine dai niste bani, dar stii o treaba: ca e pentru motorul tau.
Probabil cea de Espero are alte firme, pt ca o pompa/curea de la aceeasi firma costa la fel pentru toate masinile compatibile.


Daca e sa ai si garantie, sa fie montata 'cu factura', atunci sigur nu ti se aplica garantia.
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pana la urma am gasit niste preturi mai domestice

Si anume
CUREA :
-Bosch : 77 ron
-Gates : 90 ron
-Conti : 97 ron

Rola :
INA : 170 ron
MAPCO : 120 ron
FAI : 150 ron

Pompa apa :
-FAI : 69 ron
-ceva de Polonia (habar nu am) : 90 ron
-AIRTEX : 112 ron
-VALEO : 138 ron
-GRAF : 169 ron

Eu unul, nu imi mai aduc aminte ce am cumparat ultima data pt ca a trecut foarte mult timp si foarte multi km, adica distributia a tinut si tine in continuare foarte bine, desi are ... 100.000 km !

Ce parere aveti ?
Voi ce ati alege din lista de mai sus ? Adica sa fie cat de cat ok calitate /pret ...
Ati auzit ceva despre AIRTEX, MAPCO ... ?
Pompa de apa trebuie schimbata neaparat ?
Multumesc anticipat
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Eu cand am schimbat la Vectra am ales asa:
Curea Conti (e buna si Gates)
Rola Ina
Pompa de apa Hepu. Din cele enumerate de tine as alege: Valeo sau Graf.

Pompa de apa nu trebuie neaparat schimbata, rezista 120-150k km(!). Daca o stii schimbata e bine, daca nu mai bine o schimbi, pentru ca risti sa o fortezi, sa aiba garnitura tasata/ciupita, sa aiba pale rupte. Si daca se strica mai platesti odata manopera pt montat distributie.
Eu sunt de parere ca mai bine mai stai 1 luna si strangi 140 de lei daca nu ai acum(pt Valeo) si o schimbi si pe aia, ca la manopera iti ia aceiasi bani si dupa stii ca e totul in regula.
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Gata, am reusit sa o schimb astazi
Curea + rola - INA (pe curea scria INA si avea si un cod care cautat pe google dadea tot INA, dar pe rola scria made in Canada, cei de la magazin zicand ca este tot INA, dar ...)
Pompa de apa - RUVILLE
pret distributie 375 ron
pret manopera 150 ron
antigel + apa de vreo 50 lei
+ un alt tampon de la motor, cel din dreapta fata, de sub filtrul de aer - 90 ron. Cel din magazin se jura ca este nemtesc, dar nu avea inscriptionat nici un cod pe el. Tamponul era in cutie de UNIX si cica era nemtesc . Era vopsit cu o vopsea argintie, care dupa ce ca vopseaua ajunsese si pe partea de cauciuc a tamponului, mai ajunsese si prin cutie un pic .
Cred ca era facut pe comanda, special pt mine, fiindca il cerusem sa mi-l aduca cat mai repede posibil, in cateva ore, pt ca eram cu masina desfacuta la mecanic.
Era tamponul asta de origine nemteasca cum sunt eu chinez .
Asa ca sfatul meu este sa va feriti de UNIX, cel putin pt tampon motor. Poate sa se considere reclama, antireclama, dar mai bine prefer sa previn pe alti colegi. Asta este .
Toate cele bune .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR