Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • fastohandle

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Am un Astra Classic sedan Z14XEP si cum va fi prima ei iarna la mine am cateva intrebari legate de caroserie :

1. Modelul asta poate intampina probleme deosebite cu rugina in zona pragurilor, mai ales ca vine din fabrica cu pragurile alea de plastic ?
Ma gandesc ca la iarna de la umezeala si sare dedesubtul lor sa nu fie afectat pragul metalic . Ma gandeam sa dau pragurile de plastic jos , dat cu vaselina pe acolo si apoi puse la loc.
2. Cricul unde se pozitioneaza corect ? Am vazut capacele alea de plastic in praguri , insa nu le-am dat niciodata jos ,iar cricul l-am pus imediat in spatele lor unde vine un mic sant, unde se pozitioneaza cricul cu succes.
3. La usa din spate dreapta lipseste o portiune de cheder vertical , in consecinta la viteze medii spre mari face zgomot si intra si frig pe acolo.
Se gaseste asa ceva de cumparat, ce cod are.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
legat de cheder cauta la dezmembrari ca sigur gasesti. Ala este important si pentru apa...
cat despre protectiile de noroi poti face si cum zici tu sau sa le lasi asa daca sunt bine puse...
  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
chederul acela poate sa fie si cazut, desprins (daca nu e rupt)
lasi geamul jos si usor il desprinzi si tragi de el apoi il fixezi pe pozitie
eu il aveam lasat in jos si vajaia in masina apoi am vazut ca defapt era in jos bagat in interiorul portierei.

pragurile nu prea ruginesc mai mult zona suporturilor care tin pragul de plastic. dupa 10 ani masina mea are foarte putina rugina in acea zona. nu prea recomand sa dai jos pragul de plastic pt ca are niste popnituri de plastic pe care le cam pierzi la desfacere si cel putin eu pe astea nu le-am gasit dupa demontare si a trebuit sa improvizez

daca tu ai pus cricul fara sa dai jos capacele e ok desi normal se scot ca sa-l poti pozitiona corect. sa stii ca nu te musca capacele daca le scoti Wink

banuiesc ca astra ta e model G ai postat la astra H poate ne lamuresti si pe noi iar un moderator sa mute postul tau sa nu se supere baietii cu H ca scriem pe pagina lor
  • fastohandle

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Interesanta ideea legata de caderea chederului in interiorul portierei. O sa incerc sa trag de el sa vedem daca e intreg.
Iar legat de postare , am facut-o la sectiunea Probleme tehnice - Caroserie cred ca valabil pt toate modelele Opel in general. Vad ca un moderator la mutat, nu stiu la ce sectiune si care este motivul .
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pentru ca intrebarea ta nu e o problema tehnice. De aia a fost mutat.
1- nu. galvanizat
2- corect e sa dai jos capacelul din prag, ca sa ai vizibilitate.
3- a alunecat in jos. trebuie sa il scoti si sa afli de ce a alunecat (normal nu are voie)
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Rugina sub praguri eu nu am vazut sa aiba,insa la pasajele spate ai toate sansele sa gasesti vopsea sarita si ceva rugina.Daca dai pragul jos nu e mare panica,se gasesc atat clemele care tin pragul cat si clipsurile,clemele parca sunt vreo 4 lei bucata si vreo 4-5 la numar si clipsurile sa fie 1 leu/bucata
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR