Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • cristian marinescu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
si asta nu e tot . ca sa pot desface motorasul dupa cum se vede , a trebuit sa tai bratul de la stergatoe fiind blocat pe ax. Oare de ce? pai neglijenta bat-o vina .. am pierdut capacul de protectie de plastic ce vine pe ste piulita ,iar ploaia si solutia de spalat si-au facut datoria...
Si in plus am mai rupt si o ureche de prindere de la mootras ca io mare voinic am tras cu cheia sa desfac stergatorul....
iar a doua am rupt-o la carat ca deh ....am legat sirma de haion sa pot cara obiecte ce depaseau gabaritul masinii.
Skip ads

  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mda. insa de problema mea nu prea mai pot zice nimic. azi am dat motorasul jos si am verificat daca ajunge tensiune la mufa lui cu un beculet de pozitie si 2 fire. tensiune era, deci probleme cu firele nu am. insa motorasul cred ca este ars. nu mai schiteaza nici un gest. maine o sa merg la un dezmembrari si sper sa-l gasesc intr-un pret rezonabil. altfel nu cred ca se poate rezolva problema mea. mai am insa o intrebare pt voi: pt stergatorul spate este vreo siguranta prin panoul de sigurante? sau releu ceva? daca da spuneti-mi si mie va rog.
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
danutbenghiu, ai putea sa cauti la dezmembrari, un haion complet cu motoras bun si stergator... Shocked
motorasul tau, l-ai incercat sa vezi daca mai invarte, l-ai desfacut? vorbim mai multe maine, eventual aruncam un ochi la motoras
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
super omule. hai sa ne vedem maine Smile daca rezolv problema dau o bere si un biliard Very Happy iar dupa o sa va povestesc si voua colegi cu probleme similare cum s-a rezolvat problema mea si mai precis care a fost buba. numai bine!
Skip ads

  • cristian marinescu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Buna ideea cu haionul complet .Eu caut bratul de la stergator de inebunesc pe la sh-uri ...toti spun ca de obicei nu se mai poate scoate de pe ax si au doar cu haion cu tot.Pentru cine l-a taiat ca mine ,se gaseste nou doar orginal .
Asta ca am salvat motorasul.
Asa arata axul dupa ce l-am curatat,iar ghidajul lui ,iata-l[/imglCind am desfacut motorasul sau mai bine zis reductorul am rupt marginile astea de la locasul uneia dintre piirghii dar la montaj nu a avut nici o influenta .Functioneaza brici!
[imglb=https://www.clubopel.com/8080/uploads/2010-04/9033_qc7jg10xl.jpg]

  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salutare! am desfacut iar motorasul stergator luneta si am descoperit urmatoarele:
- Am inlaturat placuta cu circuitul de pe motoras;
- Am pus motorasul pe direct la baterie si se invarte fara probleme Smile;
- La inlaturarea circuitului care vine montat pe motoras am depistat o anomalie. Am masurat tesiunea pas cu pas sa vad daca ajunge la motras si am observat ca ajunge pana in punctul 2 din imagine. dupa acea rezistenta (sau ce o fi) nu se mai gaseste tensiune, adica in punctul 1 nu ajunge tensiune, nu e continuitate.
Poate sa ma ajute si pe mine un electrician sa-mi spune ce e chestia aceea cilindrica si neagra? scuze daca se interpreteaza aiurea Smile
Se poate schimba acea piesa care cred eu ca e dusa?
Sau mai bine ar fi daca mi-ati spune si mie cum trebuie sa masot acest circuit cu un aparat de masura sa-mi dau seama daca sunt ceva probleme. Va multumesc mult si sper sa ma puteti ajuta.

  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Revin cu problema mea la care nimeni nu mi-a raspuns pana acum Sad. Chiar nu mai este nimeni pe aici ca sa-mi raspunda? Problema mea era de la releul temporizare stergator spate care s-a ars. Motorasul este bun. Acum m-ar interesa un pret la acest releu daca-l stiti.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu am dat la dezmembrari 20 lei pe un releu Neutral dar am un amic care cu 10 lei a luat toate releele de pe tablou la o vectra b Smile) tot de la dezmembrari
Skip ads

  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
da. pai pana la urma la dezmembrari o sa merg si eu. releul temporizare stergator fata l-am luat de acolo cu 5 lei (nou este 80 lei), numai ca acesta e cam ciudat, e mai mic si n-am prea vazut de astea la dezmembrari. sper sa-l gasesc second.
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Nici mie nu imi mai functioneaza stergatorul pe spate(astra g hatchback 2002)...cineva mi-a sugerat sa ma uit la sigurante...Are cineva idee unde se afla siguranta de la stergatorul de luneta? Sau o schita ceva? Va multumesc!
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@razvanvl
tabloul de sigurante il gasesti in bord sub compartimentul acela de acte de se afla sub blocul de lumini in partea stanga
siguranta de la stergatorul spate este 31
  • barbuceanu mihai

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salut.am observat de doua zile un tacanit de releu atunci cand imi functioneaza stergatoarele,ce trebuie sa verific.
multumesc
Skip ads

  • mnealessandro

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut.mi-a aparut si mie problema asta cu tacanitul releului in timp ce functioneaza stergatoarele..si nu stiu nici cauza nici rezolvarea.
va rog o parere..
  • barbuceanu mihai

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salut.am o astra g din 1999,este normal atunci cand stergatoarele sunt date pe temporizator sa se auda un tacanit ca de releu?
asta se intampla si la stergatoarele de la parbriz si la cel de la luneta.
multumesc
  • barbuceanu mihai

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2010

  • Mesaj Privat
nimeni.............
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
barbuceanu mihai a scris:salut.am o astra g din 1999,este normal atunci cand stergatoarele sunt date pe temporizator sa se auda un tacanit ca de releu?
asta se intampla si la stergatoarele de la parbriz si la cel de la luneta.
multumesc

e normal
  • barbuceanu mihai

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2010

  • Mesaj Privat
multumesc mult lucio
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@razvanvl
tabloul de sigurante il gasesti in bord sub compartimentul acela de acte de se afla sub blocul de lumini in partea stanga
siguranta de la stergatorul spate este 31


Iti multumesc mult pentru indrumare. Am sa ma uit la acea siguranta.
Nu am reusit sa fac inca stergatorul pe spate. Initial am crezut ca este de la motoras. Am luat altul de la un prieten dar marea surpriza a fost ca mie nu-mi vine curent pe firul care vine in motoras sa-i dea curent. Daca nu este de la siguranta unde ar putea sa fie buba?
Va multumesc!
  • lalas123

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2012

  • Mesaj Privat
salut! la mine la corsa problema e ca nu se opreste stergatorul de la luneta.
functioneaza cu temporizare , bine inteles nu stropeste dar am gasit buba pare ca e fisurat furtunul .
exista o miscare anume a manetei de actionare? corsa 1,2 din 2000 ! va multumesc!
  • domy005

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Daca va rog imi poate trimite cineva un manual de utilizare Opel Vectra B 1.6 Z16XE din 2000 ( domy005@yahoo.com)
VA MULTUMESC.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR