Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • WIZZ
  • OP
  • 4 mesaje
  • din 09 Mai 2013
  • Astra 2008 Z16XER
  • Bucuresti
  • WIZZ

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Va salut. Am o problema care ma bate la cap de ceva vreme, si inca nu reusesc sa ii dau de cap. Am tot cautat pe peste tot si nu stiu ce sa cred.
Am un Opel Astra H 1.6 Z16XER (benzina) 85 kw ,an 2008, cumparat 3rd hand , de vreo 1 an si ceva.De curand am schimbat ulei, filtre, distributie, curea accesorii. Masina are aproximativ 70.000 km.Si de ce zic aproximativ, pt ca nu mai am kilometraj, si am in bord aprins de ceva vreme martorul de ABS.
Am fost cu masina la un mecanic, mi-a pus-o la tester, si a ajuns la concluzia ca nu senzorul ABS ar fi problema, ci CALCULATORUL ABS ( care cica s-ar afla sub vasul de expansiune ).
Eroarea daca imi aduc bine aminte, este cam asa : u2108 - CAN-bus -Nu este comunicare cu ABS.
Acum , mai erau si allte probleme odata cu asta si anume : P0550 - Interval/Performanta a circuitului contor rulaj.
Si acum pe hartia pe care o am eu primita dupa testare :
- Codurile au fost sterse si reapar + Lipsa comunicare CAN cu centrala ABS.

Ce e de facut mai exact? Mecanicul meu nu a stiut exact ce e de facut. Eu va intreb pe voi, poate s-a lovit si altcineva de aceiasi problema.
Multumesc anticipat.
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Calculatorul de ABS are alimentarile in regula, plus si minus conform schemei electrice? Nu e nevoie sa raspunzi, tu nu stii, nici mecanicul probabil. Nu e totul sa dai din mouse la ecran.
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
comunicare intre modul abs si cine nu se face comunicarea?
conteaza foarte mult ptr ca nu neaparat abs poate fi problema....
  • WIZZ
  • OP
  • 4 mesaje
  • din 09 Mai 2013
  • Astra 2008 Z16XER
  • Bucuresti
  • WIZZ

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2013

  • Mesaj Privat
ok, am incercat sa "scanez" foile pe care le-am primit de la mecanic, in urma testului Smile
Incerc sa le atasez si astept raspunsul vostru, pt . ca se pare ca eu nu am inteles nimic si nu sunt in stare sa va zic exact care este problema mea Sad

Pozele sunt exact in aceasta ordine :
















Imi cer scuze pt. calitatea "scanarii" , sper doar sa intelegeti voi mai mult decat am inteles eu din aceste hartii Crying or Very sad
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa inteleg, ai fost la mecanic, mecanicul a zis ca masina are o problema (logic, ca nu degeaba ai becu' aprons in bord) si acuma vii sa ne intrebi daca mecanicul are dreptate?
Omule, du-te cu masina la un mester COMPETENT! care sa stie sa o repare. Sa stie sa verifice ce e acolo si etc
Sau, daca vrei sa o repari singur, pune mana de studiaza, citeste, documenteaza-te. Ca sa poti primi ajutor intr-o asemenea problema, trebuie sa dobandesti mai intai niste cunostinte de baza. Ca nu o sa iti explice nimeni in ce parte de dessurubeaza piulita
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu mai vad si probleme la cim, mai vad ca nici nu s-au verificat alimentarile. Niste code index facute praf. Unde gasesc si eu asa masini sa dau din taste si sa le iau banu?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR