Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • maverick.ludus

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua...
Sunt un tânãr apicultor si pescar totodatã..vreau sã îmi iau o maºinã care sã nu mã lase la greu ºi am gãsit ceva ce mi-a atras privirile : o frontera diesel din 2002 rulatã doar în Austria, a fost mașinã de jandarmerie cu 200.000km in bord. Am fost cu un mecanic, el spune cã e o maºinã în care nu voi investi 3ani cel puþin, nimic mai mult decât motorina.
Prețul mașinii 2900 euro (scos 1set numere roșii ) + taxa de mediu... Ajung la cam 4300 - 4500 total..
Cauciucurile sunt ca noi, rezerva este noua 100%
Dacã o cumpãr aș vrea sã îi dau jos dunga roșie... Se poate face asta uºor?
Cum se conduce? E prima mea maºinã așa cã sunt foarte sceptic ºi nu știu ce sã fac... Mi s-a mai spus cã pentru 1000euro in plus as aduce un X-trail / Navara sau un L200 mai nou... Ce pãrere aveți?



Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca e 2002 s-ar putea sa fie euro 3,si taxa e cam 3000,din cate stiu eu (poti afla exact de pe net).Ca sa nu te lase la greu-e relative,depinde ce inseamna "GREU" pt tine.Daca mecanicul a mai lucrat frontera inainte,poti sa-l asculti,daca nu,abtine-te.
Referitor la pret,am luat cam aceeasi masina saptamana trecuta (2000,euro 2,194.000km) de la BG,cu 2600,gata inmatriculata,cu toate actele pentru 1 an.
Cred ca provenind din Austria,are stare tehnica mai buna fata de aceasta din BG,ceea ce justifica pe deplin cei 300 eur in plus,insa nimic nu justifica cei 2-3000 eur dati statului pentru a merge cu o masina luata strict din banii tai..
Daca iti place si o vrei neaparat,cred ca o inmatriculare pe BG ar trebui luata in calcul (aprox 450-500 eur +drum)
  • maverick.ludus

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Ca apicultor, nu asfaltul e drumul cel mai folosit... Am nevoie de o maºinã ce o pot folosi si prin drum de pãdure sau pe câmpi. Nu intenționez sã o distrug intenționat doar pentru a face off-road, senzații tati, etc... Cât despre sugestia ta, înmatricularea în Bulgaria implicã vânzarea mașinii (in acte) cãtre un bulgar?
Ce altã maºinã (utilitara) s-ar încadra în 5000-6000 euro si sa merite banii?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sal,in mod evident implica vanzarea catre un bg,care o inmatriculeaza si ti-o revinde tie,in aceiasi zi.dandu-ti act de vanzare/cumparare si procura.Exista topic deschis pentru inmatriculare in BG.
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0

Si la 5-6000 eur se incadreaza multe masini,aici discutam de Fronterici.. Cool
Dar una e sa tavalesti o masina de 5-6000 prin boscheti si balti,altfel una de 2500-3000.
Ca observatie personala,cat am cautat Frontera in RO am avut numai deceptii,in poze si la telefon "impecabila",la fata locului o epava-rugina,indreptate la ranga,motoarele in batista,etc.
Masina arata bine si sunt convins ca merge la fel,daca reusesti sa mai tai vreo 2-300 eur ar fi ideal.Dar si asa merita.Ce te trage rau in sus e taxa pe care vad ca esti cam hotarat sa o platesti...
Skip ads

  • maverick.ludus

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2014

  • Mesaj Privat
...maºina aceea mi-a rãmas lipitã de suflet.. Totuºi mi se pare complet absurd sã plãtesc pe taxã mai mult decât automobilul in sine..
Am gãsit un pathfinder din 2005 la un amic ce ºi -a luat altã maºinã nouã... Decât sã dau 5000pe frontera + taxe mai bine 6000 pe una ceva mai nouã... Sau dacã știți pe cineva sã vândã o frontera acceptabilã, aș fi mai mult decât mulþumitor..
Îþi mulþumesc pentru lãmuriri Dragoº. Voi reveni cu un post sã îþi spun ce am rezolvat.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca are plasa pe spate,s-ar putea (fiind si a jandarmeriei) sa fie utilitara in acte si atunci te-ai scos...taxa e 3-400 eur.
  • maverick.ludus

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Nu am întâlnit încã o frontera utilitara... Ar fi prima și ar fi un noroc deosebit. Hehe. ..mã voi uita însã..
  • maverick.ludus

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Nu am întâlnit încã o frontera utilitara... Ar fi prima și ar fi un noroc deosebit. Hehe. ..mã voi uita însã..
Skip ads

  • maverick.ludus

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Dacã o maºinã nu e utilitarã, dar intervii pe lângã domnul de la RAR, nu o poți transforma în utilitara ? Ce condiții trebuie sã îndeplineascã o maºinã pentru a fi trecutã ca ºi utilitara?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pentru transformare,uite aici topic dedicat. https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=106771

Tot topic deja descchis pentru cei care vor sa-si ia Frontera e asta https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=52672
  • helen38

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Eu una iti recomand frontera daca mergi pe drumuri de tara,noi avem o frontera A si o frontera B si un monterey ,nu se compara cu nici o masina,crede-ma, noi facem off- rod si nu ne-a lasat niciodata, si pentru asta ne-am facut si un mic parc de dezmembrari frontera.
  • maverick.ludus

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Cu greu gasesc una buna... iar taxa la acea frontera ma ucide.... nu am verificat insa vin-ul ...daca fac rost de el, voi vedea...poate se incadreaza la masina speciala (a fost a jandarmeriei ) ... desi ca masina speciala nu stiu ce taxa are.
Skip ads

  • helen38

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2012

  • Mesaj Privat
este posibil sa fie utilitara si atunci taxa este maxim 300 euro,sau puteti cauta una inscrisa care sa ramana pe vechiul proprietar
  • maverick.ludus

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Are un set de nr rosii...si pe ea scria "taxa 1500 €" ... nu stiu insa...voi verifica la rar poate... multumesc pentru raspunsuri si ajutor.
  • helen38

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2012

  • Mesaj Privat
pentru mai multe detalii si un sfat tehnic ma puteti suna 0725199489
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR