Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutari,dragi colegi ! Saptamana trecuta am intampinat o problema cu foliile dupa fata .Eu aveam 80% ,m-a oprit un militean in Bucuresti (Eu sunt din Giurgiu) sa imi ia talonul. M-am certat putin cu el,i-am aruncat autorizatia in brate,nici chip sa ma lase sa plec. Sustinea ca imi retine talonul si imi da o amenda de 9 puncte x90lei...
Pana la urma i-am zis ca dau foliile jos doar sa ma lase sa plec.Cica,bine iti dau doar amenda.
Am dat doar o folie jos de fata cu el si mi-a dat avertisment.
Daca le dau jos de fata cu el putea sa imi dea amenda? Amenda pentru folii ?
Bun...acum daca eu ionizez geamurile ( 75-80% ,nu mai mult) si se trece omologarea in talon,se poate sa ma ia cineva la intrebari,au ce sa imi faca? Sunt legale ?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai ce autorizatie aveai?
Timbru RAR pe folii?
Adica, intrebarea mea, foliile tale sunt 100% legale? In limitele legale, omologate si etc?
80% ala e opacitatea, presupun. Caz in care in mod cert foliile tale nu sunt legale. Uite ce am gasit pe un forum de domeniu (cineva a facut o "sinteza" a legii)
______________________________
Geamurile aflate în câmpul de vizibilitate principal al conducãtorului auto trebuie sã asigure o transparenþã de cel puþin 75% pentru parbriz, respectiv 70 % pentru restul geamurilor.
Câmpul de vizibilitate principal al vehiculului este format din parbriz, geamurile laterale faþã ºi luneta.
În cazul în care vehiculul este dotat ºi cu oglindã lateralã dreapta, luneta nu mai face parte din câmpul principal de vizibilitate.
În situația foliilor aplicate pe geamuri ulterior (ce nu au fost aplicate din fabricã), acestea, trebuie sã fie certificate ºi marcate corespunzãtor, iar aplicarea acestora este permisã numai în ateliere autorizate.
Modificarea transparenței geamurilor nu se înregistreazã în cartea de identitate a autovehiculului, însã atelierele autorizate sã efectueze operațiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sã elibereze un document privind certificatul de conformitate și licența emisa de Registrului Auto Roman.
____________________________
(Sursa)

Eu as zice sa fii fericit ca ai dat de un caschetar mai bleg, unul hotarat iti lua talonul si te pupa din mers.
Si, ca sa iti raspund si la prima intrebare, da, intrucat contraventia (montarea de folii neomologate, cu opacitate mai mare decat cea maxim admisa de lege) s-a petrecut. Cand iti iei amenda de radar, vin politistii in paralel cu tine? Nu, te opresc. Si cand te-au oprit, nu mai circuli cu vitaza peste limita admisa. Da' nu conteaza, pentru ca se considera situatia de la momentul constatarii contraventiei, nu de la momentul completarii PV-ului
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Da,opacitatea era de la 80%. Aveam omologare pentru folii dar..iti dai seama ca era nula avand in vedere nivelul de opacitate.
Bun,la ultima intrebare se poate sa imi raspunzi ? Ma refer la ionizare,nu la foliile aplicate (nu cele din fabrica)
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pe geamurile din fata nu ai voie cu folii sau tratamente.
Nici-un service autorizat nu se baga sa monteze acest tip de folii deoarece pot pierde licenta care e scumpa si se obtine si foarte greu.

Concluzia: nu cred ca erau legale.
Skip ads

  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Bai fratilor,eu v-am intrebat altceva. Stiu ca nu erau legale ! Si sa stii,cangri,ca se baga multi sa aplice folii pe fata si nu risca sa piarda licenta. Pana la urma mai era nevoie de amenda daca le-am dat jos langa el ?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da normal...
Daca mergi 10 ani cu un bec ars si te opreste si il schimbi atunci gata e ok?
Amenda e amenda.
Ca daca ar fi asa am merge toti ilegal si daca ne opresc rezolvam atunci...punem roti legale si tot asa...
Daca nu ti-a luat talonul, spune multumesc si gata...parerea mea:)
Asta cu mica intelegere este de cat de bine dispus este el si de cum vorbesti cu ei...daca esti tare in gura degeaba...te arde de te verifica daca ai toate becurile pe masina, 2 triunghiuri si tot asa si tot te rezolva...
+ recomandarea mea din cunostintele mele. Daca te opreste si ai folie mai inchisa decat 30%( cat era legal in trecut) nu mai arata documente pentru folie fata, mai bine taci....am facut si eu o faza asa odata si te baga la acte false...tu ai un fals in mana. Si daca tot ai spus de folie NIMENI nu iti monteaza folie pe fata si iti da omologare BUNA..doar o fartie la imprimanta:) atat...am montat si eu la multe masini si la serviceuri care se respecta cu folie 3m si mi-au spus: Montam pe spatele tau, sau montam dar iti dam omologare veche de 30% care oricum nu te ajuta..pe ei nu ii intereseaza, in caz de ceva ei pot spune lejer ca ti-ai schimbat tu folia singur..
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
la ultima intrebare.... sunt curios cine iti trece omologarea in talon. Sau, ca sa zic altfel, cine te va refuza mai repede, RAR-ul sau Politia?Smile
Eu iti recomand sa nu le ionizezi. Te prinde politia, ramai fara talon pana le schimbi.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca am mai scris asta pe undeva, ma repet aici si fiti siguri ca e asa, pentru geamurile spate se poate monta folie cu timbru si autorizatie. ale mele sunt de 93% parca opacitate, pentru fata se pot monta folii cu tot cu timbru si autorizatie, cu o conditie esentiala... sa nu fie mai opace decat geamurile de fabrica, adica undeva la 22-23% opacitate, daca va uitati pe unele geamuri o sa gasiti inscrisa de producator transparenta (nu opacitatea)... deci se pot monta si pe fata folii de protectie solara.
Cat despre ionizarea geamurilor, este total ilegala, in cazul in care producatorul nu iti marcheaza opacitatea si nu iti da un certificat/autorizatie (desi nu cred ca RAR a certificat acest tip de depunere pe geamuri - ionozarea). Si oricum modificarea legala la geamuri nu iti va fi niciodata trecuta in talon sau in cartea de identitate.
o zi buna.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Caline, aici nu e vorba de protectie UV. Aici problema se pune de folii de alea negre, sa nu ti se vada in masina Smile
In rest sunt de acord cu tine, cu observatia ca (parca la un moment dat) am cetit ca si pe spate opacitatea maxima admisa e de vreo 70% Adica pe fata tre' sa ai transparenta de minim 70%, si pe spate poti avea opacitatea de maxim 70%. Da' nu-s cert...
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dap, tot aia este, de fapt foliile adevarate (negre sau nu) aveau la inceput rolul de protectie solara.
Dupa care s-au transformat in ornament... sau piesa de decor.
Nu sunt sigur de procentul de la timbrul spate, dar pot revenii cu detaliu. Oricum, cand le-am montat erau legale, si nu am avut probleme nici la ITP nici cu politia.

Iar pentru a raspunde si la o intrebare din postarile de mai sus, din punctul meu de vedere, daca politia vrea sa iti retina talonul pentru "modificari tehnice aduse masinii" cred ca ar trebui sa fie insotiti de un reprezentant al RAR, care ar trebui sa fie dotat cu un aparat care masoara opacitatea,... pentru ca, in tara asta inca cred ca domneste prezumtia de nevinovatie... dar cum la noi e totul cu dosul in sus, ei retin taloane (cam abuzi) si tu trebuie sa mergi la RAR sa dovedesti ca nu esti vinovat... ROMANIA!
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Calin talonul pentru folie fata se retine fara RAR, pentru ca NU EXISTA folie omologata fata...
Este ca si cum ai merge fara roti...vizibil ca este ceva acolo...
Rar-ul vine la folie fata decat daca vorbim de folie gen 40% si legala a fost 30% atunci da dovada ca este 40%...dar cand o ai tuci ca pe spate...ce rost mai are sa vina si RAR?...
Amenda se da pentru montat fata folie neomologata pentru ca nu exista omologata...
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am inteles,baieti . Va multumesc pentru raspunsuri.
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
[quote="pustiu_pst"]Calin talonul pentru folie fata se retine fara RAR, pentru ca NU EXISTA folie omologata fata...

Esti in eroare cu aceasta informatie, ai citit ce am scris mai sus despre folia fata? Nu trebuie sa fie mai opaca decat geamul de fabrica, dar se poate monta cu timbru si autorizatie, deci exista...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
- autovehiculele trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau în conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificãrile ulterioare, având transparenþã de min.75% pentru parbriz ºi min.70% pentru luneta ºi geamurile laterale;
- marca de omologare conform acestor reglementãri, marca care trebuie sã existe pe geamuri, atestã faptul cã iniþial acestea au avut transparenþã de min. 75% pentru parbriz ºi min. 70% pentru luneta ºi geamurile laterale.
- foliile de protecþie aplicate pe geamuri trebuie sã fie certificate ºi marcate corespunzãtor, iar aplicarea acestora este permisã numai în atelierele autorizate;
- geamurile laterale din spate ºi luneta nu sunt esenþiale pentru vizibilitatea din interior, când autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele pãrþi, însã în cazul în care acestea au o transparenþã modificatã faþã de cea stabilitã prin marcajul de omologare se urmãreºte cã stratul aplicat ulterior sã fie uniform ºi sã nu creeze distorsiuni;
- modificarea transparenþei geamurilor nu se înregistreazã în cartea de identitate a autovehiculului, însã atelierele autorizate sã efectueze operaþiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sã elibereze un document privind certificatul de conformitate ºi licenþa emisã de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Român, iar la inspecþia tehnicã periodicã se verificã eticheta ce conþine marcã de omologare a geamului precum ºi gradul de transparentã.
Lista de ateliere autorizate o gãsiþi la sediile R.A.R. sau pe internet la adresa http://www.rarom.ro

Din fabrica toate masinile vin cu transparenta 75% la parbriz si 70% la restul.
Deci orice ai aplica ar micsora aceasta transpaenta si devine ilegal.

Acum ca pui tu transparenta UV si nu se observa si nu se ia nimeni de tine este alta treaba.

Dar nici-un atelier autorizat nu-ti va da autorizatie si pt. fata deoarece risca sa piarda licenta foarte scumpa si greu de obtinut dealtfel.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
caline, lumea a citit ce ai scris tu, si ai perfecta dreptate, insa esti pe langa subiect. Pentru ca tu o tot dai inainte cu folia transparenta, ori discutia nu e despre filtrul UV al foliei, ci despre capacitatea acesteia de a opaciza geamurile.

Deci,
- ai dreptate, se pot pune pe fata folii transparente, cu filtru UV
- n-are sens sa te agiti, discutia e despre pus folii fumurii.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@je, ai dreptate, discutia este despre legalitatea foliei...
@cangi, uite aici se pune folie (transparenta) si pe fata... si nu pierde nimeni licenta, http://www.foliiautotimisoara.ro/?page_id=134
sper sa nu fie considrata reclama, daca e, puteti sterge.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Calin. Eu citesc si stiu bine. Tu esti pe langa.
Pentru a sti tu mai multe iti spun atat.
Geamul are deja 30% aceea tenta albastra verde etk...tu nu poti sa vii nici cu 1% peste ca depasesti procentajul ai inteles?. Ca daca mai vii si tu cu 30% rezulta
Cam
60%..
Nu trebui sa imi raspunzi:) am
Lucrat la cine ne verifica
Pe
Noi in trafic si stiu:)
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@pustiu, eu sunt pe langa, la altele, nu chiar la asta... Smile
Imi pare rau sa aud ca tu, cel care a lucrat ca si organ de control (platit din banii publici) chiar esti pe langa.
Uite link-ul atasat, de pe site-ul RAR care ii invata pe cei de la atelierele omologate sa monteze folii.
Punctul 4 te contrazice, deci, esti pe langa... daca am un jaf de masina cu geamuri laterale clare (fara tente de culoare si nemarcate cu opacitate) pot pune folie pe fata. La matematica stai bine, la legislatie si logica, mai putin.

Acum, tu chiar nu trebuie sa raspunzi... Wink

http://www.rarom.ro/cs-uplo...uctiuni_folii.pdf
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
...nu vezi ca am scris ca ai deja tnta pe
Geam?
Am spus eu ca daca nu ai tenta pe Dacia 1300 sau masina de epoca nu poti pune?
Nu cred ca se pune problema...cred ca vorbeam de masinile din ziua de azi, nu masina lui flintstone
Sincer iti spun. Tu vorbesti din carti..eu din real.
Cat despre plata bani publici la fel..probleme. Tinele pentru tine te rugam, vorbim despre auto nu fustrarile noastre...

Deci ca sa nu mai fi pe langa, aici se vorbeste de folie colorata si masina colegului. INSIGNIA, nu aro..
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic sa va potoliti amandoi. Sau va pun eu sa stati pe langa.
Ce-i cu atitudinea asta de cocosi?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR