Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
HolySoul a scris:nu ma refeream ca trebe un service autorizat opel .. mie unu-mi ajunge sa stiu ca cineva isi da silinta sa lucreze , stau si eu langa masina ajut si eu pun pariu ca exista mai buni mecanici pe forumu asta decat in repr. opel din .ro
macar noi suntem interesati ca am dat bani pe masinile astea si am pus si suflet in ele e normal sa fii pasionat sa stii cum se repara chiar daca nu ai pregatirea necesara (ma indoiesc ca mecanicii sunt instruiti si pusi sa citeasca din manualele masinilor nici nu-mi pot imagina un mecanic invatand din carti sau de pe internet vizionand filmulete cum se schimba aia si ailalta)
la noi mecanicii invata pe masinile noastre !



asa e.anul trecut am vindut o distributie unui mahar-care a vrut la opel montajul,ca de...la servisul recomandat de mine nu erau 6 tipuri de cafea la automat.astra 1.7dti.i-a montat-o un gigel de 18-19 ani.a mers
vreo 20 km-apoi cureaua a luat foc.motorul fiind varza,a inceput circul-ca la romani.s-a aflat ca omul a sunat la opel anuntind ca iese fum din curea-iar un georgel i-a zis :hai incet la noi!motorul a cedat mai repede.

service opel a dat-o pe piese-ca ce era sa zica?am vorbit cu cel care a montat distributia,sa vad ce si cum,dupa ce tehnologie lucreaza.aiurea:i-a zis lui unu din service...nu a fost scolarizat la opel sau
macar instruit pe operatia asta.am indoieli ca stie bine citi romaneste-in alta limba exclus!arata ca unul care necesita 2 harti sa-si gaseasca gaura
dosului.nu e atit vina lui-oricum a fost cel mai sincer de acolo.

sefii lui se agitau-unul m-a intrebat textual ce scoala am de ii judec mecanicii-cind ala zicea senin ca n-a citit nimic si ca a montat dupa
ce zicea alt mecanic!

la expertizarea pieselor s-a constatat ca a fost cureaua prea intinsa si a luat foc.eroare de montaj.

acum o luna am livrat un brat spate vectra c-constatat
defect la ei.l-au schimbat-tot aia.au zis telescoape-ok,apoi ca nu mai trebe.cum bataia persista i-au zis lui ca aude ca cucu-n gura...omul a gasit apoi cauza:placutele in etrierii spate,plus un telescop!am adus iar
telescoape...acum e bine...
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pana la urma un atelier mecanic e o afacere. Si se conduce pe principiile generale are unei afaceri. Daca seful de service e un om care stie ce inseamna sa conduca o afacere, si are o viziune pe termen lung, isi va motiva oamenii, va avea grija de ei. Si atunci va atrage mesteri buni, si oamenii lui vor avea tot interesul sa faca treaba de calitate, ca sa nu isi piarda un loc de munca bun. Si clientii vor fi multumiti. Daca, insa, service-ul urmareste doar scopuri pe termen scurt, atunci mesterii vor fi demotivati, si chiar daca stiu meserie, or sa isi bage picioarele.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:Aparatoarea interioara de plastic de la rotile din fata se gaseste pe stoc la Augsburg si este f. ieftina 2-3 sute de mii parca. Aia iti trebuie tie? Trebuia sa mergi la politie si la asigurare.


Coreect se gaseste Augsburg si ti-o aduc in max 3 zile, dar incorect pretzul, e cel putin 700k ROL.
  • mdascalu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2007 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cel mai bine este sa reusesti cumva sa-ti faci service-ul singur. Dar cum? Cum fac reset la computerul de bord care in principiu la 30 000 km declanseaza martorul de bord? Unde mai pui ca totul la modelele noi este prins cu suruburi cu capete torx si inverstorx?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Recomand ca reparatiile sa vi le faceti singuri daca avati habar de mecanica si electronica. Chei torx-stea sunt de cumparat si nu-s o avere.

Eu am inceput deja sa postez diverse operatiuni la Opel Agila si voi continua in sprijinul vostru sa o fac.
Lucrurile sunt simple, sa nu vi se para ca e cine stie ce arta sau filozofie. Totusi putina experienta se cere. De asemenea am sa va postez si poze ca astfel vedeti clar cum se face si sa prindeti curaj. Sa nu creada cineva ca un mecanic cu 4 clase si fara specializare, cursuri este mai bun ca voi.
Primul mecanic este soferul!
La un service principiul lor este simplu: trebuie facuti bani. Piesele de schimb sunt mai scumpe decit cele identice cumparate de voi din tara sau afara.
Manopera este la ora si daca el face o treaba in 0.5 ore pe deviz va fi 1 ora. Odata am stat 5 ore si pe deviz cind am adunat orele-manopera constat ca sunt 13.5, bineinteles ca nu m-am putut abtine chiar daca ne cunoastem de ani buni si noi le facem service la aparatura IT. Si ce daca plateste firma, ea e numai o vaca de muls? Operatiunile sunt facute de cele mai multe ori dupa ureche, "lasa ca-i bun asa" sau "ce vrei sa fie ca noua?" etc... Citeodata sunt nevoit sa merg in service cu masina firmei si atunci stau pe capul mecanicilor de-i disper, curata aici si pe urma monteaza, nu stringe ca idiotu curata filetul si pe urma merge la mina si tot asa ca acuma cind ma vad fug toti ca potirnichile, cica sa las masina ca ma suna ei....

Daca faceti ceva la masina chiar va rog sa pierdeti ceva timp si sa faceti un mic articol cu explicatii si poze iar titlul sa fie cu cuvinte cheie: modelul masinii, piese defecte, operatiuni...

In service merita sa mergeti numai pentru diagnoza computer in rest singuri sau cu cartea in fata si un prieten mecanic bun.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Recomand ca reparatiile sa vi le faceti singuri daca avati habar de mecanica si electronica. Chei torx-stea sunt de cumparat si nu-s o avere.

Eu am inceput deja sa postez diverse operatiuni la Opel Agila si voi continua in sprijinul vostru sa o fac.


Bravo, felicitarile mele.Sincer sa fiu si eu am inceput sa fiu adeptul masinilor reparate in garaj ..cu cartea in mana si laptopu in fata pentru ca e mult mai sigur asa.Stii ce faci si ca e facut de tine, ca ai strand surubu ala si ca nu te trezesti ca peste 10 km ramai cu ea in pana ...sau mai rau in pom Rolling Eyes

Cat despre service:e greu...e foarte greu pentru ca majoritatea celor care posteaza aici stiu despre Opel si cred ca ar face o treaba buna....dar din pacate mai au si slujbe....si e greu sa renunti la ceva ce faci de o viata...sa te apuci sa faci masini.Eu as prefera sa fie facut un service...sau am rog ...un garaj in care sa existe toate sculele posibile iar gigel daca vine si are prob. cu masina sa putem sa mergem sa il ajutam...in masura in care se poate si daca timpul necesar exista.
  • reader

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@sbirbut: Ai fost la service-ul Opel din TM si nu ai fost multumit?

Are dreptate sorin666, nu sunt ei "the best of the best", dar mie mi-au facut impresia ca sunt destul de seriosi, si te mai si lasa sa stai langa masina cand ti-o repara.[/quote]


Tatal meu a avut (si are) probleme cu AC-ul. La Timisoara i-au zis ca are radiatorul spart si pt. asta i-au luat vreo 350 ron + doua drumuri de cate 200 km = 800 km (nu e din TM). SI NU AU VRUT SA-L LASE SA STEA LANGA MASINA DECI ....
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca tot ati scri de intimplari in service va spun si eu, nu dau nume dar toate sa stiti ca sunt reale.

In 1999 seful si un coleg mergeau la un congres Iasi-Constanta. Caruta, noaptea, intre dealuri, curba, bezna totala. Masina, o Vectra belita rau tare, colegu cu oistea la o palma de cap, bafta mare. In acelasi timp eu ma apuc de Dacia mea 1989 de reparatii capitale, inclusiv caroseria. Eu o duc in curte, el in service.
Acuma ca eu ma apucasem de a mea si stiindu-ma cit sunt de pretentios vrea sa puna pariu ca a lui o sa fie gata mai bine si mai repede, de ce sa fac singur, mai bine o duc si o las ca aia sunt profesionisti.
Eu in prima saptamina termin tot, motor, cutie, dat tot jos de pe ea..... el in service aduna praf.
A doua saptamina termin la caroserie tot ce se putea schimba, suda....... la el abia au dat jos citeva table sa vada daca mai trebuie comandat ceva.
Urmatoarele doua luni singur de data asta, curat cu polizorul unghiular, sablare, grund, antifon, vopsesc pe dedesupt prin inauntru cu aceeasi vopsea care o sa fie exteriorul, treaba totala, matuiesc......... la el incepea sa prinda contur si sa semene a masina. La el a fost capota, far, aripa, parbriz, portiere dreapta.
Acum ca a mea era buna de vopsit ma duc in service unde era a lui si vorbesc ca poate o vopsesc si pe a mea ca nu puteam in aer liber si nu mai era decit sa aplice 50gr chit, oleca pigulita si la pistol cu ea.
NUUUU! Ei nu fac masini romanesti, numai straine..... mofturi de doi bani.
Plec suparat si un prieten aranjeaza la un service mic, cu cabina tot tacimul, hai adu masina.
Pai cine ma trage? Stai sa dau un telefon sa vorbesc cu cineva...
Lasa telefonul ca o aducem noi acuma!
Joi la prinz masina era la ei in curte, si se apuca fara tragere de inima baietii de treaba.
Vineri dimineta cind vad ca se misca incet, ma duc acasa si ma schimb si pe capul lor, am pusa mina si eu, seara era gata.
Simbata dimineata era ocupata cabina, abia pe la ora 16 o bagam inauntru si la treaba. Se termina 4L vopsea, mai trebuie, telefon nevasta, vine cu alta vopsea, du-te si schimba... Acum primeste el telefon de la nevasta,
Stii ceva, trebuie sa plec putin caci......
Da pistolul si du-te ca termin eu....
Vine destul de repede, mai fisiie si el si GATA!
Ora 19:30 plecam la terasa la o bere, eu cu prietenii el dracu stie...
Luni scot masina de la ei, ma mai apuc de scandal cu devizul ca era prea mult chit si banda mascare... ne intelegem pina la urma.... hai acasa.
Pe drum, mai ales ca eram tras si nu aveam nici un geam, aud o bataie in spate..... Au uitat sa stringa roata, erau strinse la mina numai, ce dracu au trebuit sa umble? Dau telefon si stupoare, avut nevoie de cauciucurile mele pentru alta ca sa treaca la ITP!
Ma apuc cu un prieten sa o echipam, sparg parbrizul din viteza...draci...
Miercuri masina era pe strada!
Vineri merg cu el sa o scoata pe a lui. De acum incepe bilciul.... noroc ca avea casco si asigurarea a platit cam 5500usd....
Primeste cheile, descuie si portiera era sa cada daca nu o tinea mai bine!
Au uitat cum se pune boltul, de siguranta nici vorba!
Scandal.... hai ca plecam pina la urma.
Seara cind sa plece de la firma nu se aprinde farul nou. Merge in service si constata ca nu are bec, nu aveau atunci ce mare lucru. Vino miine ca-l punem noi repede.
Acuma are faza dar joaca! Inapoi in service, oglinda juca inauntru de o lua dracu.
Nu mai trage ca inainte, nu merg geamurile electrice, se mai aprind beculete....
GATA ! Tu da cheile ca mergem noi jos si vei avea din nou masina.
Constatare: Mufe neconectate, angrenaje date cu antifon si vopsea, computer pirlit cu flacara oxi. Seara a avut masina dar pe urma a vindut-o
ca era satul cite a tras cu ea.
Acum are alta cu alte intimplari dar altadata vi le spun.
Uitam sa va spun ca tot troncanea ceva in portiera. Surpriza: o surubelnita!
Skip ads

  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Timisoara inca are un service destul de bun cu conditia sa cunosti pe cineva din interior. Daca nu esti multumit de pretul pieselor din magazinul lor iti poti aduce tu piesele tale si ti le schimba, ambele variante taxeaza la manopera asa ca mare scofala nu este.
Eu urmeaza sa-mi fac la reprezentanta din TM urmatoarele:
1.schimbat curea distributie & rola intinzatoare & pompa apa
2.lichid racire & termocupla
3.curea alternator & rola intinzatoare
4.schimbat lichid servo
5.schimbat sonda lambda
6.verificat bujii & fise & delcou & lulea & aprindere electronica
toate astea cu piesele lor, costa @900 ron cu manopera inclusa.
  • MariusOA

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
pattila a scris:Salut.
Opel West nu are sediu in Timisoara.
Doar in Oradea, Arad si Satu Mare.
Din pacate Timisoara nu apartine de Opel West



Ar fii de mare folos Wink Exclamation


Ultima modificare facuta de MariusOA la Vin 02 Mar, 2007 2:03 pm
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Service-ul opel din TM este sub orice critica. Din cauza lor am schimbat motorul la masina. Si interesant este ca am stiut pe cineva inauntru. Deci e varza tot acolo, preturi mari, fosti meseriasi de Dacie care au invatat despre Opel pe masinile clientilor, si tot asa... Eu am terminat-o cu ei.
  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Skywalker a scris:...Eu urmeaza sa-mi fac la reprezentanta din TM urmatoarele:
1.schimbat curea distributie & rola intinzatoare & pompa apa
2.lichid racire & termocupla
3.curea alternator & rola intinzatoare
4.schimbat lichid servo
5.schimbat sonda lambda
6.verificat bujii & fise & delcou & lulea & aprindere electronica
toate astea cu piesele lor, costa @900 ron cu manopera inclusa.

Le-am facut in alta parte, doar sonda de oxigen am schimbat-o la ei.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
in targoviste exista un service opel, de la expocar, dar mai mult decat schimb de ulei nu stie sa faca, ca de altfel toate serviceurile mari
daca vreti un tinichigiu bun va duceti la un atelier micut de la intersectia cu ulmi si va face acolo tot, se lauda ca si la mecanica se pricepe
daca vreti mecanica pe langa poarta bucurestiului este un nene mai priceput tot cu un atelier mic

apropo, 50 roni+o cutie chit+o bere e mult pentru vopsitul unui spoiler spate, vopseaua, lacul, mana de lucru si cateva table si pocnituri au pus ei, spoilerul nefiind stock, ci fiind cu prelungire?
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am un coleg care a cumparat o Astra in ianuarie, si ar vrea sa afle unde a fost fabricata masina si eventual o adresa. Este foarte nemultumit de reprezentanta locala si ar vrea sa stie unde se poate adresa. Sad
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu am aflat tara de fabricatie la a mea ( Potugalia) de la asiguratorul Casco (Interamerican).
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
fabrica de productie se regaseste (cel putin la Astra G, nu vad de ce alte modele ar face exceptie) in seria masinii
Sunt niste discutii pe aici, in care se spune cum se citeste seria, care caractere ce reprezinta, ce cod corespunde la ce fabrica, etc. se foloseste Cauta si vei gasi!
  • katalin1984

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sa va zic o poveste!
Am fost azi la Opel GTT avand programare dupa vreo 3 saptamani (cand am fost la ei sa fac o verificare la motor).
Mi s-a spus ca trebuiesc schimbate niste piese cum ar fi kit distributie, simering x, simering y, etansat baie ulei(silicon) etc.
si mi s-a pus in fata o lista de preturi. Azi cand am ajuns acolo am aflat ca s-au scumpit piesele....cu cat credeti...de la 40 de lei NOI
cat era un simering amarat oarecare acuma e 90 lei frate si tot asa la fiecare piesa(kit distributie s-a scumpit cu 150 RON de la 1000 RON)
.Cum va explicati asta? Sa scumpesti niste bucati de cauciuc de pe o zi pe alta cu peste 100%!?
  • nSa

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
apropo, cei din timisoara sa nu mergeti la Bull Service , ii situat pe drumu care face legatura dintre Calea Lipovei cu Calea Aradului ! Ptr comanda piese am stat 1 saptamana , sa zicem ca nu a fost dezastru dar montarea pieselor este sub orice critica , spoilerul fata mi lo pus in zig zag , asa ca va trebui sa merg la mecanicu meu sa-l dau jos si sal pun cat posibil de normal . ok alta chestiie e ca ... au pierdut timpu din cauza ca asigurarea era terifiata ca va trebui sa dea 6 milioane pe un proiector de ceata , iar cei de la service imi tot spuneau ceva de genu : original nu gasim si is scumpe nu mai bine luam unu la 1 milion de lei ! pai ba frate proiectoru era original ... original il vreau nu ma intereseaza pe mine cat costa ... atata timp cat pretu de la reparatie la masina se incadreaza la evaluarea asiguratorilor ... cu chiu cu vai l-au montat si acela ... cu strambaturi din nas si de la asiguratori . in fine daca vreti sa reparati masina sau aati avut accident ( doamne fereste ) si masina e veche si nu va lasa sa o duceti la reprezentata sariti si peste acest service , bull service .
  • serg

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
si eu subscriu si vreau o astfel de actiune si cred ca va avea un rezultat.
eu am si scris la opel de nemultumiri.
vezi subiectul 'intretinere opel corsa diesel'.
  • serg

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
mitluc a scris:Am un coleg care a cumparat o Astra in ianuarie, si ar vrea sa afle unde a fost fabricata masina si eventual o adresa. Este foarte nemultumit de reprezentanta locala si ar vrea sa stie unde se poate adresa. Sad


la opel pe site la contact
si apoi iti va fi redirectionat mesajul.
si e chiar pe bune.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Chestionar

Sunteti multumit de raportul pret caliate oferit de Service-ul Opel din orasul dumnevoastra ?
da 13%
nu 86%
506 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR