Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • azzazel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
salut baieti..... si fete daca sunt...

detin de 3 ani un opel insignia 2.0 131cp iar de ceva vreme incoace (11-12 luni) am observat o crestere nejustificata a consumului de carburant si nu pot sa gasesc o explicatie pentru aceasta problema. desi am intrebat intr o serie de service-uri toata lumea imi spune ca daca nu este nici o eroare pe bord nu au ce sa faca si ca masina merge bine. cu toate acestea in ultimul an am observat o crestere a consumului mediu cam cu 1-1.5l/100km.
in ultima saptamana am facut o serie de drumuri externe la care consumul mediu a fost in jur de 7.5 in conditii de mers cat se poate de civilizate unul sau doua persoane in masina in situatia in care inainte era undeva la 5.5-6.5.
nu stiu daca are legatura sau nu dar ce am observat recent este ca daca sunt in viteza 2 sau 3 si las turatia sa scada sub 1500 masina incepe sa tremure sau sa imi sacadeze. problema dispare sub 1200 turatii cand incepe sa fie din nou totul ok.
nu stiu daca este o problema specifica opelurilor sau poate avea alte cauze dar detin si un opel corsa motor de 1.3 care a inceput sa manifeste probleme similare si a ajuns sa consume de la 5l in jur de 7l/100km. masina nu este utilizata de mine deci varianta schimbarii stilului de condus pe care ar putea sa o invoce uni colegi nu este o solutie.
am sa ii rog pe colegii care au vreo idee sa ma ajute deoarece deja devine o situatie frustranta si detul de costisitoare... orice idee este bine venita.... multumesc.....
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ai facut vre-un update de soft in reprezentanta?
  • azzazel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am fãcut de vreo un an și ceva.... Dar nu cred ca are legãturã deoarece consumul a început sa creascã mai vertiginos în ultimele luni....
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Mai sunt ceva colegi care se plang ca de la update le-a crescut si consumul de carburant!
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Vad ca mai ai o Corsa 1.3 care spui ca a inceput sa manifeste aceleasi probleme de consum. Putin probabil sa se fi intamplat acelasi lucru la amandoua. Ai schimbat cumva furnizorul de motorina? Poate ai regenerari mai dese!
  • azzazel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Corsa nu o conduc eu iar de alimentat cu carburant se face alimentarea aleator.... În ceea ce privește regenerarea când este timpul sa se regenereze filtrul îmi apare pe bord.... Iar dupã ce o fac mi se stinge martorul de la bord.... Se poate sa nu fie fãcutã ok?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Daca se aprinde martorul in bord e semn ca nu prea a reusit regenerarea si filtrul este plin.
Consumul mare se poate datora si EGR-ului,ar trebui verificat,posibil sa ai depuneri mari.Verifica si injectoarele poate ai valori mari ale ratei de echilibrare...
  • corsagsi

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut,
presiunea la roti cand ai verificat-o ultima oara?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
In mod normal nu se aprinde nimic in timpul regenerarii. Martorul de regenerare nu se aprinde decat dupa ce au fost regenerari esuate.
Asa ti s-a aprins tot timpul?
  • azzazel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Adevãrul este ca m s a aprins de 2 ori și mi a dispãrut singur dupã ce am mers puțin cu mașina turata....
  • azzazel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Adevãrul este ca m s a aprins de 2 ori și mi a dispãrut singur dupã ce am mers puțin cu mașina turata....
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Atunci este de inteles de ce a crescut consumul...,regenerari dese.
Verifica totusi injectoarele... Idea
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR