Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • ciogaby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
La viteze mai mari de peste 100 km/h daca am nevoie de o franare brusca se intareste pedala ca si cum nu as avea servofrana. Era sa o patesc rau de cateva ori. Se intampla foarte rar,numai la viteze mari si numai daca calc pedala de frana brusc. Exact cand am nevoie de frana la maxim atunci nu merge. Pur si simplu pedala se intareste si masina aproape ca nu franeaza deloc. Ce ar tb sa verific !?
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sal.Verifica furtun vacuum care vine la ''burduful'' de tabla pe care vine prinsa pompa de frana sa nu fie crapat sau un colier slab,si tot acolo ai o supapa de sens ,cea in care vine pus furtunul de vacuum.
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Astãzi, când sã plec de la serviciu, apãs frânã... pedala la fund... frâna mai târziu. Am accelerat, am frânat din nou, mașina se oprește, dar trage puternic stânga. Acasã mi-au confirmat apropiații cã doar roata din stânga frâna (se oprea) pe gheațã. În bord, niciun martor aprins, nimic. Mã uit în rezervorul de DOT4. Gol-goluț...

Are cineva vreo schemã a circuitului de frânã la Corsa C? Cum mai poate frâna mașina (cu pedala la fund, ce-i drept) fãrã lichid de frânã?

Mulțumesc anticipat pentru eventualele rãspunsuri.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Pierzi lichid pe la etrierul din dreapta.......
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Bunã seara! Fiind ghidat de tutorialul lui Ștefan Toloș ( http://www.youtube.com/watch?v=eMc1RfqpFZc ), am demontat roata dreapta spate pentru a determina cauza lipsei efectului de frânare.

Ei bine, vã las sã deduceți din imaginile ce urmeazã - cilindru de frânã distrus din cauza mișcãrii haotice a garniturii dreapta.


Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR