Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • catadog

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Trebuie sa inlocuiesc discurile si pe fata si pe spate si placutele. Ce producator recomandati ? Am gasit pe net discuri fata spate plus placute originale GM la 1300 Ron. Este ok sa pun tot GM sau sa incerc altceva ? Va multumesc !
Skip ads

  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
La pretul asta mergi pe GM. Nici n-are rost sa mai iei in calcul altceva.
  • catadog

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Si mie mi s.a parut ok pretul dar ma gandesc sa nu fie contrafacute
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
eu le-am schimbat asta vara si am ales asa:
placute frana fata- spate de la ATE
dIscuri frana fata Brembo
discuri frana spate ATE.
Pretul a fost aproximativ ca al tau.
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pai cele GM de cine sunt produse....
Cei care au luat originale poate ne spune se scrie pe ele (de cine sunt produse.)
Eu am o banuiala prefer sa o aud de la alti.
  • catadog

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Am cautat si eu discuri Brembo si placute Ate dar pretul era undeva la 1700 de ron la unix
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Poate au profil pe ele, acela sunt mai scumpe.
Ai PM.
1240 RON pe ATE sau GM cam atata te ajunge piesele. (doar nu le schimbi toate ziua)


Ultima modificare facuta de T.ion la Sam 25 Oct, 2014 9:20 pm, modificat de 3 ori in total
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Eu am facut un upgrade saptamana asta si am pus discuri fata + spate EBC USR si placute EBC Yellowstuff. E a treia masina la care am EBC-uri, pana acum am fost multumit de ele. Deocamdata franele sunt in stadiul de "rodaj" pe masina, impresii dupa 1000 km Smile. Cost 2070 lei cu tot cu montaj (realizat foarte profi la baietii de unde le-am luat). Merita dupa mine, avand in vedere cat de PROASTE sunt cele OEM.

Poze:


Ultima modificare facuta de poseidon06 la Sam 25 Oct, 2014 9:24 pm
Skip ads

  • catadog

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Pe voi cat v.au tinut discurile originale ?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pai masina mea are 13 ani cred ca discurile nu au fost schimbate niciodata, trebuie sa le schimb anul acesta.
Daca este al doilea set probabil au 75.000km
Tu ce zici este suficient cat tine.

Tine mult si bine.
- numai sa nu speli masina dupa drumuri lungi.
- numai sa nu speli masina pe canicula.
- numai sa nu treci prin baltilor de apa pe canicula..
- trecerea prin apa dupa drumuri lungi.
(discuri incinse)

Ca se ovalizeaza discurile.
Tataru ion a scris:Cauze
Discuri incinse (dilatare) dupa care stropite cu apa (apare deformare). masina nu se spala imediat dupa drumuri lungi. (din aceasta cauza)

https://www.clubopel.com/vie...p=1685247#1685247


Ultima modificare facuta de T.ion la Sam 25 Oct, 2014 9:59 pm, modificat de 16 ori in total
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
@catadog, cele din fabrica, 14.000 km pana le-am schimbat pt ca erau ovalizate. Apoi cele GM puse in garantie au tinut vreo 3000 km fiecare pana s-au ovalizat iar (batai in volan la franare la viteze de autostrada). Am schimbat 4 seturi in 40.000 km.
Baietii care au montat EBC-urile au curatat butucii rotilor si i-au facut ca si noi, inainte sa monteze discurile. Apoi au gresat culisele etrierilor cu gresantul ce vine in cutia placutelor de frana (este special pt asta). In service au dat discul jos, au sters nitel cu peria de sarma butucul, au pus discul nou si da-i bice. E posibil sa fi ramas rugina sau mizerie de la discul vechi si de aceea sa se fi ovalizat discurile GM....dar oricum mi s-au parut proaste calitativ pentru ca erau pline de santuri si zgarieturi, ori discul era prea moale, ori placuta prea dura, ori ambele.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca o spalai prea des sau...
https://www.clubopel.com/vie...p=1737554#1737554


Ultima modificare facuta de T.ion la Sam 25 Oct, 2014 9:53 pm, modificat de 9 ori in total
Skip ads

  • catadog

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Masina mea are 108.000 si sunt discurile originale si pe fata si pe spate ..de unde ai comandat discurile si placutele ,,poseidon06" ?
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
@Tataru ion, nu spal masina niciodata dupa un drum sau dupa ce solicit franele. Am grija sa nu intru cu ele in balti, etc. Nu aveam o placere stupida sa ovalizez discurile ca sa mi le schimbe astia de 4 ori in garantie. Pur si simplu sunt proaste, dupa mine. Metalul nu e tratat cum trebuie, placuta e prea dura.
@catadog, ti-am raspuns pe PM.

Va tin la curent cu evolutia lor pe masura ce mai fac km, desi cu vremea asta, mai greu.

P.S. Am uitat sa mentionez, cine e interesant de EBC-uri, sa ia discurile USR sau pe cele normale, nu pe cele Turbo Groove deoarece sunt zgomotoase (au un zgomot specific datorat modului de curgere al aerului intre placuta si santurile/adanciturile de pe suprafata discului). USR-urile sunt silentioase ca cele OEM.
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sustin faptul ca discurile OEM sunt de foarte proasta calitate. Exemplul este masina mea care dupa cateva mii de km a inceput sa tremure la franari de la 70-80 km/h si exemplu al unei prietene cu acelasi model de masina cu aceeasi problema. Cel putin pentru discurile pe fata. Mecanicul dupa 40000 km mi-a zis ca discurile ma mai tin un schimb de placute si ca nu arata intr-o stare foarte buna.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
40k km si pana acum n-am avut probleme cu discurile, cel putin din punctul asta de vedere. Ce-i drept se pot observa usoare striatii longitudinale pe suprafata lui, dar e posibil sa fie de la placute. Ca paranteza am cumparat o vaselina pe baza de cupru speciala pentru sistemul de franare, rezistenta pana la 1100 de grade, pe care o voi folosi la ambele masini atunci cand voi schimba cauciucurile. Daca la opel au mai fost unse culisantele si piciorusele placutelor, la cealalta nu prea s-a umblat la sistemul de franare si nu vreau sa ma trezesc cu unul din etrieri blocati.

Daca discurile ma mai tin un rand, despre placute mi s-a spus asta vara ca ar mai tine "fiind cam la jumatate", dar am sa le inspectez si pe ele cand voi da jos rotile, poate totusi am sa le schimb mai devreme un pic.

@poseidon: Mi se pare totusi curioasa culoarea discurilor, dar banuiesc ca sunt date cu o vopsea speciala, care la franare se va duce si va ramane acea culoare metalica? Ai putea sa-mi zici cat au facut placutele pe fata? Mersi.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Tot gresant din asta pe baza de cupru vine gratis in cutia placutelor EBC. Cred ca e mai bun decat "pishwasserul" cu care dau astia in service (pe spate mi-au gresat etrierii pe la 14.000 km, iar pe la 35.000 km etrierii se miscau destul de greoi si mai si ramaneau apropiati de disc astfel incat pe autostrada ma innebunea scartaitul constat al placutei pe disc). Sunt anumite chestii la masina asta care trebuiesc gresate regulat, gen glisiere si pedala de ambreiaj. Daca o faci preventiv, nu te doare capul, sau, mai bine zis, nu te dor urechile Smile.

Discurile sunt acoperite cu un strat protector astfel incat sa nu rugineasca si sa se vada inestetic. La USR e stratul asta negru, la Turbo Groove este un strat de zinc am impresia. Negrelea se curata de pe suprafata de contact in vreo 30-40 km prin oras.
Atasez o poza ca sa vedeti cum arata dupa aceea (scuze de jeg Embarassed ). De placute, nu pot sa iti spun cat au costat pentru ca am luat tot pachetul, nu am intrebat cat e fiecare. Ma stiu cu baiatul care le vinde de mai mult ani (de cand am cumparat pentru fostul meu Renault si pentru Renault-ul tatalui meu), deci am incredere in el. In plus am avut optiunea de a alege intre discount 10% (din 465 euro) sau montaj gratis la ei. Am ales varianta a doua si sunt foarte multumit, cum ziceam.



Ca sa vedeti cum arata si Turbo Groove-urile de pe fosta masina. Datorita stratiilor si adanciturilor, fac "fash fash fash fash" in mers, se aude cand e geamul deschis si mergi prin spatii inchise, intre blocuri apropiate sau parcari subterane.

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Au inceput sa se mai rodeze placutele si discurile Very Happy. Nu le-am fortat (nici nu a fost nevoie), dar de la peste 130 km/h se opreste masina incredibil cu anvelope de vara, la sub 10 grade C si ud pe jos. Practic mai mult de un sfert - o jumatate de pedala, nu am apasat pentru ca nu e nevoie, parca arunci ancora in spate. Adica fata de discurile OEM....cel putin cat am mers cu EBC-urile astea, nu exista comparatie intre ele.
E drept ca placuta Yellowstuff la rece (cand pleci cu masina de pe loc) se simte ca si cum ai avea discurile proaspat schimbate, cand pedala e mai elastica in primii 2-3 km. Dar masina franeaza ok, nu exista probleme. Apoi pe masura ce masina merge si se mai incalzeste, incep sa se lipeasca de disc din ce in ce mai bine. Oricum, e chestie de obisnuinta, nu are impact asupra sigurantei.

Mai postez dupa 1000-1500 km, sa vedem cum o sa fie si la drum lung, deocamdata am mers cu ele doar in Bucuresti.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Buun, am facut cam 1400 km cu noile discuri, si urban si extraurban. S-au asezat frumos, am redobandit liniaritatea la apasarea pedalei de frana (la inceput, frana foarte puternic daca apasai pedala chiar si un pic - era de la stratul special de "rodaj" cu care sunt acoperite superficial placutele). Masina se opreste foarte repede si am senzatia ca franarea este mai sigura si puternica decat cu discurile stock. In plus, nu mai trepideaza volanul la franari.
Singurul minor dezavantaj mi s-a parut faptul ca la primele doua - trei franari dupa ce pleci cu masina rece de pe loc, pedala este mai elastica (ca si cum de abia ai schimbat discurile), dar te obisnuiesti si oricum este doar impresia, pentru ca daca apesi mai hotarat pe frana, masina se opreste normal. Asta s-a intamplat pana s-au asezat cum trebuie placutele pe disc, cam 1000 km.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
nu mai trepideaza volanul la franari

Simptome disc ovalizat + Cauze
Cred ca ai avut discurile ovalizate pe fata.
Cind sunt ovalizate, cand apesi frana iti tremura volanul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR