Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • virgilmarin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Meriva 2005 xce
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2014

  • Mesaj Privat
salut,
in vara am achizitionat un opel meriva cu cutie easytronic - an 2005, benzina, 1598cmc/101kw. Defectiunea consta in faptul ca pleaca cu socuri de pe loc, inclusive in treapta 2-3, trecerea in treapta 4 este foarte lenta, aproape ca nu se simte, iar dupa depasirea vitezei de 60km/h, apare in bord "F" si cheita. Acestea dispar dupa cateva secunde, iar trecerea in ultima treapta (5) are loc cu o pauza de aprox. 3-4 secunde.
In urma cu o luna am mers la reprezentanta Opel din Craiova (Rucom), am efectuat un test / diagnosticare rezultand urmatoarele: P1706, P1710, P1711 si mentiunea ca este necesar verificarea modulului electronic.
Cei de la Rucom mi-au solicitat sa las masina doua zile pentru verificari insa am refuzat.
Doresc sa ma imi dati o parere sau o alta alternativa pentru remedierea acestei defectiuni.
Autoturismul l-am cumparat de la un neamt (pensionar) fara probe de drum, a fost adus in tara cu platforma.
Masina are kilometrii putini (46.000) si vreau sa ma folosesc de ea maxim 2 ani intrucat arata super si are multe dotari...inafara de aceste smucituri, este ok.
Multumesc.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
si dece nu ai lasato,masina se repara in service nu pe forum
asta cu pensionaru neamt si masina adusa pe platforma suna a samsareala de masini
  • virgilmarin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Meriva 2005 xce
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2014

  • Mesaj Privat
motivul pe care m-am hotarat s-o cumpar a fost pretul si km-trii rulati. in urma cu 10 ani am condus un opel corsa cu acelasi tip de cutie, timp de 3 ani, aproximativ 55.000 km, fara defectiuni, fara nicio problema, era masina de firma...pana la 89000 cand am predat-o, plecand din firma, nu am avut probleme de niciun fel. Asta cu pensionarul este reala intrucat am facut actul de vanzare - cumparare direct cu el...insa mi-au "ascuns" ca masina are o defectiune. Ratiunea mea a fost ca la putinii km-trii la bord cand am cumparat-o (43000), coroborat cu experienta din 2004-2006 cu opelul corsa, m-a determinat sa o achitionez.
si ca sa-ti raspund la cealalta intrebare: sunt convins ca reparatia se poate efectua in service auto (in special la dealerii opel) sau de catre firme de specialitate insa as fi dorit sa primesc informatii de la voi, daca a mai avut cineva o astfel de defectiune...sa ma ajute intr-un fel sau altul in rezolvarea acestei probleme...
dealerii opel nu inspira incredere mai ales in zona olteniei - craiova, politica lor este de a face cat mai multi bani...si nici nu garanteaza ptr. interventia respectiva.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
atunci cauta pe net,sunt destule firme care repara cutii automate
pana la urma tot va trebui sa lasi masina in sevice,cateva zile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR