Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • starking

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Please help!!!!
De ceva vreme mi s-a aprins beculetul acela galben care semnalizeaza defectiune la motor. Ce poate fii? Am auzit ceva de senzorul de la axa cu came. Daca stie cineva ceva , HELP
Vectra B din '97, 2.0l, benzina,136CP, motor X20XEV
Skip ads

  • Corneliu Panait

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Pana nu ajungi la tester, nu te poate ajuta nimeni. Spune-ne codul de eroare si cu siguranta vei afla sugestii si sfaturi utile.
  • starking

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Cum aflu codul de eroare? Multumesc.
  • sbirlut

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Si mie mi s-a aprins beculetul de check engine (cel galben cu un motor desenat pe el) si am fost la diagnoza si mi-au zis ca am codul de eroare care indica probleme la senzorul de pozitie axcu came si desi in momentul in care am facut diagnoza eroarea era inactiva mi s-a recomandat sa schimb senzorul respectiv. Asa ca este foarte posibil sa fie si la tine de la acelasi senzor , dar becul respectiv mai este cplat la multi alti senzori si pina nu ai un cod de erroare sau nu mergi la o diagnoza nu o sa stii sigur ce problema este.
Skip ads

  • starking

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2005

  • Mesaj Privat
OK!! Multumesc mult pentru sfat, am sa merg la tester sa vad care-i treaba.
  • gl82rms

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o vectra de 2.0 16 v motor x20xev, aceasi problema am avut-o cu senzorul, l-am schimbat si problema persista.
Am fost la tester cu ea si aceasi eroare o da" senzor pozitie ax came" P00340, parca asa era. stie cineva ce poate sa aiba? PLS.
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am patit la fel la vechiul x20xev, am cumparat senzorul si surpriza: acelasi cod si aceleasi simptome! Pana la urma am dus-o la electrician si mi-a descoperit unul din firele sondei intrerupt. Prin urmare am dus-o pe ceea noua inapoi la magazin si am ramas tot cu ceea veche, care isi face bine mersi treaba si in ziua de azi!
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am mai spus pe aici pe undeva ca la tester eroarea nu este de genul "Senzor defect" ci: "Masa intrerupta" Sau "scurt circuit pe alimentare".
Daca citesti o astfel de eroare normal ca verifici intii cupla sa vezi daca nu cumva acolo este beleaua. apoi te duci la magazin, dai vreo 2 mil pe senzor si gata. cine procedeaza altfel pateste ca si cei de mai sus care s-au pagubit cu o suma frumusica.
Valorile pt senzor le-am dat la topicul despre senzori. folositi butonul cautare.
Skip ads

  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
De preferat ar fi sa vorbim din STIUTE(pe pielea noastra)sau INCERCATE(la fel),nu din auzite!Si zic eu,nu-i frumos sa faci omu chiar pe fata ....t!(chiar daca ai 2 OMEGA)Next Time....... Idea
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu treb sa te superi, eu vorbesc in cunostinta de cauza. Dealtfel rostul acestui forum este sa ne ajutam, altfel este f simplu: dai tel la service, scoti banul si gata masina, (sau poate nu).
Ideal ar fii sa ne putem permite, toti, acest lucru.
Daca erai putin atent vedeai ca am spus, ca am dat si valorile masurate la un senzor bun. (valorile sunt aceleasi pt senzorul de axe si pt arbore chiar daca senzorii nu arata la fel).deci pt o verificare sigura, cu putina indemanare se scoate mufa si de la senzorul de arbore si se masoara comparativ.
valabil la X20XEV

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@KAR: Aici nu prea ai nimerit-o, din doua motive: primul ca nu vad unde spui tu ca @iulius face pe cineva prost si al doilea ca @iulius nu posteaza daca nu stie sigur (si stie din ce a patit). Iar faptul ca are 2 Omega (un benzinar si un diesel) nu face decat sa il faca mai credibil in ce posteaza.
Deci mai multa atentie cand scoti barda de la brau!
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ma rog....daca spui tu!
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu e cazul sa fi ironic! Nu pentru ca spun eu, ci pentru ca asa e normal, discutia pe forum trebuie sa fie civilizata.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR