Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • nexusrazer

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Difera cu ceva dimensiunile anvelopelor de iarna fata de cele de vara? Ma refer la cazul in care ambele au tehnic aceleasi dimensiuni: 195/50 R15.
Ma gandesc sa nu fie ceva mai groase/inalte cele de iarna.

Am un Corsa C din 2002, in 3 usi cu 195/50 R15 momentan. Cei de la RAR au cam strambat din nas ca sunt cam mari dar mi le-au trecut in carte pana la urma.
De iarna as vrea sa imi iau tot 195/50 R15. Daca trebuie sa fie talonul mai mic, singura solutie e sa imi pun jante de 14, ceea ce vreau sa evit acum din lipsa de bani.

Multumesc!
Skip ads

  • IonFive

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Iarna este mai bine sa fie anvelopa mai mica, pentru ca se depune zapada atunci cand circuli, evident sa ninga. Si este mai bine sa fie loc intre aripa si contra-aripa tocmai ca sa nu ingreuneze rotile.
Eu pe corsa mea din 2004 am 175 / 65 / r14

Bafta.
  • nexusrazer

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Inteleg aspectul asta dar pe mine ma intereseaza doar daca sunt exact ca cele de vara sau putin mai mari.
Asa cum spuneam, nu am bani acum sa schimb si jantele sa fac talon mai mic
  • nastasaflorin

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pai daca dimensiunile sunt aceleasi , normal ca sunt la fel. E ca si cum ai intreba ce e mai greu, un kil de plumb, sau un kil de pene ...
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
jantele de 15 pe corsa C au specificatia "doar de vara". Cel putin in CIV la corsa sotiei asa scrie.

Jante de tabla de 14 gasesti in dezmembrai cu ~50 RON bucata. Diferenta de pret intre varianta de 14 si cea de 15 a aceluiasi model de anvelopa e in jur de 15-20 RON. Mai raman cam 30 RON/roata, care se amortizeaza rapid intrucat la primavara nu va trebui sa dejantezi/jantezi rotile (sa schimbi anvelopele)
Tu faci cum vrei, dar daca omologarea de model zice ca roti pe 15 doar vara, si o sa prinzi un filtru la iarna (ca se vor face, mai ales cand va ninge) e posibil sa iti iei o amneda frumusica. Ar fi pacat...
  • nexusrazer

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi.
Nu tin minte sa scrie in carte la omologare nicio restrictie de genul "doar vara", dar acum m-ai facut curios si o sa ma uit.
Intr-adevar m-am gandit si eu ca ar fi mai bine si mai usor sa schimb roata cu totul. Daca gasesc timp o sa caut si jante.
  • nexusrazer

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
M-am uitat in CIV si nu e specificat nicaieri "doar vara".
In sectiunea "Modificari ce nu afecteaza performantele si caracteristicile de folosinta ale vehiculului" la "ALTE ANVELOPE" e scris doar "195/50 R15 82T"
Asta inseamna ca sunt safe in caz de control, nu?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hm, teoretic da.
Totusi iti recomand sa iti faci o copie la CIV, sa o ai in bord. Just in case.
Skip ads

  • nexusrazer

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Mi-am montat urmatoarele anvelope: "Matador 195/50 R15 MP92 Sibir Snow 82T" si totul pare in regula dupa 3 zile de mers cu ele.
Nu stiu daca am voie sa spun de unde le-am achizitionat ca sa nu fac reclama, dar pot spune ca le-am putut lua in 4 rate cu card de cumparaturi (ceea ce mi se pare foarte convenabil). Toata treaba m-a costat vreo 950 de lei: 4 x 220Ron(anvelopele), ~60 Ron echilibratul si 4 x1Ron (valvele - erau crapate ale mele).

Vestea buna e ca suspensiile mele sport de pe fata sunt reglabile si le mai pot inalta vreo 4cm in caz ca prind prea multa zapada intre roata si aripa.

@jE: Am CIV-ul mereu cu mine. Nu stiu daca asa se procedeaza sau daca e nevoie doar de talon, RCA si rovigneta sa fie in masina.

O sa revin dupa primul control de trafic, daca o sa am parte de vreunul.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Iote ce spune cartea:

Winter tyres
Tyres of size 185/55 R 15, 195/45 R 16 or
205/40 R 17 may not be used as winter
tyres (M+S tyres).

Cartea e aici: http://www.vauxhall.co.uk/c...sManual_Aug03.pdf

Ce dimensiuni ai tu pe masina nici macar nu au fost omologate cand s-a facut masina noua.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Lasa ca se cuminteste el cand da peste un garcea mai istet si il lasa fara talon...
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Altii au patit-o de au ras tubul de incarcare rezervor. Si le intra apa in rezervor.
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eh Liviu astea sunt detalii...
Important nu e ce spun/ scriu producatorii/ proiectantii acestor autoturisme, important e ca "balonul dacat ca e mic"...
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
pff ...
Sfat: eu pe iarna am pe 14, si cauciucurile sunt inalte de 65 si late de 165 ... ceva de genu ... mai micute pentru ca zapada sa nu-mi crape din nou plasticele de protectie la cureaua de accesorii si altele din cauza depunerilor abundente.
Vara da am de 15" 185/55 dar nicidecum 195/50 probabil la vara(daca o prinzi) ai sa scoti apa din blocu motor,
La anvelopele astea doar daca o faci 4x4 si ii pui distantiere pe tambur mai scapi.

Ma mir totusi de prostia (ne)Inginerului ca ti-a pus acele anvelope fara hartia de la Reprezentanta Opel.
Mie nu au vrut sa imi puna cele pe 15 pana nu leam dat teancu de acte cu dimensiunile omologate.
Or fi mai ciufuti astia de la Suceava fata de astia din Cluj
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR