Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • BogaStill

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut colegii, am un Astra G Z16SE 1.6 8v 84 cp si eu o intrebare acum 3 saptamani eram la semafor si mi s-a parut ca aud motorul unei masini diesel..am trecut cu vederea pana am oprit la un magazin si am observat ca de sub capota mea se auzea un zgomot de Diesel..am crezut ca-s tachetii sau ceva si am completat cu un litru de ulei..(mentionez ca in urma cu 1 saptamana am mai pus un litru de ulei)..dupa 2 zile dupa intamplarea asta am facut un drum de Constanta - Galati, iar la intoarcere cand am intrat pe la Drajna pe autostrada aveam 140 si nu am facut nici 5 km ca brusc s-au auzit 2 bubuituri si a trepidat masina in ultimu hal de am crezut ca am trecut peste un caine mort ceva si a inceput sa iasa un fum de sub capota ca la grataru' de 1 MAI..am tras imediat pe banda de urgenta si am oprit motoru..am deschis capota si am vazut balta de ulei in jurul motorului, am crezut ca am spart baia..am chemat tractarile si ca sa ma urce pe trailer am fost nevoit sa scot bara fata pentru ca am garda joasa si atunci m-am uitat mai atent si am observat 2 gauri in motor iar printr-una din ele imi sarise o BIELA..Acum trebuie sa cumpar un motor, dar...Sunt curios cum dracu mi-a sarit biela aia prin motor, mi s-a mai spus ca din cauza lipsei de ulei dar totusi mi se pare aberant..Asa bardaf sa fi fost motoru' incat sa consume 2 litri de ulei la 500 km?
Astept pareri doar de la cunoscatori sau care a mai intampinat situatia asta va rog, ca de presupus am presupus si eu destul! Multumesc!
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poi lipsa de ulei... frecari... joc si bang
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
E o urmare a lipsei de ulei = lipsa presiune ulei = adio cuzineti = biela rupta...
Partea buna ...nu sunt asa scumpe motoarele la second hand si cu un pic de noroc gasesti unul bun.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Slabe sanse sa gaseasca unul bun, clar trebuie rk la el, segmenti, simeringuri, scaun supape, garnituri, distributie, pompa apa, termostat. Trebuie sa vada doar sa nu aiba uzura la axa came, cam tipic la ele
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Motorul a "tipat"(zgomote suspecte) destul,a consumat ulei enorm,ce mai voiai sa faca,sa te traga de mineca...,spre service...?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa par cumva rautocios.
Combinatia letala este prima masina si entuziasmul sa o faci aratoasa. El a avut grija de cucurele gen spoiler tip plug, folie, leduri, eleroane, jante etc. si nu a avut grija de ce era important.
Si eu la prima masina evident o Dacie ca asta era atunci am facut cam la fel, toti banii de la nunta plus economii. Ce mai castigam bagat in jante aruncate tip Canada, spalata cu furtunul si detergent de vase la doua zile dar eu faceam doar dus scurt (pentru mine nu aveam timp dar pentru bibica musai), schimbat grila, schimbat volan, boxe peste boxe si tot asa. Cand a trebuit sa o vopsesc, antifonez, set motor, sincroane, burdufe planetare si altele eram rupt la buzunar.

Acum sfatul meu pentru BogaStill este sa faca rk la motorul second ca o sa pateasca la fel, mai stiu eu unul prin Iasi care schimba motoare ca pe ciorapi dar in rest nimic si trosc inca unul.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR