Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai nu stiu, au?
Skip ads

  • vladspaniolul

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Grandland X 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:clar rezistentele sunt problema prin care am trecut si eu, se masoara si afli exact ce parte este arsa sau intrerupta.
Din pacate costa aprx. 500 ron sezutul si 250 ron spatarul la insignia plus manopera cateva sute de ron asta la reprezentanta. Nu stiu daca alte serviceuri au acces la o astfel de piesa de inlocuit.


Poti sa ne ajuti cu mai multe detalii ? Un tutorial ceva ? cum putem masura sau detecta care parte nu mai este functionala ?

Multumiri
  • rudy_80

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Buna,
Aceeasi problema. A fost o perioada cand nu functionau, pana cand a intrat o sticla sub scaun si a luvit o mufa... Apoi au mers bine mersi aprox un an pana cand din nou au aparut intermitent probleme.
Acum iar nu merg...
@hog33, se poate un tutorial cu ce trebuie masurat?
Pe opcom iti spune care e cu problema (sus/ jos)?
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Buna,

nu am incercat cu op-com, nu aveam in perioada in care s-au ars sigurantele. Oricum nu apare in bord nici un martor pentru rezistentele arse..deci op-comul nu cred ca verifica sarmele ....
Operatia a durat la mine 2 saptamani ca nu aveau una din rezistente pe stoc ..din pacate nu am asistat la operatiuni, m-au sunat doar sa ridic masina cand a fost gata. Cititi in continuare sunt colegi aici care le-au inlocuit singuri..
Skip ads

  • relu1406

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca imi da eroarea B 2425-0D Driver seat cushion heater circuit-High Resistance, pot sa stiu care rezistenta este cu probleme? Cea din spatar sau cea din sezut?
Prin cuplarea repetata a incalzirii, de incalzit incalzesc amindoua. Acum am vazut ca dupa un timp daca las pe treapta mica nu se mai decupleaza, dar asta iarna nu a mers. Nu stiu cit de bine am masurat dar cea din spatar la care am putut ajunge parca are aceeasi impedanta cu cea din celalalt scaun(am verificat caci mi se pare ca nu se incalzea spatarul la fel ca celalalt scaun)
Multumesc!
  • rudy_80

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2013

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=1AxCPc0Yqqk
Am gasit un filmulet cu rezolvarea problemei.
S-ar parea ca mai multi spun ca e vorba de fire si nu de perne.
Asta inseamna ca am putea scapa doar cu manopera, si fara costurile de perne care mi se par incredibil de mari pentru respectiva rezistenta.
  • cristian.c

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Daca e cineva interesat de rezistenta din sezut pentru scaune normale ( nu cele sport cu extensie pentru picioare), PM va rog.
Rezistenta e noua, eu am comandat-o gresit si nu se potriveste la scaunele sport.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Unde ai comandat-o ? As fi curios sa stiu unde pot si eu comanda daca am nevoie . Este originala GM banuiesc.
Un pret ?
Skip ads

  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Am gasit pe net pe diferite site-uri rezistente aftermarket universale si ofera si montaj cam in orice oras, ca si costuri ar fi 150 lei rezistenta pt un scaun ( sezut + spatar) si 150 lei montaj. Singura problema e ca nu se poate lega la butonul original si trebuie montat un buton suplimentar. Pt toata treaba se ofera si garantie...si ziceau ca is mult mai rezistente decat cele originale...si-a montat cineva? Cum vi se pare ideea?
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Ideea e buna , dar nu mi-as pune butonul ala suplimentar. Poti sa imi dai si mie linku-ul pe PM , te rog? Ma intereseaza ptr skoda .. . Ms
P.S. A reparat cineva siguranta ca in filmuletul de mai sus pus de @rudy. Ma intereseaza ptr scaune cu ventilatie daca e la fel. Fac cald in garaj si ma bag sambata cu un pack de 6 heineken. Tot ma aleg cu ceva Smile
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Eu am desfacut si firele sunt intacte...
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca nu de acolo este problema?
Skip ads

  • urs.ar

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Buna seara . Am acest cod : b2425 driver whole seat heater circuit . Care anume rezistenta este?
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca e o problema generala...poate daca cobori si ridici spatarul des ...dar la mine cele 2 fire sunt izolate cu o protectie de cauciuc si nu avea nici cea mai mica urma de uzura....dureaza 10-15 min verificarea.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
se mai vorbea sa nu te urci cu genunghiul pe scaunele din fata....s ar putea rupe rezistentele...o fi adevarat....
  • stefanmatasaru

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
@Hog- asta cred ca este unul din principalele motive pentru care se distrug rezistentele...la masinile astea( am mai intalnit destule masini la care nu am vazut problema asta deloc? or fi descoperita aia sarma mai groasa? ).. Am amici care au copii mici...si nu prea mici care au calarit scaunele ani la rand si nu s-au mai rupt sarmele la incalzire..Smile))
eu am fost la spalatorie ( niciodata nu prea spal interiorul pentru ca sincer NU am incredere in nimeni sa imi intre in masina, mai ales la ce specimene de umanoizi sunt pe la spalatoriile de la noi... ) , dar atunci un istet incepuse sa dea cu ceva solutie pe bord..cu toate ca nimeni nu i-a ceruta asta...si bineinteles...ca baiatu' trecut bine de suta de kile era cu genunchiul infipt pana la podea in sezut....
dupa vreo 2 saptamani cand a venit frigul mai tare si am vrut sa folosesc incalzirea in scaune...ia de unde nu-i...se aprinde in bord martorul dar se stinge singur dupa vreo 30 de secunde...
nu am un pret oficial de la reprezentanta sa iti spun...( momentan "oul " cum este denumita insignia pe la service-uri cere vreo 4600 ron investitie pe alte maruntisuri..nimic important..aproape ca le iau ca si revizii Smile)))) ) .dar inoficial de la un amic care si-a schimbat rezistenta de sezut numai...a fost cam 600 ron cu tot cu manopera.
bafta.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
da te cred stefan dar mai cad si spatarele, acolo nu ai cum supune presiune concentrata pe sarme. Când am deschis acest topic eram interzis cum am lasat-o in toamna cu ele functionalesi in prima zi de frig nu mi mai mergeau sezuturile si spatarele....M au costat cam 1500 ron imi amintesc.....la opel ca nu avea nimeni rezistente de scaune pt, insignia acum un an....
Vorba ta poate la spalatorie sau altundeva intre timp s a intamplat... Crying or Very sad
  • rudy_80

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Pun inca o data si aici ce am mai gasit:
Am vorbit cu cineva care vinde incalziri carbon. Mi-a spus ca se potrivesc si pe butonul original dar electricianul la care m-a trimis mi-a zis ca nu se baga la Opel.

Am gasit schema incalzirii pentru Astra - https://www.vxoc.org.uk/foru...-Out-s-Schematics
Daca o gasiti si pt Insignia ar fi super.

Tot pt Astra am gasit recomandarile de reparatie pt codurile clasice de eroare - B2425-0D si B2430-0D :
https://www.vxoc.org.uk/foru...ion-and-Operation

De asemenea, cum se repara problema unui conector si cum se inlocuieste perna de incalzire in cazul scaunelor sport - https://www.vxoc.org.uk/foru...EAT-COVER-ASTRA-J


Motivul pentru care la unii a mers varianta cu firele iar la altii nu (ex: Florin) cred ca e anul de fabricatie. In 2010 au schimbat designul ca sa nu se mai rupa.

Insignia 2009-2010 – All Engines
Seat Heating – Inoperative
Note: Only vehicles with leather or partial leather seats are affected.
Customer complains that driver seat heater stops after a few seconds. Trouble codes B2425/0D and B2430/0D may be set.

This is caused by insufficient routing of the seat heater wire from the seat cushion to the flange (design fault).

Improved seat heating mats with a new design have been introduced in production as of VIN W0LGT5EM5A1052930 (6th January 2010).

In case of customer complaint replace the seat heating mat with the improved version.
Spare Parts: Part No.Seat heating mat 20944820
  • ccc1981

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 dz11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Va salut!
Dde curand am luat un Astra H 1.9 CDTI SH, si de vreo cateva zile nu mai functioneaza incalzirea in scaune...
La scaunul soferului cand actionez butonul, licare cele trei leduri, dar nu se mai aprinde nimik, iar la pasager se activeaza toate cele trei trepte iar dupa cateva secunde se opreste..
aveti idee cam ce este pe acolo, v-ati intalnit cu asa ceva?
Multumesc!
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
rezistentele, tu sau la spalatorie ti au pus desteptii genunchiul pe sezut si s au interrupt rezistentele.....costa ceva milioane ...spor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR