Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Komy

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Am de facut un proiect de licenta, mai bine spus montez un circuit pe portbagal ca sa il deschid din telecomanda masinii la apasarea de 2 ori consecutiva abutonului de deschidere. Cred ca va dati seama sau unii dintre voi stiti despre ce vorbesc. Mar interesa ceva documentatie destre cheia masinii mele. Pe ce frecventa lucreaza cheia, de la ce distanta actioneaza cheie si ceva documentatie despre cheie. Am un "opel astra g-cc 1.4 16V benzina din 2001" si pe cheie am un numar "770".

Ma poate ajuta cineva in problema asta?

Astept raspuns.
Va multumesc.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Unde dai licenta la inchidere centralizata ? Iti da si diploma ?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ce vrei tu sa faci sa inventat de mult(asa ca nu ai cum sa iei brevetu de la OSIM) se numeste ,,,,inchidere centralizata cu deschidere portbagaj,,,, si se gaseste la orice magazin de piese auto,sau la atelierele care monteaza alarme auto
este mai ieftin decat ce vrei tu sa faci
  • Komy

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2013

  • Mesaj Privat
nicunicu a scris:ce vrei tu sa faci sa inventat de mult(asa ca nu ai cum sa iei brevetu de la OSIM) se numeste ,,,,inchidere centralizata cu deschidere portbagaj,,,, si se gaseste la orice magazin de piese auto,sau la atelierele care monteaza alarme auto
este mai ieftin decat ce vrei tu sa faci


Stiu ca s-a inventat acest lucru, dar odata ce fac eu chestia asta de mana mea ca imi trebuie la licenta. Si nu e adevarat ca ajungi mai iesftin la magazine sau la alteliere...ori iei de la ei si il montezi ceea ce este egal cu zero pentru mine, ori ca fac eu ajung la acelasi pret cu tot cu montaj.
Si am cerut documentatie pentru cheie daca stie careva nu sa tina morala mie altii.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Komy, nu fii cocos, ca nu-i frumos
Si in plus nu stii ce vrei
Ce iti trebuie tie e schema de la inchiderea centralizata (pe care o gasesti in TIS) si nu de la cheie. Pe tine te intereseaza sa interceptezi semnalul dat de modulul de inchidere centralizata catre yale, si sa il prelucrezi.
Doar interceptarea semnalului de la cheie e deja lucrare de masterat, asta daca nu vrei ca modulul tau sa fie activat de orice semnal pe frecventa in cauza (parca 400 Mhz?)
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
lasa colegu,cand o arde modulu de inchidere sau ceva pe la transmitatoru cheii sa vezi ce da fuga la primu magazin de alarme auto
  • Komy

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2013

  • Mesaj Privat
jE a scris:Komy, nu fii cocos, ca nu-i frumos
Si in plus nu stii ce vrei
Ce iti trebuie tie e schema de la inchiderea centralizata (pe care o gasesti in TIS) si nu de la cheie. Pe tine te intereseaza sa interceptezi semnalul dat de modulul de inchidere centralizata catre yale, si sa il prelucrezi.
Doar interceptarea semnalului de la cheie e deja lucrare de masterat, asta daca nu vrei ca modulul tau sa fie activat de orice semnal pe frecventa in cauza (parca 400 Mhz?)


nicunicu a scris:lasa colegu,cand o arde modulu de inchidere sau ceva pe la transmitatoru cheii sa vezi ce da fuga la primu magazin de alarme auto


Poate m-am exprimat eu gresit si ati inteles altceva. Eu am schema toata cu microcontroller care trebuie sa il programez, eu am cerut ceva documentatie despre cheie ca sa scriu in proiect, ca stiu prea bine ca schema e legata la inchiderea centralizata. Nu ma dau cocos dar primu care a raspuns nu mi se pare a fi un raspuns.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ma rog, nu prea vad ce ai putea scrie despre cheie mai mult decat niste generalitati (semnal pe frecventa.... cu cod, ca sa fie recunoscut de ....) da' na, tu stii cum ai structurat lucrarea
Din pacate nu am vazut prin TIS scheme electronice, doar electrice. Adica stim cum se plimba firele, si pe unde sunt legate, dar nu stim cum arata modulele electronice pe dinauntru. Deci va fi destul de dificicil sa gasesti informatia cautata Sad
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Komy a scris:
Poate m-am exprimat eu gresit si ati inteles altceva. Eu am schema toata cu microcontroller care trebuie sa il programez, eu am cerut ceva documentatie despre cheie ca sa scriu in proiect, ca stiu prea bine ca schema e legata la inchiderea centralizata. Nu ma dau cocos dar primu care a raspuns nu mi se pare a fi un raspuns.

Nu ti-am raspuns pt. ca n-am crezut povestea ta cu licenta. Evil or Very Mad
Ca sa nu zici ca sunt rau, frecventa pe care emite cheia ta este 433.92 MHz.
Telecomanda mea de la Vectra B actioneaza inchiderea de la 25 m. A ta probabil este model Bosch RK 203.
  • Komy

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2013

  • Mesaj Privat
jE a scris:Ma rog, nu prea vad ce ai putea scrie despre cheie mai mult decat niste generalitati (semnal pe frecventa.... cu cod, ca sa fie recunoscut de ....) da' na, tu stii cum ai structurat lucrarea
Din pacate nu am vazut prin TIS scheme electronice, doar electrice. Adica stim cum se plimba firele, si pe unde sunt legate, dar nu stim cum arata modulele electronice pe dinauntru. Deci va fi destul de dificicil sa gasesti informatia cautata Sad


Da colegu ceva generalitati, ca am trei capitole de facut, pe langa cea de microcontroller, unu de cheie si unu de actuator. Si la actuator caut ceva generalitati ca nici la ala nu stiu cam ce sa scriu despre el..

Iulian, eu vorbesc serios cu licenta, nu te supara acuma.
pe cheia mea scrie numaru asta 770...iti pun o poza cu ea sa vezi.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
770 este un cod pt. profilul lamei, n-are legatura cu telecomanda.
  • Komy

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2013

  • Mesaj Privat
jE, ai ceva documentatie, generalitati ca sa ma ajuti...orice legat de cheie si actuator (motoras)
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mai mult decat schema electrica din TIS... nope.
Ia lgatura cu Cristi_BV (https://www.clubopel.com/profile.php?mode=modviewprofile&u=18378) el e electronist, POATE el are ceva ce sa te ajute....
  • Komy

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2013

  • Mesaj Privat
jE a scris:mai mult decat schema electrica din TIS... nope.
Ia lgatura cu Cristi_BV (https://www.clubopel.com/profile.php?mode=modviewprofile&u=18378) el e electronist, POATE el are ceva ce sa te ajute....


Multumesc jE, am sa iau legatura cu Cristi, link'ul care l-ai pus in paranteze nu imi merge dar am reusit sa ii dau un mesaj, i-am scris numele la mesaj si l-am gasit. Mersi mult Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR