Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • lucian369

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2014

  • Mesaj Privat
buna ziua!

imi cer sucze daca s-a mai deschis subiectul, insa am nevoie de un mic ajutor, pentru a nu ma duce la service si a accepta tot ce imi servesc cei de acolo.

masina in cauza este un opel astra j, 2011,1.7 cdti 125. masina are 124.000 km, a fost luata de mine de noua, servicarea pana la iesirea din garantie a fost la opel. de cateva zile a aparut o problema, problema care se manifesta doar in sarcina. in momentul cand accelerez si masina ajunge undeva la 2.000 rpm, se aude un zgomot metallic. in acelasi timp, parcaexista o frana invizibila tine pt cateva fractiuni de secunda masina din acceleratie, insa apoi accelereaza normal. la peste 3.000, parca nu se mai aude zgomotol.

mentionez ca atunci cand este pe liber, acest zgomot nu se mai aude. doar in sarcina
  • porto91

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Salutare. Am avut si eu o problema aseamanatoare ( acel zgomot metalic/cârâit ), vezi topicul meu: https://www.clubopel.com/vie...55&highlight= . Cu toate ca sunt modele diferite, la urma urmei e tot 1.7 CDTI Smile. S-a rezolvat prin inlocuirea EGR-ului si adaptarea unui stil de condus putin mai sportiv, pentru prevenirea depunerii de calamina. ( evit sa merg sub 2400RPM si schimb pe la 3200 RPM, mai mult de a 3-a in oras nu mai vede Smile ).
  • lucian369

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2014

  • Mesaj Privat
merci mult. sper sa fie doar asta. am mai avut un h - 1.7 - 100 cp - luat de nou si dus pana la 270.000 de km - fara nici cea mai mica problema la motor. dar nici macar una. a fost o masina excelenta. si asta, imi face figuriin nici 150K km..
  • claudiumaxx

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu am rezolvat temporar prin schimbarea volantei care ers dusa. Acum mai caraie dar foarte rar si nu ma lasa in depãșirii sau la accelerari bruste.
Insa tot injectoarele banuiesc a fi problema.

Tu ai rezolvat ceva pana in prezent?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR