Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • bag3ra

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am achizitionat sh in urma cu aproape 2 luni o astra h din 2008. Cod motor z17dtj 110cp, 81 kw.

La 1 din 10 incercari de a introduce mansa schimbatorului in treapta 1 merge mai greu sau trebuie sa iau piciorul de pe ambreaj si sa introduc din nou. Intreband in stanga si in dreapta mi s-a spus ca ar putea fi de la rulmentul de presiune insa nu merita schimbat doar rulmentul ci tot kitul mai degraba. Si daca tot schimbi kitul ar merita schimbata si volanta (are mici trepidatii daca apas putin ambreajul).

Tot cautand am gasit kit la 2650 ron volanta si ambreaj. Acum vine setul de intrebari fiindca sunt incepator in tot ce inseamna automobil:) :

-nu s-ar putea monta pe acest model kit ambreaj si volanta simpla in locul celei duble?
-timoneria imi pare ca merge cam dificil , e posibil sa fie nevoie de un reglaj al timoneriei sau schimbarea uleiului in cutie?(nu stiu ce ulei are in cutie deci nu il pot completa)
-aveti idee daca s-ar putea achizitiona kit-ul de undeva mai ieftin (sa fie LUK) ?

Multumesc anticipat !
Skip ads

  • alijah

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat tot kitul de ambreaj LUK, si problemele la treapta 1 au ramas, cred ca e o problema specifica.
  • nika_xs

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2012

  • Mesaj Privat
la fel si la mine! s-ar putea sa fie ceva din timonerie....
  • madaj

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,
Puteti taia problemele cu volanta, ambreiaj, cabluri timomerie si rulmenti cutie viteze. Toate au fost schimbate acum cateva luni si aceasta problema persista. Tind sa cred ca pur si simplu asa face masina.
Skip ads

  • bag3ra

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca de noua nu ar fi facut asa deci undeva o problema tot este.. a incercat cineva reglajul la timonerie?
  • madaj

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Dupã cum am scris și mai sus, nu doar ca am încercat reglajul ci am și înlocuit-o cu una noua. Rezultate este același. Reglajul s-a încercat și la cea veche, dar degeaba. Cred ca face parte din personalitatea cutiei de viteze. Smile
  • bag3ra

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Incep sa cred acelasi lucru in urma lecturarii unor forumuri din afara.
Tie de cat timp iti face asa?
  • madaj

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Mașinã o am de doi ani. A fãcut asa de când am luat-o. Inițial am zis ca o fi de la ambreiaj, apoi de la cablurile de timonerie, apoi de la cutie, dar dupã ce am schimbat totul, nu s-a vãzut nici o schimbare. Ce nu înțeleg eu este de ca face doar în treapta 1 și de ce nu face constant. Este ca și cum rulmentul de ambreiaj ar pierde din când în cand putina presiune, dar asta este imposibil pentru ca trebuia sa vad asta și la schimbarea altor trepte de viteza.
Enervanta problema, dar ma aștept la orice din partea minunatei mele mașini.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
2 opeluri, g sih. Aceeasi poveste treapta 1 la rece, dupa ce o frec de 2 ori merge.
  • madaj

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Problema la mine la astra H, 1.7 cdti, 110 ponei se manifesta indiferent ca motorul e rece sau cald, ca afara ninge sau este soare, ca ploua sau bate vântul. Când i se pune pata își aduce aminte ca trebuie sa îl enerveze pe șofer. Cel mai tare urãsc când îmi face asta atunci când se pune verde la semafor Sad .
  • bag3ra

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2014

  • Mesaj Privat
madaj in 6 trepte este si cutia ta?
Si la mine indiferent de temeperatura se manifesta problema. Ma gandeam ca nu cumva una din cele 2 pompe de ambreaj sa faca figuri sau sa nu fie complet aerisite.
Cutia banuiesc ca nu ai schimbat-o sau nu ai facut o reconditionare nu ?
  • madaj

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Este vorba de minunata cutie M 32 de la Opel, 6 trepte,
Aerisirea s-a facut complet, dar nu a fost schimbat niciodata lichidul de frana. Doar s-a completat. In primavara il schimb si o sa vad atunci.
Reconditionare la cutie nu prea stiu ce inseamna. Eu am schimbat rulmentii la Cluj, la Andrei, unde au fost verificate toate piesele cutiei si totul a fost in regula.
Eu nu mai incerc sa imi mai bat capul cu ea, pentru ca oricum nu va schimba niciodata ca cea de pe un astra G in 5 trepte. Acea cutie dupa mai bine de 14 ani si sute de mii de km schimba impecabil... chiar nu inteleg cum poate schimba fara sa agate.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@madaj - Tu cand incerci sa schimbi in treapta 1? Din mers sau din loc cu motorul cald/rece? Daca e rece nu iti fa probleme, amesteca prin viteze prima oara inainte sa incerci treapta 1.
  • madaj

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Rece sau calda când vrea sa nu intre, nu intra. Asta și motivul ptr care nu îmi explic de ce face asta. Totul a fost schimbat. M-am obișnuit cu ideea: pentru ca Opel Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR