Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am gasit o discutie interesanta despre calitatea combustibililor din Romania . Linkul il dau aici pt cine e interesat :

http://www.bmwclub.ro/forum...ic=11464&st=0

Pt nerabdatori , un cetatean membru al acelui club , student la petrochimie , posesor de instrumente de masurare , a testat de la diverse statii benzina si specificatiile gasite vs. specificatiile date de producator.
Aveti acolo de la EuroLuk 98 la OMV Carera 100 . Ideea este ca toti producatorii mint , insa interesant este de vazut care minte cel mai putin si care se apropie de adevar in privinta calitatii

Cat despre motorina , din surse foarte sigure va recomand sa bagati euro 5 de la Lukoil . Am vazut ceva buletine de analiza si motorina e cam singura de pe piata care se apropie de adevar . Asta de acum 5 luni de cand au schimbat cate ceva la rafinarie .
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mai mult decit interesanta discutia ... am sa trec pe la LUKoil ... Rolling Eyes
  • NOS
  • **
  • 64 mesaje
  • din 17 Jan 2007
  • Vectra 1993
  • Republica Moldova, Chisinau
  • NOS

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Republica Moldova, Chisinau
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mda...interesant. Daca la voi in RO asa ceva se intimpla, pai la noi in RM e si mai grav cred ca. Crying or Very sad
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
"Garantez" pentru orice produs Lukoil ce iese pe poarta rafinariei Teleajen pana la pompa si cand spun asta stiu de ce spun pt ca nimeni nu isi risca serviciul pt cativa lei care i-ar face si controalele sunt destul de severe...........{ PM } pt mai multe informatii......
Skip ads

  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ok....
dar la motorina...
Confused
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am inteles ca motorina de la Luk este din Rusia sau Ucraina
Dar cea de la Mol ce parere aveti eu unul sunt multumit!
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
dar eu am pus de la PETROM-V de pe Fundeni
motorina-buna
si cam curios se aude motorul
si am pus de doua ori-acelasi rezultat
nu stiu ce sa zic
?????????????
  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Io's cu Efix-ul de 95 din Rompetrol si sunt multumit de cum merge masina.
Skip ads

  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Mai oameni buni, eu nu cred ca exista vreun producator in Romania care sa respecte standardele de calitate atata timp cat pe cai de la Protectia Consumatorului ii doare in c... de cumparatori.
Ia spuneti-mi si mie pe cati producatori de carburanti i-a controlat ANPC sau RAR sau ACR? Pe cati ?????
Nu vreau sa contrazic pe nimeni dar va spun ca prietenul meu are un BMW seria 7 a mers numai cu motorina de la Lukoil si acum la revizie in Germania a avut o surpriza "placuta". A trebuit sa schimbe setul de injectoare si l-a costat o nimica toata de vreo 1500 EUR, fiind intrebat de mecanicii de acolo de ce a folosit motorina de proasta calitate.
  • NOS
  • **
  • 64 mesaje
  • din 17 Jan 2007
  • Vectra 1993
  • Republica Moldova, Chisinau
  • NOS

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Republica Moldova, Chisinau
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu asa o intrebare la voi:
tatal unui vecin de-al meu, s-a dus la stati Lukoil. A spus sa-i toarne 80l in bac. Dupa ce i-a turnat, el imediat a scurs toata benzina din bac si ce credeti...erau doar 75 l!!! Iar la aparatele lor aratau 80 l!! Pai ce fel de oameni sunt ei?
La voi in RO nu a patit nimeni asa ceva? Rolling Eyes
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Nos, e un topic pe aici cu benzinariile deschis de rapiduletul cum ca se fura la pompa....am patit-o eu la un OMV: Logan nou in fata mea (abia aparusera) alimentase cu 58 de litrii in conditiile in care masina are rezervorul de 50. So.... Rolling Eyes
  • sabin

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
la OMV cel de la grozavesti - a patit-o babaku - e fan OMV --> masina noua ---> s-a dus sa-i faca plinul

SURPRIZA: au intrat cu 9l mai mult decat are rezervorul Neutral

s-a dus la aia sa le zica ce si cum - la care explicatia a fost ca 9l intra pe tubul catre rezervor si ca daca nu ii crede poate sa cheme pe oricine de oriunde ca pompele lor nu sunt fakerite --> (s-a scarbit si a plecat)
Skip ads

  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pana nu de mult bagam motorina de la mol eram pe rosu am facut plinu si nu a intrat mai mult de 46 l dar de o vreme bag de la petrom si motoru merge mai bine dar nu am facut niciodata plinu la petrom si nu stiu daca fura sau nu, dar data viitoare voi face plinu sa vad ce si cum...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daca e sa ne gandim la calitatea slaba a combustibilului , pai problema mare e ca fura aia la statii .
In general cei care au francize multe , au si combustibili prosti . Pai Shelul din cauza francizelor au dat faliment ( patronii lua din combustibil prost , il amestecau cu ala de la Shell si il vindeau la pompa ca shell ) .In Grecia Shelul e cea mai tare benzinarie cu combustibilii cei mai de calitate .
La fel cu OMV-ul ma uit ca au numai francize .
Cert este ca eu pun benzina de 1 an numai de la Mol ( Evo ) . Si am un tremurat la relanti , in conditiile in care relantiul sta fix la 800 . Insa tremura fin in volan . Cu alta benzina nu tremura ( de ex Petrom 99+ ). Drept care vreau sa golesc rezervorul , sa ma duc la Lukoil si sa vad si eu minunea . Eu o singura data am pus benzina de la un Lukoil ( mai aveam vreo 2 l si nu era decat un Lukoil ) si chiar am simtit ca tragea altfel masina . Dar cine stie...sa nu fie placebo !
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
In RO afacerile cu benzina ca dealtfel si afacerile cu alcool sint afaceri "senatoriale" si atunci cum vreti ca OPC si suita , sa "atace" statiile de benzina ... iar UE nu poate sa faca ordine intr'o tara de hoti ...

Eu de ceva vreme pun in rezervor "minunea" de Efix si vad ca'mi tremura motorul Sad ... inainte am mers cu Petrom si tot asa ... deci ce sa mai pun in rezervor ... Question Evil or Very Mad
Se vede totusi o imbunatatire cind schimbi producatorul ...

Am sa incerc si eu benzina de la Lukoil dar stiu ca petrolul "sovetic"(sorry NOS) e slab la "tarie" ca n'a fermentat bine "cazanu" geologic . Laughing

Concluzia ce'am tras de pe BMW Forum ar putea fi : mai bine o benzina cu putini octani decit o benzina contaminta cu sulf , plumb si alti produsi de cracare ...

Nu putem decit sa : Ne vedem cu bine in Germany Exclamation Idea
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu am un fix... de regula ma impac bine cu benzinele de la Petrom / Petrom V / OMV, dar cat de des am bani bag benzina de 99+ / 100 si cel putin 1 data pe luna arunc in rezervor un "Fuel injector cleaner" de la 2+2 sau de la MASTER. si se pare ca nu am probleme.
  • remusnrs

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2004

  • Mesaj Privat
iso a scris:mai bine o benzina cu putini octani decit o benzina contaminta cu sulf , plumb si alti produsi de cracare ...

Iso, asta ma gandeam si eu ... din cate am mai citit, daca n-ai turbo sau cine stie ce nebunie de motor, degeaba pui benzina cu cifra octanica mare. Un 95 cinstit, fara plumb si alte mizerii care dauneaza pt. motor e exact ce-i trebuie. Ne uitam la cifra octanica dar uitam de restul compusilor din benzina.
Deocamdata sunt cu rezervorul full cu Petrom 99+, dar cand termin, pun un plin de la Lukoil Cool
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Se pare ca vechile obiceiuri nu dispar cu una cu doua...eu traiam cu impresia ca la ora actuala nu cifra octanica mai e problema ci doar compusii aia reziduali dar se pare ca nu e asa...
Iar in ce priveste benzina "cinstita" de 95 nu prea e nici asa...motoarele cu raport de compresie >10:1 cer minim CO95 iar asta are vreo 92 la noi-deci orice iei e prost. Sunt curios ce naiba or face aia care au FSI-uri si in general injectie directa de benzina pt. ca am inteles ca au nevoie de benzina de 98 minim si obligatoriu cu f. putin sulf, altfel le degradeaza serios performantele.
  • remusnrs

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ingineru stie ! Eu ma gandeam ca iei un Lukoil de 98 care se apropie de "cinstita" 95 si e si lipsita de mizerii (concluzia omului de pe forumul bmw) Wink
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bine daca observati pe acel topic diferentele nu sunt f.mari in ceea ce priveste cifra octanica : Euroluk98 are 94,1 , Efix are 93,8 , OMV 100 are 95,ceva , etc.
Insa se merita sa dai banii pe OMV100 de 95 cu sulfatii , plumbul si benzenurile din lume ( pt a demara mai bine motorul , insa cu depuneri mai mari ) sau se merita sa dai pe euroluk98 ( cu 94 si mai curata ..a se citi " naturala " ) Laughing

Tot ingrijorator este cantitatea mare de plumb gasita in benzina fara plumb . Adica ati vazut ca Efixul avea dublu fata de cat declarase Rompetrolul ca are in compozitie plumb .
Si nu in ultimul rand mai am in vedere si francizele . E simplu , in fiecare seara la Buzau , la cele doua OMV-uri urla manelele inauntru . Si angajatii au niste moace....mai negricioase .
In conditiile astea cum sa pun eu benzina de la ei , cand ei nu au nici un fel de control al calitatii serviciilor ( si implicit al produselor ) , cand la asa angajati imi dau seama ce fel de patroni sunt , cand la asa mentalitati ( departe de politica grupului OMV ) nu e exclus ca patronii sa mai fure si benzina( sau s-o indoiasca cu apa ) . Adica degeaba la rafinarie ( unde e un fel de instritutie militarizata ) iese o benzina buna .
Pe de alta parte gandind ca OMV e actionar si la Petrom ( mai stiti peco-urile cu franciza de la petrom ce trist aratau ) si la Mol....
Si gandind ca politica Lukoil e de a nu da francize ..
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR