Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ionutz2008 a scris:"Garantez" pentru orice produs Lukoil ce iese pe poarta rafinariei Teleajen pana la pompa si cand spun asta stiu de ce spun pt ca nimeni nu isi risca serviciul pt cativa lei care i-ar face si controalele sunt destul de severe...........{ PM } pt mai multe informatii......

*
Eu m-am zgarcit si am pus "de la voi" de la LukOil vreo 10 litri, chiar la iesirea din tara si... era sa imi manace motorul, pana la Viena facea ca tractorul (pana atunci am pus doar OMV, in Timisoara...)
Skip ads

  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu merg pe Lukoil de peste un an, dupa ce am "gustat" si din Agip, Petrom, OMV, MOL si n-am fost multumit de felul in care tragea masina. Cu motorina euro5 de la Lukoil trage masina asa cum numai cu motorina din Germania sau Austria mai tragea. Nu am computer de bord dar se pare ca si consumul e ok, facand o medie pe perioade mai lungi numai in oras sau la un drum intins.
Parca a fost o problema cu Lukoil-ul acum cativa ani datorita continutului ridicat de sulf din combustibil dar din cate stiu problema e rezolvata. O constatare: la schimbarea filtrului de motorina acesta era curat deci se pare ca nu am primit si impuritati. Ramane discutabila calitatea la fiecare benzinarie in parte, pot exista diferente mari.
Multe din benzinariile lor nu au decat motorina euro3, am mai pus si din asta uneori dar n-am simtit o foarte mare diferenta, poate doar la pret.
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
si eu incepusem cu benzen de la LUk.. dar m-am linishtit... pe de alta parte avem un coleg coforumist pe aici care cunoaste povestea benzinariilor LukOil desptul de bine Wink

Daca vede ce se scrie aici il rog sa zica si el despre ce e vb. Wink
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am facut ieri plinul de la LukOil . Masina trage mult mai bine ca la Mol , insa vibratiile mici la relanti ( cu relantiul stabil la 800 ) n-au disparut complet . Diferenta este ca se sinmte cand bag piciorul .

Cyclops - Eu nu cunsoc partea de benzinarii Lukoil , insa stiu pe cineva destul de shogun la rafinarie care din punctul de vedere al benzinei care iese pe poarta rafinariei e foarte multumit. Ce-o fi la pompa...... Laughing
Skip ads

  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pai durerea mare e la pompa... nu la poarta fabricii Wink
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Interesant ce e scris pe forumul Bmw. In realitate, orice benzina are cifra octanica mai mica la pompa decat la iesirea din rafinarie pt. ca prin operatiunea de incarcare/descarcare se evapora tot ce e mai bun din ea.
Eu alimentez numai cu TopPremium 99+ si ma declar multumit pana acum. Si pe celalalt forum s`a zis ca e buna.......
Ca lectie de viata, am invatat ca, in Romania cel putin, toate lucrurile la care se face publicitate intensiva sunt de fapt niste rahaturi (scuzati exprimarea) de 2 bani si deci, nu merita cumparate. Publicitatea inseamna ca respectivul produs NU se vinde.....
  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Pai daca e asa (se pierde prin evaporare ce e mai bun din benzina) dau un exemplu cum e la Vectra mea mufa aia de cifra octanica sa o mut de pe 95 pe 91 ar fi un lucru bun??
Eu ce am obs ca Vectra merge mai bine cu benzina de la Rompetrol. Am bagat o data de la OMV aia de 100 si imi mergea tare rau masina.
Ma gandesc ca daca vrem sa vedem cu ce carburant ne functioneaza masina mai bine ar trebui sa facem un fel de clasament al carburantilor, sa le verificam pe toate cu masina proprie si sa ne spunem parerile vis-a-vis de calitate si cum se comporta motoru masinii cu carburantul X, Y sau Z. Asta fara a amesteca diferite tipuri de carburant.
Daca se fura la pompa nu stiu, eu am verificat la pet de 2l si 5l dupa care am masurat si mia dat bine. Nu zic ca nu se fura dar nu m-am prins cum reusesc asta.
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Skywalker nu schimba mufa ca nu are rost, am facut eu asta cand merge-am cu petrom 99+...
Ce sa zic, singurele "benzine" cu care m-am inteles bine au fost petrom 99+ si LUk 98. De vre-o 2 luni merg cu petrom 95 si ...JALEEE.. tragea ca dracu pe zii ce trecea, am trecut acum 2-3 zile pe luk 98 si schimbarea s-a vazut imediat. Petrom 99+ nu mai bag din simplu motiv ca am vrut sa schimb benzina, in rest am fost foarte multumit de ea si o recomand tuturor(am mers aproape un an cu ea).

P.S. De cand merg cu 95 de la petrom a inceput sa dea si in nas... o fi si de la filtre dar parca prea s-au potrivit.
Skip ads

  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Cu benzina LukOil 98 aveti dreptate: e singura benzina care mai da bine si in acte; dar la motorina E5 de la Luk io zic sa va mai ganditi.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu puneti niciodata benzina de la Petrom`ul din Pta. Dorobanti. Am luat eu teapa. Recomand mai muuuuuult decat calduros Petrom`ul dintre Carrefour Colentina si Europa. Numai de acolo pun si va dau cuv. meu de onoare ca nici nu aud masina, iar consumul a scazut la 9% in conditiile de trafic din Bucuresti.....si nu merg batraneste.
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Si eu tot pe Top 99 de la Petrom merg si nu am avut nici o problema.

Am facut totusi greseala sa pun vreo 2 saptamani la rand benzina de 95 si incepusem sa simt cum nu mai merge motorul rotund... mergea normal si din cand in cand zici ca dadea de-o galma.... dupa ce am pus iar +99 si-a revenit.
  • stefy_726

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Ascona 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Din cite stiu lukoil are o instalatie nou si poate asta e scretul ca e mai buna o perioada rafinaria de la Teleajan a fost avariata si au adus benzina de la Bulgari asta o stiu de la tip care lucreza la o rafinarie in Ploiesti de 30 ani chimist de meserie, alt secret care l-am aflat este ca pe timp de vara cu temp. ridicate sa alimentez numai dimineata pina in ora 7.
Skip ads

  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Da e o chestie de densitate doar atat.
  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pana la urma parerile sunt impartite. Argumente pro si contra are fiecare. Acum sa va spun ce am patit eu recent in legatura cu asta. In general eu alimentez cu Rompetrol EFIX de 95. Acum fix o saptamana, printr-o conjuctura care s-a dovedit nefericita, am facut un plin la OMV Gara de Nord cu Carrera 95. Ca urmare dupa 2 zile, timp in care s-a consumat restul de plinul facut inainte de la rompetrol, s-a aprins beculetul Check Engine si masina a inceput sa mearg un pic mai .... fara vlaga. Azi am fost la Erebus, ptr ca a durat la programare. Rezultatul eroare inregistrata din cauza calitatii benzinei. Totul merge perfect dar nu i-a placut ce a papat. Acum va las pe voi sa judecati dar eu m-am hotarat sa raman numai la Rompetrol.
O alta chestie mi-a spus-o un mecanic auto. Ideea e ca multi care au bani atunci cand isi cumpara masina noua incep sa bage ce e mai scump in ea, adica cu cifra cat mai mare octanica gen OMV100, petrom99+ si apoi vin la service ca li s-a ars nu stiu ce pompa ce debimetru etc. Ideea era ca nu trebuie sa bagi benzina scumpa cu cea mai mare cifra octanica ca sa mearga bine masina. Nu toate motoarele sunt facute pentru asta. De ex la Opel Astra Classic in carte scrie clar ca se recomanda 95. Dar se poate si 98. Asa ca decideti fiecare ce e de facut
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bineinteles ca fiecare ramane cu parerile lui, foarte bine ai spus.Su eu am ramas pe Efix de la Rompetrol dupa ce am observat ca motorul merge mult mai rotund, cu petrom 95 imi trepida putin volanul la relanti.Masina se infige si mai bine, parerea mea e ca Efix e totusi cea mai buna.
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Forbes a scris:O alta chestie mi-a spus-o un mecanic auto. Ideea e ca multi care au bani atunci cand isi cumpara masina noua incep sa bage ce e mai scump in ea, adica cu cifra cat mai mare octanica gen OMV100, petrom99+ si apoi vin la service ca li s-a ars nu stiu ce pompa ce debimetru etc.

Cifra octanica mare nu iti va arde pompa de benzina si nici debimetru(care nu are nici un fel de contact cu benzina).
Sunt satul de "mecanici voodoo" si presupunerile lor despre ceea ce nu inteleg ei.
  • NOS
  • **
  • 64 mesaje
  • din 17 Jan 2007
  • Vectra 1993
  • Republica Moldova, Chisinau
  • NOS

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Republica Moldova, Chisinau
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
http://nuclearworldaction.com/target.html

Citisem eu pe nu stiu unde ca cu cit e mai mare cifra octanica, cu atit se maresc performantele automobilului. A fost facut si un test: intr-un Subaru Impreza WRX STi au turnat benzina cu cifra octanica 102 si in rezultat s-a primit un surplus de putere de 25 CP..
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pacat ca nu are inca si o analiza a motorinelor pe acel topic.
dupa experimente cu diverse motorine (shell, agip, lukoil, lukoil) am ramas la petrom. in perioada experimentelor am mai avut incidente gen tremuraturi puternice si oprirea motorului la relanti. dupa ce am inceput sa pun numai petrom nu s-a mai intimplat niciodata. folosesc euro 4, uneori iarna top nordic diesel. filtrul de motorina nu a fost niciodata mudar.
de obicei fac plinul cind ajung pe rosu sau plec la un dum mai lung si nu mi s-a intimplat niciodata sa pun mai multa motorina decit capacitatea rezervorului, nici chiar atunci cind ma stradui sa umplu pina la buza (destul de greu, la cita spuma face).

poate am nimerit eu statii mai corecte care nu pun (prea multa) apa.

apropo de apa: cum va dati seama ca ceea ce curge e apa? am un buson sub filtrul de motorina, care dreneaza apa strinsa in el. am facut operatia asta si nu stiu daca am scos apa sau am aruncat motorina.
  • bogdan89

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2008

  • Mesaj Privat
interesanta discutia.... o sa incec si eu benzina de la LUKoil.... sunt curios daca se simte vreo diferenta...
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bogdan89 a scris:interesanta discutia.... o sa incec si eu benzina de la LUKoil.... sunt curios daca se simte vreo diferenta...

Discutia e de aproape 2 ani...ai grija la date, nu de alta dar risti sa e arzi pentru ca iei de buna o discutie destul de "veche".Parerea mea Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR