Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
1.3 ului meu ii place motorina de la lukoil, e mai silentios la 3000rpm pe autostrada decat cu cea de la petrom, de exemplu.
Skip ads

  • robertgf

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Discutia la care se face referire in primul post (cea de pe forumul BMW referitor la calitatea benzinei) este destul de veche, de prin 2006.

Rafinariile se mai si modernizeaza. De exemplu, pentru LukOil:
O data la doi ani inchidem rafinaria pentru retehnologizare. Acum ne pregatim pentru inceperea productiei de carburanti la standardele Euro 5

citat luat de aici pe data de 13 noiembrie 2008.

Pe de alta parte altii isi incetinesc investitiile. De exemplu, Rafo Onesti isi reduce activitatea de implementare a programului de modernizare si investitii

Deci situatia poate fi schimbatoare.

Referitor la experientele personale:
Am avut un Opel Astra F (motor X16SZ) intre 2001 si 2005 la care ii placea benzina de la OMV, aia cea mai scumpa (din vremea aceea). Adica se simtea bine la demaraje si la cat de rotund "torcea" motorul.
Acum am o Vectra (motor Z22SE) si merge binisor cu OMV Tempo Plus 98 (ca nu prea am de unde sa aleg).

Chestia la ambele Opel-uri este ca se adapteaza singure la tipul de benzina.
Citat din manualul Opel:
Knock control system automatically adjusts ignition timing according to type of fuel used (octane number).

Dar asta ia un pic de timp, asa ca daca ai avut o benzina mai prostuta si bagi una mai buna, initial senzatia poate fi ca merge mai prost cu benzina buna !

Deci ar trebui mers cu un plin din fiecare tip de benzina ca sa fii sigura ca o alegi pe cea buna.

Benzina de 95 nu-i chiar recomandata de Opel:
If no unleaded Premium fuel is available, 91 RON can be used taking care to avoid high engine load or full load ...

Si daca dam crezare la ce spunea tipul ala de pe forumul BMW (deci la nivelul anului 2006 si unii de pe forum puneau la indoiala corectitudinea testelor respectivului):

OMV Carrera 100 cifra octanica de 97,6.
OMV de 98 cifra octanica de 93,7
OMV de 95 cifra octanica de 92
Lukoil de 98 cifra octanica de 94,1
Lukoil de 95 cifra octanica de 91,8
Rompetrol de 98 cifra octanica de 93,8 la statia de pe mihai bravu si 93,6 la statia de la Otopeni...
MOL Tempo Plus 95 cifra octanica de 91,8 si 91,7.. Doua cifre pentru ca am testat din doua benzinarii diferite...
MOL Evo 5 (>99) cifra octanica 96,2
Petrom de 95 cifra octanica de 91,2
Petrom 99+ cifra octanica de 96,4 dar astea sunt niste cifre preliminare...


Inseamna ca benzina de 95 e cam de 91-92.
Ultimul citat nu-i chiar un citat ci o compilatie din ce zicea tipul ala pe forum.

Plus ca mai conteaza daca benzina e aditivata sau cu detergenti, cat sulf are, ce alte substante etc.

Deci ... sunt cam in ceata cu privire la care benzina e mai buna pe plaiuri mioritice.
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
vad ca nu s-a mai scris de mult pe aici. dar eu vreau o alta lamurire: influenteaza cumva negativ faptul ca bagi motorina euro 5 intrun motor euro 4 sau 3. ma gandesc, ca fiind euro 5, este mai lipsita de anumiti compusi (ca sa fie mai ecologica, banuiesc), care ii sunt necesari unui motor euro 4, 3. sau nu are chiar asa mare importanta?
  • iridium

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu am alimentat de doua ori de la aceeasi statie peco Lukoil cu benzina de 95 si de fiecare s-a aprins avertizorul "Check Engine". Din pacate nu am citit eroarea sa vad despre ce era vorba.
Skip ads

  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut
vad ca s-a vorbit doar de benzina pe aici.dar de motorina ce puteti spune, care peco ar fi mai serios, sau ma rog inclinind spre corectitudine si seriozitate,in romania.?
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu alimentez de la petrom ca e mai ieftina...cat a fost ca deja e scumpita cu 4mii in 2 sapt.

95 la dracie, 99 la motocicletele pe injectie si la kadett, asta cand mergea. de asemenea, motorina la astra g cu care mai merg din cand in cand. probleme legate de furt nu am avut, ba din contra, nu am reusit sa indes in astra mai mult de 60 si putin, in conditiile in care pe talon are 72...

de asemenea, in afara am bagat motorina de la omv si in astra si in 307 (nu am iesit cu alte masini).

calitativ nu am avut probleme decat atunci cand am bagat la motor obisnuit pe 99, de 95 ca nu aveam bani destui. si tin-te dat in nas, gafait in ture...etc.

daca e undeva vreun laborator care sa faca teste la carburantii de pe piata, fac si eu cinste cu cativa litri.

bafta.
  • ag10tit

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
din cate stiu la astra g rezervorul are 52 de litri deci s-ar putea sa te fi pacalit un pic(vreo 8 litri)....desi eu am bagat cel mai mult in rezervor vreo 47 litri si becul clipocea de vreo 20 km
  • alex 2001

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y22dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut vreau sa iau legatura cu mai andrei pentru a pune un mid pe un opel vectra
vreu si eu shitele si poze unde gasesc firele si unde trebue s umblu va rog
multumesc
Skip ads

  • alex 2001

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y22dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
alex 2001 a scris:salut vreau sa iau legatura cu mai andrei pentru a pune un mid pe un opel vectra
vreu si eu shitele si poze unde gasesc firele si unde trebue s umblu va rog
multumesc

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
nu poate.
e plecat pe alte plaiuri.
data viitoare trimite-i un mesaj pe privat.
ai postat gresit.
te rog nu te supara ca ti-am atras atentia.

iar vizavi de combustibili:
de oriunde-as alimenta , y-20dth-ul meu , tot `` jar haleste``
astea cu , OMV, isofix,jetix , pentru mine sunt adevarate vrajeli comerciale.
  • padrefloryn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
eu pun motorina de la Mol, masina merge foarte bine
  • mizzoi25bebe

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Alimentez de regula de la Lukoil de 95... Chenk engine sta cam tot timpul aprins... Mai oscileaza la relanti cateodata.....
Petrom tot de 95 (dupa cum se vede cam bat cu 95....asa imi indica mie pe capacul de la rezervor....) maraie ciudat si usor sesizabil, mai slabuta la putere... Probabil din cauza ca e francizat...:d Dar tot mai buna pare de la Lukoil... De la Rompetrol, efixul to de 95 il soarbe de numa-numa, mai cu vlaga dar lipsita de economicitate, din punctul meu de vedere...
Fireste, benzina cum am pus de la austrieci sau nemti, nu am gasit pe aici, in RO. 95-ul lor este ca 98-ul nostru....
Alte benzinarii nu am prin zona, decat un PetromV dar cam peste mana, nu face parte din rutele mele....
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Oameni buni, din 2010 pana la 2012 sa schimbat ceva ? Ceva pareri despre calitatea benzinei ?
  • adriandaco

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Eu alimentez de la OMV-Petrom, de mai multi ani si sunt foarte multumit. Au carburanti de calitate buna.
  • Basti77

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2012

  • Mesaj Privat
mizzoi25bebe a scris:Alimentez de regula de la Lukoil de 95... Chenk engine sta cam tot timpul aprins... Mai oscileaza la relanti cateodata.....
Petrom tot de 95 (dupa cum se vede cam bat cu 95....asa imi indica mie pe capacul de la rezervor....) maraie ciudat si usor sesizabil, mai slabuta la putere... Probabil din cauza ca e francizat...:d Dar tot mai buna pare de la Lukoil... De la Rompetrol, efixul to de 95 il soarbe de numa-numa, mai cu vlaga dar lipsita de economicitate, din punctul meu de vedere...
Fireste, benzina cum am pus de la austrieci sau nemti, nu am gasit pe aici, in RO. 95-ul lor este ca 98-ul nostru....
Alte benzinarii nu am prin zona, decat un PetromV dar cam peste mana, nu face parte din rutele mele....


Un sfat. Nu mai alimenta cu benzina de la Luk, este cea mai slaba. Chiar daca este acelasi petrol (Luk si Rompetrol), rafinaria de la Petromidia este mult mai buna decat cea din Ploiesti, are tehnologie mai noua si este mai noua, in Luk nu s-a mai investit de ani buni.

Referitor la franciza, sunt statii de acest fel care pe langa produsul adus direct din rafinaria mai baga o cisterna si de la baieti, de aici calitatea proasta a benzinei si motorinei.
  • georgel_28

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2010

  • Mesaj Privat
De acord cu colegul Basti77 ,benzina de la Luk este e calitate foarte proasta!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
1.MOL Cea mai buna testata de mine.Masina merge mult mai frumos.Motorul se aude mai bine.Si tine si la consum.
2.OMV/Petrom.Carburanti buni.Nu am avut probleme.Decat cu pretul.
3.Rompetrol.Se aprinde check engine din cand in cand, mai ales cand merg subturat.
4.Restul.Nu am alimentat niciodata.

Tind sa cred ca ,calitatea carburantilor in Romania este iinfluentata si de angajatii de la statie.De aceea astept sa apara AutoMat si in Bucuresti.Nu au angajati la pompa.E Self Service.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Buna asta, cu AutoMat Smile .

Nu au angajati, dar iau motorina din 4 surse diferite, printre care Petrom, Rompetrol, ci ceva care se termina cu DownStream, nu am retinut si restul. Exact ca la MOL, dar nu am citit nimic de substanta cu care o aditiveaza cei de la AutoMat. Am o masina veche pe motorina si bag de la AutoMat, uneori e buna alteori... mai slaba.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu doar sper.Momentan nu pot sa ma pronunt in privinta lor.

Carburanți
AUTO 95
BENZINÃ FÃRÃ PLUMB
- Cifra octanicã: COR = min. 95
- Se poate utiliza la motoare: E2 , E3 , E4, E5
- Conținut de sulf: max. 10 ppm
- Produsul respecta HG 456/2007 și are un conținut de biocarburant de min 4% (bioethanol)
- Standard de referințã produs: SREN 228/2008
- Licența și certificare RAR


AUTO +
BENZINÃ FÃRÃ PLUMB
- Cifrã octanicã: COR = min.98
- Se poate utiliza la motoare: E2 , E3 , E4, E5
- Conținut de sulf: max. 10 ppm
- Produsul respecta HG 456/2007 și are un conținut de biocarburant de min 4% (bioethanol)
- Standard de referințã produs: SREN 228/2008
- Licențã și certificare RAR



AUTO DIESEL
MOTORINÃ
- Cifrã cetanicã= min. 51
- Se poate utiliza la motoare: E2 , E3 , E4, E5
- Conținut de sulf: max. 10 ppm
- Clasele de filtrabilitate (grade C):
clasa A, B, C – vara – (max: -5 C; 0 C; 5 C);
clasa E, F – iarna- (max:-15 C;-20 C) in perioada 15 dec- 15 feb ;
clasa 0,1- iarna –(max:-20,-26) in perioada 15 dec – 15 feb.
- Standard de referințã produs – SREN 590/2009
o Nota : In perioada 15 noiembrie- 28 februarie, produsul conține, suplimentar, aditiv contra depunerilor de parafinã
o In perioada 15 decembrie- 15 februarie, produsul va avea asigurat punct de tulburare clasa 0,1 (max- 10-16)
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sall All

Nu conteaza doar calitatea benzinei, conteaza si cum mergi cu masina, cat mergi.. Mai ales in oras.
Si mie incepuse sa-mi trepideze motorul la relanti, si m-am dus speriat la mecanic, sa vad ce are (poate din benzina, poate cv la motor..)
Norok ca am dat de un om cinstit, care nu m-a ars inutil la bani. S-a uitat omul, a pus testerul, apoi m-a intrebat de cand n-am mai iesit cu masina din bucuresti.
Nu mai iesisem de vre-o 2 luni si ceva. Mi-a zis sa ies o tura pe-afara, sa-i dau talpa si s-o tin cativa km turata, apoi sa vad cum merge. Sincer, s-a reparat singura Smile

Vis-a-vis de calitatea benzinei, intrebarea mea este: ok, buna-proasta, cum o gasim la pompa, putem sa 'ajutam' noi benzina cu un aditiv de calitate, sa-i marim cifra octanica..?
Sie cineva..?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR