Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Cand mi-am dus masina ultima data in service (saptamana trecuta), inginerul responsabil cu partea electica/ testare din reprezentanta mi-a aratat pe calculator,ca la seria de sasiu a masinii, programul ii da ca ar fi un nou soft valabil pt masina.
Programul avea pe coloane afisat "current software" (software-ul curent de pe masina) si "available software" (ultimul soft disponibil)

Ideea e ca nu era nici un fel de descriere, iar denumirea softului era formata dintr-un sir de vreo 10 cifre, ce incepe cu 5.
La softul curent, daca denumirea softului reprezinta un index, pararea mea e ca softul de pe masina mea este mai nou decat cel afisat.

In meniul ascuns pot sa fad ca data softarii masinii este iulie 2010, versiunea incepand cu 3.

Sunt pe aici pe forum colegi care stiu detalii despre acest lucru?
Sie cineva daca chiar este vreun soft nou pentru Corsa D A13DTR?

Mentionez ca nu am resoftat masina, mergand pe ideea ca, daca am mers 180000 de KM cu ea,cu acelasi soft, parca nu mi-as pune un alt soft, poate dau de alte probleme.

Ideea e si ca daca programul de la reprezentanta nu indica bine, exista si riscul sa pun un soft mai vechi, inginerul de acolo spunandu-mi ca odata pus celalalt soft, nu mai poate reveni la cel ce era pe masina.

Ma gandesc ca softul curent poate fi citit si memorat, nu?

Deci, voi ce ziceti?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Poate oricand reveni la cel de pe masina, dar trebuie sa ceara un cod VCI de la Opel. Care costa. Nu cred ca poti vedea in meniu ascuns ce soft are ecu. Ce varianta de soft este ultima, gasesti si aici https://tis2web.service.gm.com/tis2web/ .
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, softul afisat de calculatorul celor de la reprezentanta era 55485430.
Al meu incepe cu 555.....

Luandu-ma dupa index (ultimul in tis e 554...) m-am gandit ca eu am ceva mai nou. Se poate sa nu fie asa.
Oare ce sa fac, sa imi pun softul asta gasit in TIS?
Poate dau de belele. Daca masina a functionat corect 180.000 de KM, cred ca e valabil "never touch a running system..."
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Inca o intrebare:

Se poate afla ce anume au imbunatatit la acest soft nou?
De exemplu pentru soft 55485430...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR