Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • VValentin434

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra OPC 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua ,,am un opel vectra b combi Model OPC cod motor z18xe ... si merge in 3 maii ales la relanti , am puso pe tester si ii urmatorile erori P0443 Supapa regenerare sistem evacuare combustibil si P0170 Rateu cilindru 2 , ultima eroare imi da cand pe cilindrul 1 cand pe 2 cand pe 3 cand 4 , aleatoriu .. si consuma si mult.. Pareri care a intampinat acesta problema.
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
schimba bobina de inductie ,daca ai de unde sa iei una de proba .este si mai bine sa nu dai banii pe o piesa care poate nu trebuie schimbata
  • VValentin434

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra OPC 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2017

  • Mesaj Privat
am probat cu alta bobina dupa o masina identica si tot la fel merge , am schimbat si bujiile cu unele noi , problema tot persista..
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cu primul cod P0443-supapa(valva) purjare gaze rezervor,e mai simplu de verificat... Cu cel de al 2-lea cod e mult mai complicat,deoarece poate implica existanta unei lipse de etansare a admisiei(aer fals),existenta unor componente care indica eronat(sonda lambda, senzorul MAF), efectul final deranjant fiind imposibilitatea calculatorului de a putea face corectiiile necesare asupra amestecului carburant...,fiind sarac,iar la atingerea limitei maxime de imbogatire,se genereaza cod de eroare P0170... E nevoie de tester,experienta si...,mult chef de treaba!
Skip ads

  • APredoi

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Posibil lamda 1. Am avut aceasta problema. Desi facusem diagnoza la masina din care a iesit ca sonda lamda 1 era defecta toti meseriasii au zis sa nu o schimb deoarece am gpl si citeste ecu alt tip de emisii decat ar trebuii. Aveam missfire pe cilindri si raterui in sarcina. Asa ca am plecat singurel la un magazin de piese auto si am cumparat o sonda noua iar surpriza a venit din prima secunda, motorul s-a linistit iar erorile au disparut. ce vad p0170corespunde lamda 1 asa ca iti recomanda sa cumperi una originala. Este in jur de 400ron. O seara buna
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Valentin. Cu simptomele descrise de tine eu m-am lovit, si dupa o luna de zile in care am verificat bobina, debimetru, sonde lambda, ECU, buji, si alte cele, am ajuns la evacuare. Concluzie, desfaci sonda lambada 1, si cu o lanterna verifici elementul catalitic (catalizatorul) din interior. Daca este distrus, trebuie sa il spargi (ori gasesti pe cineva priceput sa ii faca o gaura, ori il cureti de tot). Eu l-am curatat de tot, acum am sprint mai mare si consum mai mic. Sau cumperi o galerie de evacuare din dezmembrari (aproximativ 450 lei).
Atentie, elementul catalitic din interior il poti vinde (am auzit ca se cumpara).
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR