Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Cum zice si titlul. Vi se pare ca C30 este oarecum rivalul lui GTC? Cum il percepeti din prisma design/ pret? Tinand cont de faptul ca un diesel costa undeva la 20 de mii cu toate taxele, credeti ca va fura din clientela Opel? Daca ma intrebati pe mine, este o masina fara compromis – de la jumatate si pana la spoilerul fata, practic, un S40. De la jumate si pana in spate mi se pare ca au facut o mare prostie. L-au scurtat brusc pentru a “incapea” in clasa compactelor. Am o usoara senzatie de lucru ieftin, adica facut si pentru cei mai saraci. Oare poate fi considerat un Volvo veritabil sau sau o masina premium-entry level, ceva gen seria 1?
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Comparatia nu are sens.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
E ca si cum ai compara BMW-ul cu Opel....sau cu C4 Rolling Eyes
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Daca ati aduce si ceva argumente... altfel, vorbiti de dragul conversatiei.
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu ar fi mai interesant sa ne faci o prezentare a celor 2? Cum zice si titlul...
Preturi pentru dotari similare, niste linkuri, de-astea. Altfel, lumea va veni cu pareri (proprii) asemanatoare celor de mai sus.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca Volvo nu mai e de mult ce a fost (mai exact de cand i-a preluat Ford), iar daca ii intrebati pe suedezi de ex. vor spune ca Volvo incepe de la S60. Sa nu uitam ca S40 se construieste in Olanda, si mult timp a impartit linia de asamblare cu Mitsubishi Carisma. De ce ma leg de S40? pt. ca coupe-ul asta e onoua variatiune pe aceasta tema (s-au dus vremurile cand Volvo uimea cu modelul 480...). Asa ca stati linistiti, Astra GTC n-are de ce sa paleasca in fata lui ba dimpotriva...
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Despre astra nu are rost sa mai scriu ca toti stim cat costa si ce ofera. C30 arata cam asa:

SPECIFICATII TEHNICE
Nr. usi 3
Nr. locuri 4
Motor (tip / cilindri) L4
Combustibil Benzina
Cilindree (cmc) 1596
Cutie viteze (tip / trepte) Manuala
Putere maxima (CP/rpm) 100/6000
Viteza maxima (km/h) 185
Acceleratie 0-100 km/h (s) 11.8
Consum urban (l / 100 km) 9.3
Consum extraurban (l / 100 km) 5.7
Consum mediu (l / 100 km) 7
Lungime (cm) 4252
Latime (cm) 1782
Inaltime (cm) 1447
Greutate (kg) 1700
Volum portbagaj (l) 446

SIGURANTA
ABS

Airbag cortina

Airbag lateral

Airbag pasager

Airbag sofer


CONFORT
Alarma
Bancheta rabatabila
Calculator bord
Centuri pretensionate
Climatizare automata
Climatizare manuala
Faruri ceata
Geam electric fata
Geam electric spate
Inchidere centralizata
Jante aliaj
Oglinzi electrice
Radio CD Player
Scaun reglabil pe inaltime
Senzor parcare
Spalator faruri
Stergator luneta
Volan reglabil
Vopsea metalizata

Pret CIP
14.500 euro 17.428 euro
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Pai... daca vrei sa vorbim serios as spune cam asa:

La motorul de 1.6 Volvo e un pic mai slab si ce il da inapoi rau de tot e greutatea.
Ca design... stiu ca sunt subiectiv dar d'aia am ales GTC ca imi place cel mai mult - ca sa nu fiu chiar asa categoric din ce am vazut in poze se pare ca Volvo sta un pic mai bine la spatiul interior, dar repet, doar din ce am vazut in poze.
Ca marca Volvo e o marca mai de renume sa spun asa... insa acest model nu face o impresie pe masura (cel putin mie).
Ca preturi e un pic mai jos decat GTC dar ca intretinere Volvo e mult mai scump.

Concluzie: eu nu as da GTC-ul ca sa imi iau un C30.
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
eu a scris:La motorul de 1.6 Volvo e un pic mai slab si ce il da inapoi rau de tot e greutatea.
Au acelasi cuplu maxim, de 150Nm. Iar infima diferenta in CP se observa doar spre 6000 rpm (cate ture i-ai dat Astrei tale pana acum? Razz ). Deci n-as zice ca e mai slab. Viteza maxima la ambele e 185km/h

Iar masa proprie a masinii e 1200 kg, nu 1700.

In rest, subscriu la ce a zis Ingineru
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Initial am vrut sa vorbim la misto dar daca vreti vorbim si serios. Cool
Ma refeream la toata masina, cu bune si rele. Nu doar la design (care e subiectiv), la putere sau timpul scos pana la suta. Cei de la volvo nu au neglijat sportivitatea masinii si cu motorul lor diesel in 5 cilindrii, masina scoate sub 9 secunde dar asta ii lasa reci pe unii. Pe aceia care percep volvo ca pe o marca buna, ca pe o masina sigura, destul de ieftina in cazul de fata si asa mai departe. Ideea era ca noi, posesorii de opel care stim ce "pot" masinile noastre, sa ne exprimam opinia intr-un mod fair play. Eu am zis, luneta este de toata jena Very Happy dar interiorul si exteriorul ma tem ca sunt mai bine finisate...
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@maiandrei: Cate ture i-am dat eu GTC-ului meu nu cred ca e problema nimanui... No offence dar eu consider ca turatul la maxim al motorului nu isi are sensul in primele mii de km (chiar daca in carte scrie doar 1.000). De test stai linistit ca a vazut 6.000 dar doar de test si nu fac un obicei din asta, mai ales in primii 10.000 de km pentru ca nu isi are sensul.
Daca citeai mai cu atentie ce am scris mai sus intelegeai ca am fost influentat de ce s-a scris in legatura cu greutatea Volvo-ului. Wink
A... si inca ceva... 5 CP conteaza, nu mult, dar conteaza. Se poate demonstra usor.

@love4cars: eu chiar credeam ca faci misto initial, deoarece pana mai acum ceva vreme tot ce spuneai serios se referea la BMW si aici e forum Opel Cool


ONTOPIC: se vede clar ca motoarele sunt cele de la Ford, care sunt clar sub cele de la Opel ca putere/performanta chiar daca pe hartie par apropiate. Cel putin motorul de 1.8 125 de cai e o jena in comparatie cu cel de 140 de la Opel.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Off topic: Cum adica motorul de 1.8 125CP e o jena? Mie mi se pare cel mai fain motor...poate pentru ca am eu unul din asta Very Happy

On topic, as putea spune ca la Opel vorbim deja de motorul de 1.6 115CP, 155Nm. Iar daca Volvo e tot tractiune fata, chiar ca nu aduce nimic in plus fata de GTC.
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Pai chiar daca este forum opel, in fond vorbim de masini la modul general si de ce sa fiu ipocrit sa nu recunosc ca o marca este mai buna decat alta!? Faptul ca nu am bani s-o cumpar este strict problema mea, ca utilizator de masini de conditie medie.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@dodo_13: Iar nu se citeste bine ce scriu... Daca erai mai atent observai ca nu am zis ca motorul de 1.8 125 de cai e o jena ci am zis ca motorul de 1.8 125 de cai e o jena in comparatie cu cel de 1.8 140 de cai
Acum sa explic: motorul de 1.8 125 de cai se fabrica de cativa ani deja, este foarte bun din punct de vedere al impresiilor scrise pe diverse forumuri de utilizatori. Este de asemenea excelent el ca si conceptie, in sensul ca e o alternativa mai puternica fata de 1.6 dar fara sa se intre pe segmentul de consum si de taxe al unui motor de 2.0 sau 2.0 T.

INSA, de 1 an de zile deja Opel si alti producatori (Honda etc.) au scos pe piata motoare de 1.8 cu 140 de cai. Sunt cu 15 cai mai puternice (se simte!) si in plus au marele avantaj VALVE VARIABILE, tehnologie ce duce si la un consum mai mic fata de cel de 125 de cai. Sa ai la vanzare in 2007 un motor ca cel de 1.8 125 de cai e o "jena" nu motorul in sine. Motorul 1.8 125 de cai (ca si cel de 115 dealtfel) a fost si este foarte bun.

LE: Cat despre Volvo ca marca sunt de acord ca este peste Opel insa modelul C30... nu stiu ce sa zic. Decat sa ma pronunt aiurea mai bine repet ce am zis mai sus: nu as da GTC-ul sa imi cumpar un C30.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
poate ma insel dar cred ca legat de motoare s-a cam dus goana dupa "aur", in cazul anilor 80 dupa putere si benzina "turnata cu galeata" si toti producatorii insista pe versiuni moderne/modernizate pe care eu le-as numi "detuned".
cu alte cuvinte, mai ales ca se practica comparatia asta de puteri, chiar si din 1.6-ul astrei de 105cp stock se poate scoate (nu ma refer la tuning ci la ce ar putea scoate fara modificari fenomenale) zic eu inca cel putin 20-30.
altfel am putea discuta la modul cum drq scotea renault 16, cu un motor de 1650cmc, 90cp in 1973 si in 2007 iei o astra 1.6 de 105cp Smile

asa cum a zis si EU "Sa ai la vanzare in 2007 un motor ca cel de 1.8 125 de cai e o "jena" nu motorul in sine" ...dar ma rog, nu cred ca influentam noi mintile "luminate" ale supercorporatiilor.

in fine, revenind la c30...arata bine dar cred ca totul se rezuma la felul cum este realizat marketingul unui brand...volvo este promovat ca o marca deasupra lui opel si vor tine preturile mai sus, chiar daca sunt sanse ca masina sa nu fie cu mult peste un GTC, de ex. Poate e doar parerea mea, dar pentru perceptia mea de om din popor est-european, volvo-urile au inceput sa ma lase un rece specific nordului Suediei Smile de cand, asa cum a zis si Ingineru, a fost preluat de ford.
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si ca sa pun capac, peste noul C30, ia uitati-va la nou-noutul Astra, o bijuterie Wink

Deja "noul" C30 mi se pare vechi Exclamation
  • NOS
  • **
  • 64 mesaje
  • din 17 Jan 2007
  • Vectra 1993
  • Republica Moldova, Chisinau
  • NOS

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Republica Moldova, Chisinau
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da, frumoasa! In fata seamana putin cu Antara. Cel putin mie asa-mi pare. Very Happy
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Stai calm pe scaunul tau ca aia nu este noua astra. Este un concept pentru, probabil, urmatoarea generatie de astra (2009).
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca-i o imagine facuta pe computer. Seamana prea mult cu Astra ca sa fie un concept.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Se pare ca totusi e Astra I Rolling Eyes ....
http://www.autobild.de/heft...u.php?oid=WcUu...

LE:
Pentru detalii despre noua generatie Astra am mai gasit un topic: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=12687 (ca sa nu stricam topicul GTC vs C30 Razz)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR