Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
O intrebare... sau mai multe..
Deci... m-am apucat de treaba dar fara presa de scos pivoti si capete de bara, bineinteles ca nu am rusit nimic ba mai mult, cred ca am stricat capatul de bara de la directie (vezi poza).
Am ciocanit in el pana a iesit dar acuma surubul ala se invarte cu totul si nu mai pot strange piulita. E normal sa se invarta? am observat ca e conic surubul, daca e strans cu presa nu se mai invarte? mai pot folosi acel capat de bara sau caut altul?
Pt. pivot am nevoie de presa speciala? prin metode mioritice nu am reusit sa ii dau drumul.

P.S. M-am apucat de treaba pt a schimba capul de planetara.
AAA si inca ceva ciudat, acuma nu mai imi bate planetara.. Shocked si nu e schimbata Shocked

  • stefy_726

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Ascona 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2006

  • Mesaj Privat
cumpara alt cap de bara e in jur de 40 ron nou merge si de cielo pe viitor dai cu spray si nu mai bati in capul de bara ci in piesa unde intra capul de bara si iese.pt. pivot nu iti trbuie presa dar daca e nituit iti trbuie un flex o dalta si o bormasina ideal ar fi sa dai bascula jos,daca pivotul e prins in suruburi se schimba usor.spor la traba.
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am dat cu o gramada de spray, nu stiu care e faza de se desfac asa de greu...
Pivotul nu prea as vrea sa il schimb ci doar sa il scot din bratul superior pt a avea acces la planetara.


P.S. Cum desfac o piulita care s-a ros... scapa cheia de pe ea, e la bara antiruliu parca/sau torsiune..
  • stefy_726

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Ascona 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2006

  • Mesaj Privat
incearca cu o cheie franceza daca nu merge trebuie incalzit cu o lampa sau cu autogen daca tai cu flexul ai toate sansele sa strici filetul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR