Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • schmitz

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Poate ma puteti ajuta si pe mine in legatura cu un traseu pentru concediu. Vreau sa merg in Austria in principal, dar as vrea sa trec putin si in Germania si nordul Italiei. Cred ca am bani cam de 12-14 zile in cazul in care as merge cu cortul. Altfel cred ca s-ar scurta putin perioada. Am gasit tot felul de informatii despre preturi la diverse pensiuni dar intrebarea este: exista locuri de campare (corturi)? Cam care ar fi locatiile unor campinguri mai serioase si daca stiti si ceva preturi mi-ar fi de mare ajutor.
Multumesc
Skip ads

  • nightman

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Voi urmari postul pentru ca si eu vreau sa fac Austria + Italia si cateva zile Praga
Asa ca astept si eu idei si propuneri
  • Alexy

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sal, sa-ti spun cate ceva din exp mea de anul trecut.... in viena daca vrei sa stai, am gasit o pensiune tare draguta.. pension hargita.. este chiar in centru, iar pt nordul Italiei, iti recomand cu toata caldura Lido di Jesolo.... la 2 pasi de Venetia, o insiruire de statiuni si campinguri eu am numarat cca 20 (poti sta la cort, sau la rulote.. pt 4 pers am platit cred ca undeva pe la 80 de euro rulota cu 2 camere, bucatarie utilata, baie, aer conditionat). In rest... langa Roma daca ajungi pe-acolo iar am stat la niste batranei ce-si ofereau viluta in sist de b&b, super casa. Succes
  • yzf

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1.7 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
schmitz a scris:Austria in principal, putin Germania si nordul Italiei.


doua sfaturi:
1: imprumuta un GPS si castigi cateva zeci de ore de somn/distractie
2: google pt destinatii dorite, apoi viamichelin pentru rute (sa-ti faci o idee)

nu pot sa-ti spun eu rute pentru ca nu stiu ce vrei sa vezi.
germania e foarte accesibila din austria, insa pt italia o sa mergi ceva mai mult si o sa simti mult mai "intens" taxa de autostrada.
sa nu tratezi cu superficialitate Budapesta. e un oras magnific, cu nimic mai prejos in fata Vienei sau Milano. Ba chiar mult mai curata decat Milano...daca stau sa ma gandesc.
Skip ads

  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
In Austria sunt pensiuni la 50-60 euro/camera/2pers/noapte (cu demipensiune) cam peste tot. Viena sau orasele mari sunt evident mai scumpe.
Anul trecut m-a costat 540 euro 2 pers o saptamana la munte, conditii de 3 stele, piscina, teren tenis, sauna (vezi www.Lenzenhof.at), rezervari prin TUI, si 420 euro Viena 4 nopti, totul cu demipensiune. De batut am batut Tirolul in special (Innsbruck, Salzburg, Kitzbuehel, Kaprun, Zell am Zee,) si un pic de Germania (Munchen). Nu prea am vazut cu cortul sau locuri de campare dar dat fiind pretul decent practicat pe acolo merita sa faci un circuit, sa-ti rezervi 3 nopti in cate o statiune si de acolo sa vezi imprejurimile. Se gasesc si camere fara masa, te descurci f. bine daca-ti iei de la supermarket de mancare.
Deci, alege un traseu si fa rezervari prin internet. Ia in calcul la planificarea traseelor ca in afara autostrazilor se merge cu maxim 90km/h, mai sunt si zone de munte multe, iar in localitati strict 50 (intalnesti chiar si 40 si 30 in unele localitati).
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
nightman a scris:Voi urmari postul pentru ca si eu vreau sa fac Austria + Italia si cateva zile Praga
Asa ca astept si eu idei si propuneri

Tot ceva de genul asta fac eu anul asta :
- Praga: http://www.venere.com/hotel...p;action=location
- Solden: http://www.abnet.at/hotel/t...egina/wsummer.htm
- Saalbach: http://www.eximtur.ro/index...=transport_propiu
  • TCM

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
felicitari pentru concedii! O sa fie ceva de vis! Austria e probabil cea mai frumoasa tara din Europa!

Sugestii:
1. Dupa iesirea din Romania drum intins pana in Austria ocolind Budapesta pe M0. Daca doriti se poate vizita si Budapesta. Nu veti regreta.
2. In Austria - pe A4 pana la Viena. Aici merita stat cam 2 zile: una pentru partea centrala cu catedrala Sf. Stefan, ringul si bineinteles shopping, a doua pentru Schonbrunn.
3. De la Viena lasati autostrada si urmati drumul national ce urca in lungul Dunarii. Este ceva fantastic! Gasiti pensiuni + amenajari pentru turism cate doriti. Puteti merge pe el pana la Linz sau mai departe pana la intrarea in Germania la Passau. Merita si il recomand din toata inima. Daca vreti va pun si ceva poze!!!!!! intre Viena si Linz puteti vizita Krems si abataia de la Melk (una dintre cele mai mari din lume)
4. "Putin" din Germania: Passau - Munchen (unde de asemena merita stat cel putin doua zile - partea centrala + Olympiastadion si olympia park + Allianz Arena)
5. Intoarcere pe autostrada Munchen - Salzburg si direct acasa sau Munchen - Salzburg - Villach - Graz si prin Viena acasa. In Salzburg de asemenea recomad 2 zile


E doar o idee de traseu dar se poate adapta oricand. De stiut: cazarile la pensiuni in Austria includ micul dejun (foarte consistent ) si sunt cam la 25-40 euroi/persoana/noapte.

have fun!
  • leonard_popescu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: cluj-napoca
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Si noi ne-am gindit pentru perioada de 1 mai la un asemenea traseu, insa se pare ca aminam putin iesirea. Pot sa va spun insa o adresa interesanta pentru cazari in Austria (se pot face si rezervari online, iar preturi se pot gasi si rezonabile): www.tiscover.at
Am insa o intrebare referitoare la mersul in strainatate, in ideea in care ai si copii mici. Pina la ce virsta este obligatoriu scaunul de masina ? In ideea unei calatorii de noapte, trebuie chinuiti si tinuti tot in scaunul de masina ?
Skip ads

  • schmitz

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri. Totusi (nefiind neaparat vorba de bani) nu a fost nimeni cu cortul? Sunt foarte curios sa stiu cam ce conditii se ofera la cort, pe unde sunt campingurile si cam cat costa?
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
vezi -> Camping Wien

din cate stiu sunt singurele camping-uri din Viena. nu am fost personal (am renuntat in favoarea inchirierii unui apartament) in schimb am colegi care au fost. conditiile sunt super (adica dus, WC, bucatarie comuna, priza langa locul de cort, loc de foc organizat, camping-ul imprejmuit si pazit, etc.)
singura problema pe care o vad eu la camping-urile astea este faptul ca sunt pe la marginea orasului si nu prea ai legatura usoara la mijloacele de transport in comun. nu iti recomand sa te deplasezi cu masina prin Viena, deoarece locuri de parcare gratuite sunt putine si deobicei pline, parcarea cu plata te costa intre 1,70 - 3,60 EUR/ora, iar daca parchezi aiurea in maxim 10-15 minute te trezesti cu amenda in parbriz.
recomand sa te deplasezi cu metrou/tramvai. te costa 16,50 EUR/persoana un Viena Card cu care circuli 72h oricat si cu orice mijloc de transport in comun (prin comparatie 1 calatorie cu metro-ul, daca iti cumperi bilet nu abonament, te costa 1,2 EUR). Pe langa faptul ca circuli cat vrei si cu ce vrei ai reduceri pe la toate muzeele si obiectivele turistice (de ex la Schoenbrunn un bilet complet ptr tot turul costa 36 EUR/adult, sau 30 EUR/adult daca ai Viena Card)

daca sunteti mai multi merita sa inchiriati apartament in Viena. eu am gasit cu 80 EUR/noapte (75 EUR apartamentul + 5 EUR locul de parcare) un apartament ptr 4 persoane. proprietareasa e romanca asa ca va intelegeti mai usor, primiti si indicatii cu privire la magazine, etc. (vezi Apartamente Fam Manescu)

altceva ce sa mai zic...
concediu placut ! Very Happy
  • schmitz

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2006

  • Mesaj Privat
10x. Si de unde se poate lua Viena Card?
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
de la orice statie de metrou/tramvai, de la orice camping, orice muzeu, orice hotel, orice... oriunde ...
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
apropo... daca nu pleci acuma imediat (ma refer in urmatoarele 2 saptamani)...o sa caut cand ajung acasa o adresa de e-mail de la biroul ptr turism din Viena. le scrii la aia un meil cu ce te intreseaza:
- harta Vienei
- harta cu locurile de parcare
- informatii despre VienaCard
- informatii despre muzee
- lista cu evenimente culturale care vor avea loc in perioada in care mergi tu
- lista cu hoteluri/pensiuni/camping-uri care sunt in categoria de pret dorita de tine (spui suma maxima pe noapte de persoana care esti dispus sa o platesti)
- etc...

treci in mail tot ce vrei sa stii, plus adresa ta postala completa...in 1-2 sapt vei primi in posta unul sau mai multe plicuri cu pliante, harti, brosuri si tot ce ai cerut legat de Viena.
oricum, toate alea iti dau o idee cam ce se poate face in Viena, pentru mai multe detalii gasesti cam tot ce vrei pe net (traiasca Google! )

ca idee, eu intentionez sa merg in august impreuna cu nevasta si parintii mei (deci 4 adulti). m-ar costa cam asa:
- drum: ~100 EUR benzina dus intors (am pus 1400km, din care 300 sunt ptr plimbat prin Viena si imprejurimi, cu un consum mediu de 6.5-7%), la care adaug ~38 EUR taxe de drum si autostrada (conform cu informatiile de pe www.viamichelin.com). Mentionez ca eu plec din Timisoara (prin Cenad, vama care o recomand si celor care vin dinspre Bucuresti, drumul TM->Cenad e bun, vama libera si nu trebuie sa ocolesti prin Arad spre Nadlac, economisesti ~80km, plus ca la imediat dupa Mako intri pe autostrada).
- cazare 4nopti 320 EUR. ptr 4 persoane si loc de parcare inclus.
- aproximativ 300 EUR ptr mancare/bere/cafa/etc ptr 4 persoane. tinand cont ca vom sta in apartament si avem bucatarie probabil ne vom putea face ceva mai ieftim niste gustari calde sau sandwich-uri)> Lantul de magazine Billa e foarte dezvoltat, dar spre deosebire de Romania, in Viena, magazinele Billa se prezinta sub forma unor buticuri Embarassed
- max 400 EUR intrari la muzee (ptr 4 persoane). am facut o lista cu ~20 de muzee si obiective turistice pe care am vrea sa le vizitam. Pe net gasesti orarul si preturile de intrare la toate muzeele din Viena)
- 4 Viena Carduri= 66 EUR. la care se mai adauga abonamentele pe 24h (5 EUR/bucata) ptr zilele suplimentare.
- mai consider vreo 150 EUR rezerva ptr situatii neprevazute....

la sumele de mai sus se adauga banii de cumparaturi cadouri si alte prostii . fiecare dupa buget

preturi orientative (nu sunt 100% corecte,am stat acu' 4 ani mai mult in Viena si atunci cam atat erau preturile, oricum la ei nu se schimba in sus ca la noi):
- bere pe terasa/restaurant de la 2,5 EUR in sus (la 500ml)
- bere la supermarket (Billa de ex) e vreo 0,8 EUR doza
- cafea in oras de la 2,8 EUR in sus. gasesti mai ieftin la fastfood-uri (o referinta buna ar fi Anker)
- felia de pizza (echivalentul unei pizza mici/normale de la noi) intre 2-4.5 EUR, recomand sa cauti Pizza Bizzi, e un lant de pizzerii cu preturi decente si preparate f bune (nu doar pizza, au si alte feluri de preparate)
- cornuri si produse de patiserie de pe la 0,5 EUR. la Anker sunt super, gasesti si cafea sau sucuri mai ieftin. Anker e un lant de "gogoserii" prin oras.
- un kebap/hamburgher/ 2,5-3 EUR
- benzina 0.95-1.1 EUR/L
- abonament pe 1 zi la toate mijloacele de transport in comun 5 EUR.
- intrari pe la muzee in general pe la 2-3-4 EUR se invart. La Schoenbrunn, Opera, si alte alea mai faine intrarea e mai scumpa ( de pe la 10 EUR in sus)
- etc.... mai vezi tu Twisted Evil

in principiu prin oras, mai ales in zona istorica/turistica se gasesc foarte multe InfoKiosk, dotate cu calculator si unde poti sa vezi harta vienei si alte info turistice, pe vremea cand am fost eu puteai sa navighezi si pe net, sa trimiti e-mail-uri ... totul gratuit.

daca ai timp (si bani de stricat pe asa ceva) nu rata Prater-ul Smile si turnul Vienei. privelistea e super din turn...
daca tot sunteti cu masina merita sa vizitati Leopoldsberg si Khalenberg. sunt 2 dealuri langa viena (nu e distanta mare, eu am mers pana acolo cu bicicleta) unde se afla 2 manastiri (una dintre ele a fost cosntruita de Sobieski, ala din "Sobieski si romanii" daca mai tineti minte Twisted Evil ). Dealurile sunt in zona viticola, inconjurate de vii si sate traditionale. de sus se poate vedea Viena extraordinar, Dunarea pe zeci de kilometri... daca ajungi la Khalenberg sa nu ratezi "kaese-krenner", sunt un fel de hot-dog, dar carnatul este facut dintr-un amestec de carne macinata de proc si ceva branza. au un gust demential.

2 sfaturi:
- pista de biciclisti este DOAR ptr biciclisti. altfel vei fi injurat sau chiar dau aia peste tine. sa nu iti imaginezi ca au acolo cateva piste doar, in Viena sunt peste 800km de piste ptr biciclisti asa ca sa fiti atenti.
- la scarile rulante se sta cate unul pe treapta (pe partea dreapta), astfel prin stanga pot trece cei care se grabesc.... daca statidoi pe treapta si nu au altii loc sa treaca mai repede s-ar putea sa va auda urechile cateva vorbe nu tocmai politicoase.
- informatii in engleza nu prea poti obtine decat de la tineret (asta daca e dispus sa le ofere). Pe cei peste 30 ani nu prea are rost sa-i intrebati in engleza nimic, decat daca sunteti foarte disperati.
- sensurile unice de pe stradute se respecta, indiferent ca sunteti cu masina sau cu bicicleta. in general sunt destul de multe patrule, sunt destul de binevoitori oamenii, iar ca turist probabil vei scapa mai usor, dar in caz de abatere mai grava aia nu ar ierta nici pe ma-sa.



gata... mai revin mai tarziu cu alte informatii... Embarassed
  • schmitz

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2006

  • Mesaj Privat
10x de 100 de ori. Esti super informat si de apreciat ca iti faci timp sa ajuti pe altii.

Eu vreau sa merg cu sotia si fetita mea (11ani jumate) la inceputul lui august, cam 10 zile. Pana atunci strang informatii si fac diverse scenarii de trasee. Orice informatie suplimentara e binevenita.

Multumesc inca o data.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
n-ai ptr ce sa-mi multumesti.

poate ne vedem pe acolo sau mergem impreuna pana in Viena, si eu o sa merg in august, momentan nu e hotarata data.

apropo, vad ca vii din Bacau, daca tot te intereseaza camping, cum intri in Timisoara (venind dinspre Lugoj) ai un camping pe dreapta.

tinem legatura.
  • schmitz

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ok. Mai adun informatii si postez aici. Tinem legatura.
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
schmitz, si eu vreau sa ajung in austria in august, in perioada 15-30.
eu o sa stau 10 zile aici http://www.grubhof.com/inde...ID=1.6&lang=2 , unde am facut deja rezervarea (superamabili oamenii), costa camparea all included 17 euro pe noapte (masina, cort, 2 persoane, loc standard de 120 mp)
si la intoarcere o sa mai stau 3 zile la Viena, undeva pe malul Dunarii, unde ma costa tot atat si la fel, tot foarte amabili oamenii
daca te intereseaza, poate facem o excursie impreuna
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
toate informatiile de mai sus, foarte utile
totusi avand in vedere ca a mai trecut timpul as avea rugamintea ,in special pentru cei care au fost in Austria, sa mai vina cu niste exemple de cazare si nu numai.
intentionez ca la sfarsitul lui ianuarie sa fac un miniconcediu cu familia /4 pers/ si mai multe informatii mi-ar fi de ajutor.
multumesc und schoene gruesse.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR