Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
imi cer scuze anticipat moderatorilor daca mai exista acest subiect insa eu nu l-am gasit
in cazul in care discutia va fi mutata am rugamintea catre moderatori sa-mi zica unde au mutat-o
multumesc

problema :
mi s-au cam dus placutele de frana si as vrea sa le schimb. cu ocazia aceasta as vrea sa aerisesc si intregul sistem de franare iar daca este posibil sa schimb si lichidul de frana cu unul nou.
masina : opel astra f c18nz din '94 hatchback 5 usi 66kw 90cp, ABS .
insa :
- nu stiu exact ce cantitate de lichid de frana imi va fi necesara? ajung 2L ?
stiu ca se foloseste lichid de frana DOT4

- nu stiu cum se face eficient aerisirea . stiu ca normal si ideal ea se face singura (nu ca la dacii) , dar deh, masina este veche si as vrea sa ii fac aerisirea la fiecare roata in parte .

- la puntea spate am dubiile cele mai mari . am regulator de frana pe puntea spate si nu stiu exact cum se procedeaza corect pt o aerisire eficienta, daca este nevoie sa umblu si la acel regulator.

sau se merge dupa metoda clasica : 2-3 pedale - tinuta apasat - desurubare surub ventilare - insurubare la loc - iar 2-3 pedale ..... si tot asa la fiecare roata ?

- repet : nu sunt sigur ca si la puntea spate se face la fel.
Orice sfat e binevenit.
Cu putin ajutor din partea voastra sper ca voi face singur aceasta operatiune . Voi face si un tutorial, sper.
Multumesc
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
mai omule mai intai scoti capacu la recipientul in care sta lichidul , inlocuiesti placutele ( exista topic) mai intai departezi placutele cu un levier apoi dupa ce ai facut inlocuirea faci pedale si in mod normal nu ai aer si nu trebuie facuta aerisire prea multa ( se face ca la dacie oarecum) lichid mai complectezi putin daca mai e nevoie , nu are rost sa golesti instalatia.
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
placutele stiu sa le schimb. le-am mai schimbat.

despre lichidul de frana ce sa zic ... de cand am luat masina (3 ani) nu am umblat la el. si cati ani o mai avea inaintea mea ... .

plus de-asta am observat ca la roata dreapta fata nu prea tine frana cum trebuie, iar eu placutele le am duse la roata stanga fata. cam ciudat.

astea sunt motivele pt care as vrea sa schimb lichidul de frana sau macar sa le aerisesc ...

in manual am vazut ca se umbla si la regulatoru' de frana de pe puntea spate.
  • Shadowx07

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2013

  • Mesaj Privat
buna tuturor . am si eu o mica problema cu franele la astra f . o trebuit sa schimb conductele toate problema este in felul urmator. dupa ce am aerisit instalatia pedala prinde numa pe la jumatate si rotile franeaza numai pe partea stanga pe partea dreapta mai nimic. am vazut ca la pompa centrala de frana are 4 gauri unde vin puse conductele, doua gauri de m12 si 2 de m10 eu cand am demontat conductele doua mufe de la pompa nu leam putut desface si am taiat conductele dupa care cu un cleste de instalator am desfacut mufele. conducta am cumparat la metru si cu un aparat de bercuit mi leam facut eu o iesit super bine , ce cred eu ca sar fi putut intampla ii ca nu am pus inapoi conductele unde trebuiau de ex poate conducta din spate trebuia bagat in gaura de m12 si de pe fata la m10 la mine sunt puse in felul urmator conductele gaura jos dreapta - frana stanga spate
gaura jos drepta - frana fata dreapta gaura sus stanga - frana dreapta spate - gaura sus dreapta frana fata stanga. daca un coleg poate sa faca o poza cu pompa centrala il rog din suflet si sa specifice in care gaura ii pus fiecare conducta Sad va multumesc mult pentru ajutor. motorul este 1.6 16v xel am atasat o poza cu modelul pompei care o am eu . Sad Oare?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR