Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • cas650

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1993 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Va salut ! Acesta e primul meu post pe forum...
Am o intrebare pentru cunoscatori
Am un opel astra F din '93 motor C 14 se...am facut serviceul vineri la masina (filtru aer,filtru ulei,ulei,aditiv cutie viteze,solutie de curatat injectoarele,aditiv servodirectie,bujii) si dupa doua zile a inceput sa faca figuri,nu mai avea asa multa putere,acum face si mai urat...aproape ca nu mai merge ,tremura la relanti,intrerupe la acceleratie ...
are cineva vreo idee care sa ma ajute?
Si mai are o problema imediat dupa service...nu mai am pedala la frana...cand e extrem de tare cand e normala...aceste doua probleme au aparut simultan...
un mecanic mi-a zis ca ar fi furtunasul ala de vacuum care pleaca din admisie la pompa de frana ....
chiar nu am idee ce poate fi...va rog da-ti -mi o idee
Va multumesc anticipat
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
- Daca ai schimbat si lichidul de frana (trebuie facuta bine aerisirea)
https://www.clubopel.com/rez...rana&sa=Cauta
- aditiv cutie viteze (aici nu suna prea bine ce anume ai bagat) scoate si baga numai ulei GM 19 40 182 ca vine iarna si o sa plangi la schimbarea vitezelor.
- aditiv servodirectie (exista asa ceva) nu suna bine, mai bine schimbai cu ulei de servodirectie Febi nr.06161 poate iti recomanda colgi altceva.
- verifica daca trage aer fals (carcasa filtru aer - tubulatura - pana la clapeta) si pe unde sa umblat verifici.
- solutie de curatat injectoarele (poate era pentru diesel) sau rezervorul pe jumate/sfert/mai putin.)

Fa plinul posibil sa fie de la "solutie de curatat injectoarele" daca ai bagat-o in benzina. (cata benzina aveai cand ai bagat solutia.)

"un mecanic mi-a zis " care mecanic cel care ti-a bagat toate acestea daca da, mergi la altul a prins gustul banului.
Si tu nu ai avut ce sa faci cu banul vrei sa mearga numai cu aditivi.

Sunt doar pareri de bebe.
Vezi ce spun colegi poate ma insel.
  • cas650

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1993 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2014

  • Mesaj Privat
salut ms de raspuns...eu nu locuesc in tara ....sunt in cipru aici e cald continuu...asta pentru faza cu cutia de viteze...era la nivel oricum ulei rosu curat frumos...doar ca intra putin greoi in viteze...acum e perfecta cutia...si am rezolvat si problema cu motorul...una din bujiile alea noi avea problema din fabrica...pur si simplu sa dezintegrat in mers capul ala unde face scanteia...acum merge de rupe....dar tot am problema cu aprinsul becului engine check....se aprinde daca merg in frana de motor...
  • cas650

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1993 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2014

  • Mesaj Privat
e totul in regula acum...tocmai ce iam dat 190 km/h venind de la munca pe ploaie torentiala....masina merge perfect acum...deci ca indiciu va zic sa va schimbati bujiile cat mai des si sa fie de calitate...numai bn Smile
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
190 pe ploaie torentiala......sa zici mersi ca esti viu......sper sa fi realizat pana la urma ce ai facut....fi mai prudent nu risca prea mult ca e astra f nu e bugatti, numai bine:)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR