Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • TMC_TMC

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Masina la care se face referire este un Opel Astra G din 2001, motor z16xe, cutie manuala.
Dintr-o data s-au hotarat sa nu mai functioneaze: semanlizarea stanga/ dreapta (avarile merg), stergatorul spate, stergatorul fata functioneaza doar treapta 2 si 3, incalzirea oglinzilor care vine la pachet cu cea a lunetei, proiectoarele si lampa de ceata.
Am verificat panoul de sigurante, nu exista nici o siguranta arsa, relele sunt ok (le-am schimbat cu cel corespunzator caxonului, care in pozitia acestuia functioneaza), verificat si sigurantele si releele din compartimentul motor. Am verificat cu multimetru daca in panoul de sigurante am curent pe fiecare soclu al releelor si sigurantelor corespunzatoare si am!
Banuiesc ca problema este de la panoul de sigurante la comutatori (intrucat la actionarea acestora nu mi-se aprind martorii corespunzatori in bord sau ledul butonului).
Exista vre-o piesa, releu, siguranta care sa fie alocat acestor consumatori?
Sau daca puteti sa ma ajutati cu recomandarea unui electrician serios in Craiova/ Dolj.
Multumesc anticipat.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Exista o piesa,e defapt modulul pe care sunt sigurantele si releele.O sa vezi ca releele ce comanda componentele ce nu functioneaza,sunt alaturate(grupate),asta ma face sa cred ca lipseste in cupla fiecarui releu,pe comanda acestuia,fie masa,fie plus(se va verifica cu instrument de masura).Se va verifica apoi existenta alimentarilor necesare functionarii acestui modul(plusuri si minusuri).Daca problema persista se verifica comenzile de intrare in modul si daca totul e in regula se inlocuieste modulul. E un pic de munca,dar si satisfactia va fi pe masura...
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
multitimerul

  • TMC_TMC

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfaturi, problema a fost rezolvata. Dupa ce am probat alt multitimer ( la sfatul si urma verificarilor unui "electrician"), problema a persistat. Am ajuns la alt electrician care a descoperit o siguranta arsa in tablou, doar una. Nu am intrebat care e siguranta respectiva, de fericire ca dupa 2 zile de drumuri , stres si nervi....am rezolvat! Sfat: verificati cu atentie si de doua ori absolut toate sigurantele tabloului.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
big_electro61 a scris:.Se va verifica apoi existenta alimentarilor necesare functionarii acestui modul(plusuri si minusuri).
Toate alimentarile pe plus,sunt prin sigurante...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR