Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • Luciaan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut! Am un Opel Corsa B din 2000 motor 1.2.
O am de jumatate de an si am schimbat prin iunie filtrele si uleiul. Acuma mai am vreo 300 de km si trebuie sa le schimb iar si eram curios pe langa astea trebuie sa mai schimb ceva ? Completare ulei in cutia de viteze, ulei servodirectie ca imi merge cam greu (cand dau volanul la maxim sau nu numai il dau putin inapoi ca si cum as da in gol si se aude un pocnet) si cand iau o curba si virez la maxim nu se mai da la normal, sta virat.. Daca mi-ar putea face cineva o lista cu toate lichidele si la cat trebuie schimbat as fi recunoscator
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Are numai 300km nu le schimba.
Corsa B din 2000 motor 1.2. X12XE distributie pe lant.

Normal dupa 10.000 se schimba, uleiul si Filtru de ulei.
inseamna ca tu in 2 ani faci 1200 km nu stiu ce sa iti spun. oricum nu ti uleiul si filtru pana faci 10.000 km.
Schimbi uleiul si Filtru de ulei dupa 1-1.5 ani sau 10.000km.

Sa schimbi si filtru de benzina daca nu a fost schimbat.
Cred ca 3-4 ani cu restul de filtre nu ai treaba.

Completat sau schimbat ulei in cutia de viteze - GM 19 40 182 nu altceva OK.
Schimbi Ulei servodirectie - febi nr.06161 (Pentru aerisire faci barcari maxime usoare stanga - dreapta cam 10-20 barcari, si mai completezi daca este cazul.)
  • Luciaan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Din iunie pana acuma am facut 9700km cam asa.. si mai am vreo 300km. Si ma gandeam asa pe langa filtre si ulei ce mai trebuie schimbat, ca servo cam merge greu
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat

- Schimbi uleiul si Filtru de ulei la 10.000km.
- Filtru de benzina daca nu a fost schimbat nu stiu ca cati km se schimba.
- Completat sau schimbat ulei in cutia de viteze - GM 19 40 182 nu altceva OK.
- Schimbi Ulei servodirectie - febi nr.06161 (Pentru aerisire faci barcari maxime usoare stanga - dreapta cam 10-20 barcari, si mai completezi daca este cazul.) Parca la 2 ani.
- Cred ca 3-4 ani cu restul de filtre nu ai treaba daca au fost schimbate (filtru de aer si de polen.)

Bujiile Benzinare - la cati km se schimba bujiile?
Antigelul nu stiu la cati ani se schimba.
Skip ads

  • varzarumihai

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2014

  • Mesaj Privat
trebuie s-a schimbi-uleiul si filtrul de ulei
-filtrul de aer
-filtrul de benzina
eu asa procedez la masina mea un opel astra f de 1.4 44kw
  • leuviorel

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2000 x12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut Luciaan!Si eu schimb uleiul si filtrul tot la 10000km! Daca vrei sa schimbi uleiul din cutie iti trebuiesc 1,6 l. Opel no.09 120 541.In motor folosesc Aral 10w40,patru l costa 90 lei si iti ramane si pt completare. Ar fi bine sa schimbi anual filtrul de benzina pt ca eu am patit ceva urat din cauza lui!La mine serva este electrica EPS.Eu am un Opel Corsa B 1,2 x12xe din 2000.
  • bogdanmardare

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1998 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua, vin si eu cu o intrebare poate cam prosteasca: ce marca de antigel sa cumpar? Masina este Corsa B 1998, motor x12xe, in vas are culoare albastru deschis (ce a mai ramas). Am citit si pe forum si pe forumuri straine, dar in afara de recomandarea "pune albastru" nu am gasit decat ca tipul acesta de antigel este cu silicati. Masina este a prietenei, locuieste in Barlad. Am cautat antigel GM albastru in Barlad si pana la urma am cumparat Ravenol Blue, dupa ce i-am spus vanzatorului ca imi trebuie CU SILICATI. A zis ca "uite, scrie silicat pe bidon", a pus 2 bidoane intr-o sacosa si cand am ajuns acasa scria SILICAT FREE, deci fara. M-am dus cu antigelul la magazin si am recuperat banii. Am deschis cu vanzatorul de fata un bidon si antigelul este verde-fluorescent, ca Glaceolul Dacia-Renault. Antigel GM nu am gasit in Barlad, iar pe ServiceOpel se recomanda GM DEx-Cool. Este corecta recomandarea? Ce alte marci se pot folosi?
Multumesc anticipat
  • pisic88

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2014

  • Mesaj Privat
recomandat e sa-l schimbi pe tot la maxim 2 ani sau pana in 60 000 de km, desi nu cred ca ii faci asa rapid.
daca l-ai schimbat si acuma trebuie sa completezi inseamna ca pierzi antigel, deci ai o alta problema mai grava.

ca recomandare eu am pus antigel din acela rosu (rozaliu) pt ca cica e pana la -40 de grade iar cel albastru era pt -38 parca. la mine au intrat 4,2 litri (antigel+apa 50-50).
  • Eaglle

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
servo electric la acel model.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR