Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Caius

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2005

  • Mesaj Privat
"fundul" care da pe dinafara la curbe

asta se intampla doar daca cum spuneam mai devreme ai semnul Exclamation sau daca vrea soferul Wink
intradevar nu am asa multi km la avtiv fata de tine, dar avand in vedere ca am carnetul doar de 2 ani si locuiesc in Ro am mult mai multi dect alti soferi cu vechime mai mare (numai in vara ce a trecut am facut peste 13.000km in afara orasului)
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
@ Caius
In locul tau as discuta cu cineva care are un astfel de "monstru" montat pe masina inainte sa crezi povestile cu 1l /100km in plus, poate se refera la consum in regim extraurban fara suprasarcina.
  • Caius

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2005

  • Mesaj Privat
+1/100 era la consumul mixt... iar daca voi avea destui bani imi voi cumpara din germania o masina care are un astfel de motor.. (am gasit una din 10/98 full option la 4700 euro) si ori voi incerca sa o inscriu ori voi face din doua - una
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
roBERT a scris:@ Caius
In locul tau as discuta cu cineva care are un astfel de "monstru" montat pe masina inainte sa crezi povestile cu 1l /100km in plus, poate se refera la consum in regim extraurban fara suprasarcina.

*
"Rejim stabilizat la 130 de kmh" adica vreo 22 in oras Rolling Eyes
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Caius a scris:+1/100 era la consumul mixt... iar daca voi avea destui bani imi voi cumpara din germania o masina care are un astfel de motor.. (am gasit una din 10/98 full option la 4700 euro) si ori voi incerca sa o inscriu ori voi face din doua - una

*
"Din doua una" poti face doar daca au un motor cat-se-cat similar, in nici un caz sa pui un motor in 6 cilindri in locul unuia cu 4...
De inscris... nu cred, poate daca cumperi vreo epava si "recarosezi" dar (daca nu ai tatal proprietar de garaj si/sau benzinarie) nu prea e o idee buna...
Ca sa nu mai vorbim de timpul investit... una peste alta vei baga banii de o Vectra GTS...
  • Caius

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2005

  • Mesaj Privat
de nu pot pune crezi ca nu pot schimba motorul?? mecanicul meu mi'a spus ca nu e nici o problema.
pai daca nu as putea sa o inscriu, m'ar costa 6000 toata distractia care ar cuprinde masina + ca sa mut tot de pe cea de 3.0 pe a mea si vopsitul..

p.s. mi'am cumparat omega b pt ca imi place foarte mul si e destul de rara,iar daca vroiam alta masina imi puteam cumpara de la inceput
Wink ,prefer sa investesc intr'o masina care imi place mult.. si care nu vezi prea des pe strada
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu nu vorbeam de partea mecanica, ci de RAR Laughing
  • Caius

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2005

  • Mesaj Privat
aia se rezolva Wink
am mai facut "transplanturi de motor"
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Vezi sa nu te "rezolve" astia daca te prind Wink
In alta ordine de idei nu crezi ca unul din noi doi se lauda un pic, dar asa, un pic de tot Wink
  • Caius

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2005

  • Mesaj Privat
se poate... asa ca rog adminul sa inchida topicul Wink
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa montezi un filtru sport va fi nevoie sa montezi un perete despartitor in compartimentul motor pentru a izola zona filtrului de caldura degajata de motor. Exclamation

Nu vad de ce nu ar fi de acord RAR-ul cu transplantul motorului X30XE intrucat legea spune doar sa nu montezi motoare cu clasa de poluare inferioara. In cazul de fata nu e nici o problema , atat X20XEV cat si X30XE sunt Euro2.
Consumul unui X30XE nu e exagerat , nu e departe de cel al X20XEV-lui insa diferenta e ceva mai mare de 1L/100Km. Wink


sorin666 a scris:
Caius a scris:apropo... stiti cumva daca la motorul de 3.0 V6 sa montat si cutie manuala?

*
Da, ba chiar mai mult, exista doua motoare (12 si 24Supape)...

Daca nu te refereai la 3.0 V6 , presupun ca ai confundat topicul atunci cand ai raspuns. Laughing


sorin666 a scris:... parsonal nu sunt interesat de astfel de "autobuze" mari, mult prea mari pentru ce cer eu de la o masina...

Ma-ntreb atunci de ce te bagi in discutie daca oricum nu te intereseaza si nu oferi nici o informatie valoroasa. Confused
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ca sa se mire toti catârii Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@Caius : eu te sustin in modifcarea pe care vrei sa o faci si imi pare rau ca nu esti din Bucuresti,te-as fi ajutat si as fi lucrat cot la cot cu tine sa facem treaba asta.
Intr-advear, sa nu te astepti la o crstere a consumului urban cu doar 1l/100km.Cred ca vor fi cam 2-3l/100km in plus, dar e un lucru care cred ca merita, desi eu sunt un fan al consumului.
Si in plus este un motor care nu prea il vezi pe multe masini, asa ca ce scria DnI ("am cu ce ba") e perfect valabil!
Iar acum am sa iti tai tot elanul : Omologare o poti face la RAR, dar singura conditie este ca motorul sa aiba Euro3. Iar in acest caz, singura alternativa ar fi motorul de OmegaB, Y32SE de 3175cmc la 220 CP. (vb evident de un motor adus de afara).
  • cortez

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2005

  • Mesaj Privat
din cate am auzit in ultima perioada de la 1 ianuarie 2005 trebuia sa intre in vigoare o lege care spunea ca motorul va fi considerat piesa de schimb iar la rar te vei prezenta numai cu cartea si certificatul de la motorul origina ptr a fi modificate, bineinteles cu taxdele de rigoare!
daca se intereseaza cineva pe la rar sa imi zica si mie sa vad daca e asa cum au zis!
consumu ala plus 1\100 e de catalog si e consum mediu, parerea mea ar fi ca asta de 3000 va consuma macar 16-17 litri in orah! si un 9-10 in afara!
oricum respekt sefu si bafta multa la operatiune!!!
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Consumul pentru X30XE si Y32SE e asemanator , cam 12 maxim 13 l/100Km , nu cred ca e chiar o tragedie. Comportamentul celor doua motoare e usor diferit , Y32SE se misca mai bine , are un sunet mai bun si e mai lipsit de probleme.Ca performante dinamice X30XE(210CP) e inferior vechiului C30SE cu 6 cilindri in linie (204CP) , acesta e si unul din motivele pentru care a fost introdusa varianta mai puternica , cea de 3200 de cmc. Wink



sorin666 a scris:Ca sa se mire toti catârii Laughing Laughing Laughing

Asta apropo de "Cum crestem calitatea discutiilor de pe forum"...

.
  • Caius

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ok.. mersi pt. info
  • Adi_blp

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina: Manta 1987 c20e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare.
Din toti cei care au postat, a mers cineva cu acel minunat V6?
Sincer nu cred!
Pt. ca ar fi ramas profund impresionati si totodata profund socati!!
Ideea de 100.000 lei per intersectie spune ceva?
imi pare rau ca nu avea 3 digiti la consumul instantaneu si se oprea la 99.9 as fi fost curios sa vad pana unde poate ajunge.
Oricum bafta. daca o faci o sa fie cel putin amuzanta masina.
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Da , a mers. Wink


Si nu numai cu X30XE ci mai ales cu Y32SE. Altfel poti sa fii sigur ca nu ma amestecam in discutie.

imi pare rau ca nu avea 3 digiti la consumul instantaneu si se oprea la 99.9 as fi fost curios sa vad pana unde poate ajunge.


Glumesti ...sau probabil era defect computerul. Daca accelerezi in plin apar intr-adevar valori mari (30-40/100km) , incearca insa acelasi lucru cu o masina cu motor de 2 litri si vei vedea ca se intampla aproximativ acelasi lucru.
  • Adi_blp

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina: Manta 1987 c20e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Glumesti ...sau probabil era defect computerul. Daca accelerezi in plin apar intr-adevar valori mari (30-40/100km) , incearca insa acelasi lucru cu o masina cu motor de 2 litri si vei vedea ca se intampla aproximativ acelasi lucru.

la 2 l intr-adevar se duce la 40 cons. instantaneu.
la 3l chiar se schimba povestea!!
eventual ia si toate motoarele de la bmw (peste 3l) sa vezi ca la toate instantaneul ajunge la 100.
a.. si printre altele max de 40l pe motoarele de 2l e val max a calc.
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
[quote="Adi_blp"]
a.. si printre altele max de 40l pe motoarele de 2l e val max a calc.

La fel e si la 3l.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR