Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • flr

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2012

  • Mesaj Privat
eu am curatat vasul astazi,l-am umplut cu sapun lichid,astupat orificile si zguduit bine cu apa si sapun in el,pus la uscat umplut cu antigel din nou si tot la fel face,cred ca e de la senzorul ala negru care vine bagat in vas nu cred ca mai citeste bine informatiile,acum nu stiu ce sa fac sa iau din dezmebrai nu stiu cat de bune sunt,noi la reprenzentanta m-am interesat senzorul este 90 de lei si vasul 120 de lei
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
http://www.autoa.ro/produs/...igel-opel-astra-h
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nu zdanganea vre.un plutitor inauntru vasului? Asta e a 2 zi si nu a mai aparut la mine. Am lasat masina 10 min pana sa plec azi, si ieri am lasato pana am dezapezito, si nu a mai aparut.
  • flr

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2012

  • Mesaj Privat
ba da zdrancanea plutitorul ala
Skip ads

  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Dupa cateva teste am vazut ca atunci cand temp ajunge pe la 55-60 C pot sa o turez cat vreau si nu mai apare, daca o turez mai mult de 2000 pana sa ajunga la 55-60C apare mesaju. Nu stiu daca si la voi e asa. Cel putin momentan o sa o las asa, pe viitor o sa schimb si senzoru si vasu si antigelu.
  • diabolik2s

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2008 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
acesta problema o am si eu apare cand si cand mesajul asta...mentionez ca am o astra h combi 1.7 cdti 110cp din9/2007.
poate sa fie din cauza antigelului sa fie 'slaba concentratia 'sau din cauza senzorului sau plutitorului.nivel este peste maxim
la rece
Multumesc
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
In functie de masina, cred ca n-aveti nici un plutitor, aveti 2 pini iar lichidul din vas inchide circuitul electric intre cei 2 pini.
In functie de concentratia solutiei, demineralizare si distilare sau dedurizare, solutia este mai mult sau mai putin conductoare de curent, poate i temperatura influenteaza conductibilitatea. Atunci, masina nu " simte" circuitul inchis si va afiseaza eroarea. e la fel ca si in cazul ledurilor cu consum extrem de redus.. care dau semn de bec ars...
O zi buna.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu e cazul la Astra H.
  • katalin.r

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2012

  • Mesaj Privat
La mine apare cand merg turata (peste 3000 rpm) timp de 10-15 secunde, daca o las mai usor sau iau piciorul de pe acceleratie mesajul dispare. Am verificat si turata, chiar si pe loc, scade usor si constant nivelul din vas, cu toate ca vine lichid pe furtunele de sus. Ciudat e ca pana sa schimb antigelul nu facea asa, indiferent de turatie iar de completat nu e nevoie, nu pierde pe nicaieri
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Eu am rezolvat problema in felul următor . Daca nivelul la antigel este la nivel și tot vă arată eroarea este plutitorul blocat. Trebuie dat jos vasul și spălat bine până se aude plutitorul mișcând. De ce se blochează? Se depune cu timpul ( anilor) mizerie pe tija de la plutitor și îl blochează. Și atunci clar apare eroarea. Majoritatea dau vina pe senzor. Schimbi senzorul și tot eroarea. Atunci treci la vas: Alt vas că e simplu sa îl schimbi decât să îl speli nu ! Decizia îi aparține fiecăruia ! Eu am descris aici cum se poate rezolva problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR