Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • alexandrusava93

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2011

  • Mesaj Privat
SAlutare tuturor..

Prima zapada imi aduce si prima bataie de cap . . .Am lovit o bordura cu roata dreapta fata la o viteza sub 10 km/h (masina a alunecat pe zapada/ gheata si nu s-a oprit decat in bordura)
Dupa aceasta am obsevat unele probleme ...

1.Ca masina sa mearga dreapta , trebuia sa tin volanul inclinat spre dreapta (destul de mult ..adica e vizibil ca volanul nu e drept)

2. In timpul mersului , directia imi joaca feste uneori ..mai exact imi cam ia volanul din mana si vireaza stanga ...

M-am uitat de mai multe ori in spatele rotii dar nu am vazut nimic ciudat pana acum cateva minute . Se pare ca bieleta aantirului ( capatul acesteia) s-a apropiat de planetara si atinge de aceasta . . Am observat la roata cealalta ca intre bieleta si planetara e o diferenta de cativa cm . . .

Am vreo sansa sa aduc la loc bieleta asa cum a fost ? nu stiu de ce dar din cate am vazut mi s-a parut ca ar fi dintr-un plasic dur ? e corect ? Imi e frica sa nu o rup daca incerc sa lovesc in ea sau sa imping sa se duca la loc cum a fost .

Sper totusi sa nu mai fie vreo piesa stricata ...sa fie doar asta paguba ..
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Mergi la un mecanic priceput...s-au indoit sigur mai multe piese decit observi tu...cred ca s-a indoit bieleta directie,bascula,bara de torsiune....una sau mai multe din aceste piese.
  • alexandrusava93

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Colegule , e imposibil sa se fi indoit atatea ... crede-ma ca nu a fost o lovitura puternica ... nu s-a intamplat nimic pe loc ...m-am uitat sa vad daca s-a lasat cauciucul sau daca s-a indoit janta (tabla) dar nimic ... m-am uitat de multe ori , altceva nu se observa ... imi vine greu sa cred sa se indoaie toate fiarele de acolo dintr-o asemenea coliziune usoara cu bordura ... acum 3 ani prin timpul asta , am ridicat piciorul de pe ambreiaj (marsalier) si am lovit o dacie in asa hal incat imi era frica sa ma uit la haionul meu ... Daune Dacie : Bara fata sparta , far dreapta spart , capota indoita , aripa impinsa pana in usa , usa putin indoita , grila dintre parbriz si capota indoita ... iar eu nu am avut decat stopul spart (50 lei) + bara crapata de sus in jos ( o singura crapatura dreapta cat jumatate din bara . irca 10 cm )
intelegi de ce imi vine greu sa cred ca sunt mai multe stricate ?
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
tase a spus "una sau mai multe din aceste piese". N-a zis ca toate.
Dintr-o lovitura ca asta poti avea si lonjeronul putin deplasat, daca stam sa o luam asa. Dar daca tu zici ca nu aveai nici 10 km/h, atunci probabil nu e cazul sa gandesti asa departe. Mergi la service si isi va da seama cu siguranta un mecanic. Pe forum e doar teorie pentru ca nu putem vedea cum se prezinta situatia la roata ta.
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
alexandrusava93 a scris:Colegule , e imposibil sa se fi indoit atatea ... crede-ma ca nu a fost o lovitura puternica ... nu s-a intamplat nimic pe loc ...m-am uitat sa vad daca s-a lasat cauciucul sau daca s-a indoit janta (tabla) dar nimic ... m-am uitat de multe ori , altceva nu se observa ... imi vine greu sa cred sa se indoaie toate fiarele de acolo dintr-o asemenea coliziune usoara cu bordura ... acum 3 ani prin timpul asta , am ridicat piciorul de pe ambreiaj (marsalier) si am lovit o dacie in asa hal incat imi era frica sa ma uit la haionul meu ... Daune Dacie : Bara fata sparta , far dreapta spart , capota indoita , aripa impinsa pana in usa , usa putin indoita , grila dintre parbriz si capota indoita ... iar eu nu am avut decat stopul spart (50 lei) + bara crapata de sus in jos ( o singura crapatura dreapta cat jumatate din bara . irca 10 cm )
intelegi de ce imi vine greu sa cred ca sunt mai multe stricate ?
Citeste te rog ce am scris ...UNA SAU MAI MULTE DINTRE ACESTE PIESE...si daca nu crezi mergi la service si vezi ca nu am fost la masina ta sa o ridic pe cric sa-ti fac o evaluare ...eu am vrut sa-ti dau o idee sa stii la ce sa te astepti dar tu esti stiutor si nu citesti ce scriem noi aici asa ca ...service si constatare pe scurt...nu mai citi nimic de aici ca nu intelegi nimic.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Colegule , e imposibil

Tu crezi ca mult ii trebuie la caseta de directie, una buna si pac nu mai ai directie.
Posibil (directie) cap de bara dezechilibrat + altele... (janta dezechilibrata etc...)

Da stiu este imposibil.
Nu este nevoie sa imi spui.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR