Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • marian19852003

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
scuze ca deranjez,dar as vrea sa stiu si eu daca acum la temperaturi de -2,-3 grade scade volumul uleiului din motor.observ ca la mine a scazut acum uleiul pe joja.nu am niki o pierdere,iar motorul e segmentat acum 3000km.pana acum,inainte de a veni frigul nu mi-a scazut nivelul.multumesc.folosesc castrol 10w40
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pune si tu un ulei 0W30, 0W40, 5W30 sau 5W40 , si evita Castrolul. E un ulei prea gros pentru iarna 10W40 , si daca segmentarea e corecta, nu ar trebui sa apara consum de ulei. Ce motor ai?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu are voie sa scada nivelul uleiului pe joja decat maxim 1l la 10.000km daca este motorul segmentat nici atata macar. Trebuia oricum sa pui un ulei mai subtire gen 5W30 sau 5w40 si iti recomandam un GM ca ulei...
  • georgerusu

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Esti singurul pe forumul asta care recomanda ulei GM
Skip ads

  • exodum

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Dariescu Claudiu a scris:Pune si tu un ulei 0W30, 0W40, 5W30 sau 5W40 , si evita Castrolul. E un ulei prea gros pentru iarna 10W40 , si daca segmentarea e corecta, nu ar trebui sa apara consum de ulei. Ce motor ai?

la o masina din 98` se preteaza "la fix" un 0w30, Laughing poate doar daca recupereaza in primavara uleiu si il refoloseste la iarna iarasi. ; si castrol e f bun ; crezi ca GM are rafinarie?
La consum mare dupa segmentare daca nu ai ulei in vas expansiune ... se poate sa nu-ti fi pus bine cei 3 segmenti, ori ordinea lor , ori nus in stea gen "mercedez" , si intra ulei la ardere. uleiu nu are cauza mai ales iarna cu 10w40, e grosutz.... dar duce fierul. o lasi cand este frig 1-2 min sa urce uleiul in rampa tacheti si nu-s probleme. nu o fortza ca are boala ca cielo, iti blocheaza tachetii daca nu ai ulei si rupe rampa.ulei aproape de maxim mereu
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Web Page Name
Poate iti recomanda Dl.Dan ce ulei sa bagi dupa segmentare...
Tu cu doctor langa tine cauti doctor. Laughing

La cate motoare am desfacut fiecare din noi cam greu de dat un sfat concret.
Cred ca Dl.Dan nu le mai stie numarul...
  • deleted-21201

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut am mers pe gm dupa segmentare si pot sa-ti spun ca daca nu dai in masina nu ar trebui sa consume. cat despre calitate, dupa 7000 se simte ca incepe sa il consume. pun 10 40 gm de la schimb la schimb cam 1 l imi consuma
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR