Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • scm_ro

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Salut, Am un Opel Astra 1.7DTI, ieri am dat intr-o groapa mai mare cu roata fata dreapta si de atunci , cand merg in linie dreapta spitele volanului nu mai sunt orizontale (sta putin rotit spre stanga). Daca iau mainile de pe volan masina merge drept si la aproximativ 120km/h si nu trepideaza nimic. A mai patit cineva , ceva sfaturi?
Skip ads

  • Corneliu Panait

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Du-te repede sa-ti faci geometria la roti. E posibil sa se fi strambat ceva la directie, sa fi cedat vreun cap de bara sau vreo bucsa ori altceva. asa am patit si eu, apoi am refacut "unghiurile" si acum e ca pe vremuri.
  • scm_ro

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2005

  • Mesaj Privat
multumesc de sfat, am fost deja la 2 service-uri si s-au uitat la ea, nu au vazut nimic stramb, mai imi ramane doar varianta cu geometria
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
GEOMETRIA 100% ! Urgent, pana nu tocesti cauciucurile!
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Acelaºi lucru a pãþit ºi un prieten care a dat într-o groapã ºi ºi-a strâmbat volanul. A verificat ºi a constatat cã s-a rupt 2-3 dinþi de la caseta de direcþie adicã la cremalierã. Vezi ce faci sã nu ai pb. de genul sã nu-þi rãmânã volanul într-o anumitã direcþie în timpul mersului.
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema legata de directie , nu vreau sa fur topicul omului dar nu cred ca are rost sa deschid inca un topic Embarassed
Astra-ul meu (F,1998) trage dreapta , insa nu e problema de echilibrat (banuiesc) deoarece nici la 160 Km/h masina sta fara probleme , nici un tremurat in volan.

Unde ma duc ? Sa fac geometria sau la vulcanizare sa inversez rotile fata sa vad daca e de la ele ?
Multumesc.
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca le inversezi intre ele, sigur o sa traga stanga. si daca e asa, poti sa le reglezi din cat aer bagi in fiecare... Smile
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
ron a scris:daca le inversezi intre ele, sigur o sa traga stanga. si daca e asa, poti sa le reglezi din cat aer bagi in fiecare... Smile


Ok deci e de la roti , nu ? Mai precis cauciucuri (Kormoran Razz) ? Inca un motiv sa-mi iau roti de alu si cauciucuri noi Very Happy
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
am si eu de alea cu K Laughing, dar parca nu am o problema. sau poate nu sunt eu atent. Confused in orice caz trage ffff putin daca e ...
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am aceeasi problema, trage dreapta, am inversat rotile si trage tot dreapta...
La mine problema este capatul de planetara, care trebuie schimbat.
Agila 2002, 1.2i
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
poate sa traga dreapta din cauza capului de planetara? cum se explica? e mai greu cel care trebuie schimbat? Shocked
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Atunci cum se explica faptul ca nu mai trage dreapta daca debraiez? In plus, directia mea e buna (am verificat-o, incl. unghiuri), bucse bune etc.
Am probleme numai cu planetara, cel putin probleme de care stiu. Altceva ce mai poate fi?
Skip ads

  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca debreiezi si nu mai trage dreapta, ar putea fi intr-adevar ceva cu transmisia (planetara), sa franeze cumva mai mult pe o parte.
  • scm_ro

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2005

  • Mesaj Privat
La mine aproape s-a rezolvat, am fost la 2 service-uri. Cel putin la primul service s-au uitat la ea cam 4 ore si nu au vazut nimic stramb. Nici pic de joc in articulatii sau in caseta de directie doar unghiurile modificate, dar nu se stie ce a determinat schimbarea lor caci nu este nimic stramb. Cei de la al doilea service au "reglat unghiurile" , iar concluzia : volanul sta aproape drept doar fff putin inclinat spre dreapta de data asta. Masina merge ok, 140km/h nu trage nici stanga nici dreapta, nu trepideaza nimic, iar pe serpentine se comporta ok.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR