Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • zpzpzpo

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Va salut,oameni buni.
Locuiesc in Germania si de ceva timp ma uit dupa un Vectra C 2002-2003 motor 2.2 si cutie automata,insa inca nu m-am lamurit cum sta treaba cu modelul acesta.

Ma intereseaza in special detalii legate de :
-cutia de viteze automata (fiabilitate,probleme,durata de viata)
-motorul 2.2 147 ps (fiabilitate,probleme,durata de viata)
-alte probleme generale ale acestui model
-un consum real atat in oras cat si exterior.
-pretul pieselor

Am gasit o masina care ma tenteaza.
Este un GTS din 05.12.2002 cu urm dotari :
- tempomat,clima,navi,cd player,comenzi pe volan,senzori de parcare fata-spate,incalzire in scaune,jante pe 17,ESP,Abs,6 airbaguri,cotiera,proiectoare de ceata,xenon,instalati de spalat faruri,geamuri electrice si trapa.
In momentul de fata are 305.000 km si o instalatie GPL montata cu care a facut in jur de 80.000 de km.
Masina arata impecabil optic,iar pretul cerut este 3000 de euro.
Din pacat nu am posibilitatea sa o testez fiindca se afla la 500 de km departare de mine si nici nu ar avea rost sa ma duc sa o verific pana nu ma lamuriti si voi cat de cat.

Cata viata mai au cutia de viteze si motorul avand in vedere rulajul de 300 de mii de km ?
S-a rezolvat problema consumului de ulei la motoarel Opel sau este existenta si pe motorul acesta?

Aveti si poza cu masina.
Skip ads

  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu am una din 2004 cu motorul 2,2dti dar cutie manuala numai ca are 150000km absolut reali ca am avut-o de la zero km si nu consuma gram de ulei la 15000km cand ii fac schimbul dar mai tarziu nu as sti sa te sfatuiesc.Dar dupa putere cred ca a ta e benzina?Cred ca uzura e mai mare fiind motor mai turat(si cu cutie automata)
  • zpzpzpo

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Nimeni nu stie?sau am nimerit pe forumul Skoda...
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu i-ai pus întrebarea cã poate nimeni nu are atâia kilometri ?
Skip ads

  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
nu se merita....la 300K km deja incep sa apara probleme....incep sa pice piesele mai scumpe...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Z22SE e un motor fiabil daca e intretinut decent. La fel si cutia, cred ca are un AF40.
Probleme notabile pe parte de motor si cutie nu sunt, mai degraba pe partea electrica. Fiind 2002/2003 as verifica mai cu atentie daca merg toate comenzile din interior.
Motorul si cutia respectiva pe asa masina mi se par slabute. Un Z18XER cu easytronic se misca mai bine si consuma mai putin. Era bun in 2002, nu acum.
La standardele din RO mi se pare cam scumpa masina. Cred ca te incadrezi lejer la una mai noua, preferabil un diesel sau daca vrei sa eviti cat mai mult problemele, fix Z18XER pe Vectra C e alegerea ideala.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Gasesti in tara mai ieftina! Smile) Exagerat pretul.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
zpzpzpo, incearca sa obtii seria de sasiu a masinii ca sa vedem ce dorari are masina.
  • zpzpzpo

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Pana acum cam toate parerile sunt contra,deci ma reorientez.
Dotarile le am scris mai sus,nu cred ca mi au scapat prea multe.
Pentru mine numarul de kilometri este irelevant,mai mult depinde cum a fost intretinuta masina.
Am in familie un bmw 540i V8 automat cu 460 de mii de km care merge ca un ceas elevetian.
Mai am un opel asta F 1.6 cc cu cutie automata despre care pot sa spun ca e foarte rezistent pentru un opel,plecari in forta cu motorul rece,am carat dulapuri,scule de constructii...si inca mai are vlaga.Se pare insa ca se aplica teoria cu motoarele vechi mult mai bune decat cele de generatie noua.

Ideea e ca eu caut o masina pt o femeie de 50 de ani cu buget de 3000 de euro,neaparat benzinar,cutie automata si intre 100-150 cp.
Daca mai sunt opel uri care se incadreaza aici,astept sugestiile voastre cu mare placere.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR