Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • gabriel007.001

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

Circulam pe un drum cu o banda pe sens. Masina din fata mea a incetinit si a semnalizat dreapta, urmand sa intre intr-o parcare mega image, dar inainte de a intra a lasat o alta masina sa iasa din parcarea mega image pe care eu nu aveam cum s-o vad. Am intrat in depasire pe celalalt sens (fiind linie discontinua). Masina care a iesit de la mega image a facut stanga si am intrat in ea. Mi-am recunoscut vina, urmand sa facem amiabila. Dar acum stau si ma gandesc daca e vreo sansa sa nu fie vina mea. Ce parere aveti?
Multumesc.
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
nu prea ai nicio sansa sa nu fie vina ta. din pacate esti vinovat. in cazul schimbarii de mers spre stanga depasirea se face doar pe partea dreapta si aia atunci cand exista spatiu suficient.
Depasirea este interzisa:...............etc
"EXCEPTII - vehiculele ai caror conducatori au semnalizat si s-au incadrat corespunzator schimbarii directiei de deplasare spre stanga si a tramvaielor , care se depasesc pe partea dreapta ."
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu esti vinovat.
Masina care iesea din parcare trebuia sa-ti acorde prioritate.Ca doar tu mergeai pe drum principal , nu ea.
Mai bine du-te la politie acum si declarati cum s-a intampat.Ai 24 de ore ca sa nu va luati amenda.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Daca tu erai pe drum cu prioritate, categoric cel care a iesit din parcare era obligat sa cedeze trecerea.
Acum daca ai nr lui de telefon cel mai bine este sa-l pui in tema, sa-i explici ca , conform .... nu esti vinovat, si ca nu-i poti da asigurarea, si daca nu doreste atunci sa mergeti sa va prezentati amandoi la o sectie de politie.

imi cer scuze pentru postul de mai sus, citisem de pe telefon am dat replay de pe calculator, si intelesesem ca cel din fata ta a intrat intr-o parcare spre stanga.
In cazul acela nu se punea discutia erai vinovat.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
I-ai dat deja asigurarea? Suna-l, si atrage-i atentia ca de vina e el, intrucat el iesea de pe un drum fara prioritate.
Esti sigur ca nu e interdictie de depasire acolo? In mod normal ar trebui sa fie.
Iarasi intrebare, la iesirea din parcare respectivul nu avea obligatoriu la dreapta? Ar fi util de stiut, daca are, e un argument in plus sa nu faca scandal...
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca linia era discontinua si nu exista vreo restrictie, nu are cum sa fie vina ta. Intrarea/iesirea dintr-o parcare nu este considerata intersectie si nu are niciun fel de prioritate.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR