Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Olume9

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Si bineinteles mai depinde si de incarcare.
nu se poate face overdrive cu a VI-a la 90 km/h cu 5 persoane bagaje si AC on. hehe
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Stai fara grija..un DSG 7 de la vw schimba a 6a la 60km/h in oras...si alea nu se mai strica..la romani se strica dieselul daca mergi sub 3000 rpm si nu-i dai sangele pe nas........si eu conduc economic atat diesel cat si benzina si nu am probleme..pt ca nu ai ce probleme sa ai
Atentie : intre mersul subturat si cel economic este o mare diferenta
  • Olume9

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Perfect de acord.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
@bgd92 care este diferenta intre subturat si economic? E diferenta mare intre cutia manuala si cea automata, la automata baga si la 60 km.h treapta 6 si are cam 1200 rpm, asta daca mentin constant, daca am apasat un pic acceleratia baga imediat inferioara, asta e avantajul ei
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Exact asta este diferenta intre mers subturat si economic ; este economic sa mentii treapta 4 la 60km/h atat la diesel cat si benzina ( la benzina chiar treapta 5), insa atunci cand calci acceleratie trebuie sa retrogradezi o treapta ; este economic sa accelerezi progresiv.si sa schimbi la 2300-2500 rpm la diesel si la benzinara si este subturat sa schimbi la 2000 rpm sau chiar mai jos si daunator sa o calci puternic la acea turatie ;
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pe aceeasi masina/incarcare/drum/viteza la diesel o sa ai consum mai mic daca stai constant aproape de 2800 decat daca stai in treapta superioara la 2300.
cc in treapta a 5-a si a 6-a la 130 km/h (reactivat cu butonul corespuznator de pe maneta), consum mai mic in a 5-a decat in a 6-a.
am facut testul asta pe masina mea de mai multe ori.
poate o fi masina mea defecta...
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Daca la benzina schimbi la 2500 rpm s-ar putea sa dureze o depasire intre 0 ora si 2 ore jumate...si la diesel sa schimbi la 2000 rpm este subturat,dar sa mergi constant la 1400 rpm nu este nici o problema...cred ca ma las de condus...
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
1.6 xer-ul meu nu trage sub 3.000 de ture, abia de la 4.000 in sus simti ca o conduci, consum in oras > 11 %
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
@jgyprime, parca asa e si la mine, se duce mai repede acul daca folosesc mai mult a 6a. Acum unii zic asa, altii invers
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Probabil unele motorizari in 6 trepte sunt optimizate astfel incat treapta 6 sa fie utilizata in regim de autostrada ; nu contest ce spui tu ;

@ alex.panciu : vezi pe undeva prin spusele mele ca ti-am zis sa nu schimbi mai sus de 2500 rpm ca ti se strica motorul? Ne place asa la toti sa ne contrazicem aiurea si sa aratam cu fiecare ocazie ca suntem miezul din dodoasca ; ce legatura are mersul de zi cu zi cu depasirea de care zici tu? Cand depasesti poti sa schimbi si in limitare, nu ti-am interzis eu asta ; oricum pe forumul asta nu siti decat sa va atacati si sa va contraziceti non stop ; eu chiar nu inteleg de ce simt unii nevoia sa se bage asa aiurea in orice discutie cu niste vorbe sau presupuneri inventate de ei apoi sa arunce vorbe in carca altora ; civilizati-va oameni buni, sunteti pe un forum ; veniti cu argumente daca vreti sa dezbateti un subiect nu cu 2 vorbe aruncate ironic si cu nasul pe sus ; din momentul asta chiar incetez orice discutie cu toate "mintile luminate si atotstiutoare, cu toti marii soferi de pe acest club, cu toti cei care cred ca posesorii de dacie logan sunt niste tarani dar nu se vad pe ei ca miros a vacari de la departare, cu toti schumacherii cu 75 cp remapati si toti cei cu nasul pe sus care isi sustin sus si tare prostia si se contrazic singuri ". Am avut si eu cont pe multe forumuri..dar "oameni " ca aici n-am vazut pe nicaieri si am urmarit forumul asta de 4 ani in tacere ; e incredibil....pacat de cei care chiar sunt oameni pe acest forum si care au ajutat la randul lor pe altii si sunt bagti in aceeasi oala din cauza unor vacari cu nasu pe sus care nici nu stiu ce-i aia turbina sau cum sa exploateze o masina ! Bafta
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am cont pe mai multe forumuri si am avut multe masini de-a lungul timpului...motoare de la 1.2 la 3.0 si diesel si benzina,dar consum de combustibil si stiluri de condus ca aici jur ca nu am vazut si auzit niciodata...intr-adevar ma mai lovesc de ei pe drum...abia am scos consum de 3.8 l/100 km cu un motor de 1.4 diesel 90 cai cu greutate de 1200 kg,singur in masina,fara nici o depasire,mers constant 80-90 km/h,intre campulung si pitesti...iar altii vin cu masini de 1400-1500 kg cu motoare de 1.7-1.9...sa nu mai zic si de benzina....cu acelasi consum,ba mai mult unii au mers chiar mai tare,altii au avut si serpentine...inseamna ca sunt eu prost si nu pot sa scot consum de 2 l/100 km....
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Alex.Panciu, poate a batut vantul din spate si a lasat-o pe liber Smile.

Bafta.
Skip ads

  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
A deschis si usile ca sa prinda viteza...pe cuvantul meu,nu am nimic cu nimeni,dar eu unul nu mi-am facut cont pe acest site sa scap de frustrarile personale,sa mint,sa incerc sa pacalesc utilizatorii cum sunt unii care se ocupa de dezmembrari,etc...nu vreau sa intru in mai multe detalii...mi-am facut cont pentru a invata ceva si pentru a ajuta pe cine are nevoie cu ce pot.....poate unii ma cred idiot sau prost...poate ca sunt atat timp cat nu pot scoate un consum mai mic cu mult decat a putut producatorul...
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
si eu mi-am facut cont din acelasi motiv ; insa nu stau sa ma cert pt consumurile altora..omul a pus poza cu bc-ul si..aia e ; daca mergi ca melcul normal ca scoti sub consumul dat de producator ; ca idee, am mers pe ruta bucuresti-urziceni singur in masina cu 85km/h afara asi 60 localitatile tot drumul si am avut 4.6%consum ; nu aveam de ce sa ma grabesc, trebuia sa ajung la o ora stabilita si ajungeam mult prea devreme daca mergeam ca de obicei ; de regula am intre 5.5 -6.4% afara pt ca merg 120 afara si 80-90 localitatile, de multe ori cu masina plina ; cu dieseluri poti scoate consumuri infime, depinde de tehnologie ; conduc frecvent un paasat b6 2010 2.0 cr 110 cp diesel; din Bucuresti pana la Pitesti si inapoi, mers prepondrent 140 km/h pe pilot, 160 pe ici pe colo unde am mai prins pe altii cu statii si 180 , clima tot drumul pe 21 grade, 2 pers in masina, consum 5.2% ! A mea ar fi consumat ~8-9 la acelasi stil..sti totusi..e passat..si am mers cu viteze destul de mari..dar..la 3000 rpm avea 160;
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:Probabil unele motorizari in 6 trepte sunt optimizate astfel incat treapta 6 sa fie utilizata in regim de autostrada ; nu contest ce spui tu ;
pe autostrada am facut testul asta...
La 130.
Si l-am facut de mai multe ori pentru ca mi se parea ceva in neregula...
Dar ma repet, o fi masina mea defecta...
Apropo, in a 6-a aveam consum mai mare la 130 decat la 150..
Tot pe cc...
Peste 150 incepea sa creasca iar la 180 in a 6-a se apropia de consumuri cu 2 cifre...
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Masina din semnatura
Bacau - Stuttgart - Bacau

La iesirea din Romania aveam un consum mediu de 4.5%, la intoarcere 5.1%
Consumul este real, verificat cu bonurile de motorina.
PS: computerului de bord i-a fost aplicata mai demult o corectie de +12%


  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
@alex_panciu.
...o parte din fisa tehnica a masinii din dotare. ....

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
E ciudat, mie mi se spune ca e normal 10-11% in oras, eu cu 42 de litrii parcurg cam 655 km extraurbam, mers legal, maxim 140km/h
  • beavis

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
consum astra g bertone z18xe 8 8,5 bucuresti mers zilnic 35km
in afara 5 5,5 mers eco
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
bh13ncu a scris:@alex_panciu.
...o parte din fisa tehnica a masinii din dotare. ....
de acord stiu toti oamenii cu capul pe umeri ca masina ta atat trebuie sa consume,eu ma refeream la masini pe benzina care au consum la fel sau masini pe motorina cu motoare de 1.9 si 300-400 kg in plus cu consum mai mic decat al tau....
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR