Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • OpelDriver

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2003 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Depinde, eu am facut pana " taiat in coltul unei scari " la un 205/55 r15 si rezerva era 195/65 r15, nici o treaba cu abs-ul doar ca pe la 70-80 tremura masina de parca mergeam pe camp si tragea in directia rotii schimbate, ulterior am schimbat-o cu una de pe spate pt ca nu am gasit 205/55/r15 second " rare ale dracu " si nou nu avea rost sa iau ca venea iarna.Daca diferenta de talon/inaltime a cauciucului difera prea mult poate este posibila eroarea, nu bag mana in foc.Ti-au mai spus si altii si ti-o mai zic si eu, fara tester noi putem doar sa ne dam cu parerea.App, asta cu un cauciuc de 30 talon si altul de 65 pe fata e o prostie, din cate stiu o sa iti afecteze planetarele pt ca ambele se rotesc la fel de repede.Aia cu 30/65 am dat un ex.Idea este ca nu este bun lucrul asta, incearca sa o schimbi cu una de pe spate sau ceva sa fie indentice cele de pe fata.Bafta
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Este o explicatie in calcul eronat al vitezei.Cu ABS-ul nu prea afecteaza treaba asta.Si cad intri intr-o curba mai larga,poate sa fie si de un kilometru,gen intrari/iesiri autostrazi,roata de la interiorul curbei are mai putine rotatii decat cea de la exterior,ori nu-ti aprinde treaba asta martorii in bord.Din motive ëstetice",un prieten si-a pus tot pe un Omega pe spate roti cu un diametru mai mare,fata mai mic,ori nu l-am auzit sa aibe probleme cu ABS-ul.Pe fata insa,diferenta de diametru iti afecteaza directia,obositor uneori ;chiar si pe spate iti afecteaza directia,ca si in cazul in care una dintre roti este mai ...desumflata.Nu-ti trage directia indemnandu-te sa contrezi volanul ?... Smile
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Mai demult la o vectra B 1.7 diesel din 1997 am descoperit ca nu ii mergea kilometrajul din cauza unor fire din mufa de alimentare a radio casetofonului.Erau acolo 2 fire care trebuiau unite,din ce imi amintesc,ce imi amintesc mai clar e ca aveau aceeasi culoare insa la el erau lasate aiurea prin bord si nu i-a mers niciodata km de cand a schimbat casetofonul.Am verificat in spate si am gasit cele 2 fire,le-am unit,izolat ..si de atunci merge kilometrajul.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
A fost altceva,in mod sigur ,n-au nici o treaba firele de la unitatea audio cu instrumentele de bord.Singurul fir comun ce le leaga,este ABS signal ,sau odometer signal cum mai apare in scheme,semnal transmis de unitatea ABS,pe care cea audio o foloseste la adaptarea volumului functie de viteza.Cei care au unitati audio montate "after"ce nu sunt dotate cu functia respectiva,chir daca nu conecteaza firul respectiv,pentru ca nu au unde,pot asculta bine-merci,nu este afectat cu nimic sistemul.Semnalul viteza amintit," odometer signal" pleaca comun catre instrumente bord/vitezometru,unitatea audio,calculator clima,BC ori MID/GID/CID,centrala airbag,etc,marcat deobicei cod culoare albastru cu dunga rosie,nu are nici o legatura cu alimentarea unitatii audio,nici nu este conditionata de ea.Pe mufa ISO a unitatii audio avem legaturi cu destinatie strict ...audio.Cu sau fara unitate audio conectata,cu sau fara mufa ISO (unii au renuntat la ea,adaptand firele la unitati after cu alti conectori)viteza este afisata normal. Daca ar fi folosit un protocol CAN,poate ar fi indus vre-o eroare,prin punere in scurt la cele 2 fire comunicare,dar la Vectra B/97 acest protocol era de domeniul SF-ului... Smile Deja insa discutam prea mult despre problema vtezometrului,invartindu-ne in jurul cozii mai mult,atata timp cat nu facem o diagnoza ce ar aduce raspunsul mai clar si mai rapid la problema.Altfel,transformam discutia in subiect de barfa,fiecare ne dam cu parerea,niciunul insa nu va fi in stare sa o rezolve fizic,online.Si aici imi amintesc o intalnire TV intre Teo Trandafir si marele sexolog BEBE,la care Teo i-a pus intrebarea: "Mai Bebe,tu care le stii pe toate in ale sexului,ia zi-mi daca o stii si pe asta,se poate face sex la distanta,fizic?" Bebe raspunde evaziv:"Bineanteles,Teo,daca respectivii sunt reglati pe aceeasi lunggime de unda,folosind extrasenzorialul... " ..."Mai Bebe,FIZIC te intreb!" ..."Ei,fizic,normal ca la distanta,nu se poate!..." ..."Ei? Vezi mai Bebe? Vezi ca nu le stii chiar pe toate?Iti spun eu ca se poate! Toata treaba insa ,este ca ...<< CHESTIA >> sa fie un pic macar mai lunga decat distanta! " ... Bebe la inceput a facut ochii mari,tarziu a zambit,dovada ca nu a receptionat mesajul de la inceput!M-am cracanat de ras!Cam asa si pe aici!Degeaba ne reglam lungimile de unda,daca nu avem chestia atat de lunga incat sa-i facem o diagnoza... Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR