Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Va salut stimati colegi. Sunt posesorul unui opel astra j sport tourer 1.6 xer benzina luata de noua in 2011 . Actualmente am 64500 km si o problema la suspensie sau articulatii fata de vre-o 2000 de km pe care nu o depistez. Mai precis am un zgomot metalic pe puntea fata perceput la viteze mici cam pana in 40 km/h pe denivelari scurte gen piatra cubica si gropi mici. Zomotul seamana cu un surub nestrans bine care loveste in ceva metalic. Mentionez ca am verificat masina la servisuri si de marca si de cartier inclusiv test de platane si nu-i dau de cap. Am schimbat etrierii cu tot cu culisanti si placute ( vechea poveste cu zgomotul specific am rezolvat-o ) ,am schimbat flanse amortizor si bielete antiruliu ( gasite putin bolnave la testul de platane) . Testul de amortizoare fata a aratat amortizoare fata in stare buna-- 78% stg -79% dr , cu amortizoare desfacute de pe ansamblul arc si verificat daca tija amortizorului joaca in ax si-n flansa si raspunsul e negativ. Schimbat bielete directie pt ca mi-sa spus ca pot sa "bata si sa nu se simta la mana " . Mai nou mi-au spus ca exista un joc mic la caseta de directie , dar masina nu trage stg sau dr , nu toaca cauciucul asimetric iar zgomotul nu-l simt in axul volanului . M-am cam saturat sa bag bani in masina , defectiunea sa persiste si sa nu-i gasesc problema.Mai ales ca o caseta de directie pt ea e scumpa aprox 8500 lei iar o reparatie trece de 1500 lei. Va scriu in speranta ca poate cineva a mai avut o problema semanatoare si vrea sa impartaseasca modul de rezolvare . Cu multumiri anticipate , toate cele bune
Skip ads

  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare. Eu (si cred ca multi colegi de pe forum) ne-am confruntat cu aceeasi problema.Una din colege a spus ca a rezolvat problema dupa schimbarea amortizoarelor fata, altii au spus ca asta a fost doar o solutie temporara pentru ca dupa un timp zgomotele au reaparut(au schimbat tot cu amortizoare GM). Eu am ales schimbarea amortizoarelor insa cu unele Bilstein (altele decat GM) si dupa aprox 10000km(fara sa se mai auda ceva) simt si eu in sfarsit ca am o masina noua care nu troncane ,nu bate, nu nimic. Deci in locul tau la buba asta caruia nu-i da de cap nimeni , as schimba amortizoarele fata cu altele decat GM.

P.S. Nu cred ca e de la caseta, reprezentantele mai au obiceiul sa te scuture de bani.
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspuns. Dar amortizoarele au fost date jos de pe masina Si verificate Si manual si pe stand de probe si sunt bune ,fara cursa moarta si fara zgomote. Nu stiu unde ar putea troncani.
  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Iti spun sigur ca zgomotul e undeva de la ansamblul arc-amortizor-flansa. In mod normal trebuiau schimbate pe garantie dar noi suntem o tara prea inapoiata pentru asa ceva . Jecmaneala e la tot pasul. Sigur n-aveau nici pe naiba bieletele.. Eu am acelasi motor cu 65000de km si bieletele se prezinta foarte bine. Si am mers si pe drumuri neasfaltate si piatra cubica, etc

Si eu am facut test de amortizoare si au iesit foarte bine DAR numai dupa schimbarea lor am scapat de troncaneli.
Skip ads

  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos Victormarius. Pe semne ca asa este. Cand am desfacut ansamblul arc-amortizor Si am schimbat flansele cu unele lemforder ( nu am vrut Sa iau pe original) , flansele vechi erau inca bune iar arcurile impecabile. Troncaneala o simt in stg respectiv dreapta bordului .Ma gandesc sa iau amortizoare sachs sau monroe dar nu pe original..Eu am pachetul de drumuri grele pe masina si ma gandesc ca afecteaza si asta. Oricum masina a fost ingrijita si am mers cu atentie.
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Revin cu precizarea ca la verificarea casetei de directie inginerul de acolo a zis ca nu este foarte lamurit daca troncaneala este de la acel joc mic al casetei de directie . Eventual te rog sa ma lamuresti cu ce amortizoare ai luat ,tip , pret etc si daca ai pachet drumuri grele , mesaj personal sau e-mail . Multumesc frumos .
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Din ce povestesti cred ca ai bagat ceva bani in ea. Numai ansamblul etrier, culisanti (probabil si port etrierul) si placute costa extrem de mult. Ar trebui sa verifici daca etrierii mai au joc, pentru ca e posibil ca ei sa-ti fi inlocuit cu aceleasi piese si nu cu cele care teoretic ar trebui sa rezolve problemele. Din ce stiu eu, singura modificare adusa sunt niste glisiere mai fixe pentru gaurile din port etrier care reduc jocul, dar din pacate nu-l elimina complet. Ca sa-ti dai seama, uita-te la port etrier la bara aceea metalica care vine peste etrier, la modelul imbunatatit aceasta esta mai arcuita decat la modelul vechi. Nu stiu insa daca au adus imbunatatiri si la etrieri pentru ca eu nu i-am schimbat.

Un al doile aspect, este sa faci ceea ce ti-a recomandat victormarius si sa schimbi amortizoarele, insa nu stiu daca va trebui sa iei cu tot cu flanse. Din pacate intreg procesul este anevoios si mancator de nervi si bani. Eu le-am schimbat pe spate cu niste Kyb care sunt un pic mai tari (nu deranjant), dar mult mai silentioase, insa pe fata la momentul respectiv nu existau pentru Astra. Sa ne tii la curent.
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Te salut Aantonio. Din pacate am bagat ceva bani in masina si cred ca nu am terminat. Etrierii si culisantii i-am schimbat cu modelul nou si nu mai am niciun zgomot sau altceva. Pe masina am pachet de drumuri grele iar amortizoare cel putin deocamdata nu sunt decat pe original .Daca stii de unde sa iau amortizoare fata after market te rog Sa-mi zici (mail sau PM ).pt ca ma cam exaspereaza situatia. Multumesc oricum pt interes . Toate cele bune
Skip ads

  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Cred ca ai plecat pe un drum fara sfarsit. Daca masina merge bine si nu sunt probleme de ordin tehnic care sa iti puna in pericol siguranta in trafic, iti recomand sa faci altceva cu banii decat sa schimbi jumatate de masina pana ii gasesti hiba.
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Amortizoarele mi le-au schimbat mie in service pe garantie cand am fost cu aceeasi problema. Am iesit din service si masina facea la fel.
Mi-au schimbat si culisantii de la etrier cu unii care aveau si un cauciuc pe ei in ideea ca amortizeaza ala dar nu a fost asa.
La mine zgomotul se aude doar cand e cald afara.. daca e rece nu se aude absolut nimic Smile
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut . Datorita faptului ca nu au aparut inca amortizoare after market pt ea , doar pe original inca nu ma arunc sa dau banii pe ele.Oricum ieftine nu sunt. Imi pare rau ca nu au cazut in perioada de garantie ca altele plus rechemarile in service pt cele stiute.De vandut nu o vand pt ca am luat-o de noua si nu mai recuperez mult pe ea , chiar daca inca nu s-a schimbat modelul.O sa-i pun gpl saptamana asta Si o mai las si asa ca m-am saturat sa o fac pusculita de bani.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Mie mi-au facut la un moment dat oferta pentru fata de B4 de la Bilstein, insa la momentul respectiv nu le-am schimbat pentru ca urmau sa mi le schimbe pe garantie. La Kyb ma refeream ca nu produceau pentru fata la momentul respectiv, insa nici eu nu ma grabesc sa le schimb acum, cum ai spus si tu costa ceva. Cat despre recuperat banii nu este totul pierdut, mai e o sansa daca modelul nou va fi si mai prost ca acesta, deci sa tinem pumnii ca cei de la Opel se pricep la asa ceva. Desi s-ar putea sa para subiectiv, am mers la un test si cu modelul 2013-2014 si mi se parea ca si ala scotea niste zgomote, si sunt mai multumit de cum e a mea in momentul de fata, decat de ce-am testat atunci. Iar de a mea nu sunt tocmai multumit pe deplin, e un fel de "love-hate relationship".
Skip ads

  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Te salut Aantonio.Din pacate eu am pe masina pachet de drumuri grele. Am inteles de la vanzatorii de piese ca amortizoare nu sunt decat pe original.Deci mai astept. Oricum azi am mai bagat niste bani in ea ----am pus gpl-ul .( in curand o sa deschid o discutie despre asa ceva) .Din pacate nu sunt ferm convins ca ar fi amortizoarele ( am citit pe forumurile straine si probleme sunt pe suspensia standard ) . Asa ca sambata desfac scutul metalic de sub motor , inclusiv bucsi trager si iau tot la verificat . Sa speram ca poate gasesc ceva .
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Pana la urma am rezolvat-o si cu aceasta problema ,dupa indelungi verificari .
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
si cum ai rezolvat-o?
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut colegul cosmin65397.Am reparat caseta de directie si acum nu mai face acel zgomot .
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Ce sa spun, avem mecanici in tara asta, te duci cu un zgomot si schimba toata masina afara de motor.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@alex_mih,te rog spune-ne si noua ce ai reparat la caseta de directie,ai dat-o jos sau pe masina,cat a costat si unde ai facut operatiunea?
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Va Salut. Din pacate Si din nu stiu ce motive cremaliera avea ceva rugina pe ea. Si au fost schimbate bucsi si semeringuri(bucsa de ghidare a cremalierei Si inca ceva dar nu-mi amintesc. A costat 1000 lei.Caseta a fost data jos de pe masina. Toata operatia a durat 1 zi. Atat pot sa zic ca a fost facuta in Bucuresti( nu vreau sa para reclama ca sa nu se supere moderatorii) Toate cele bune.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Problema pe care o descrii la caseta o aveai de la inceput sau a aparut in timp?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR