Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Va salut oameni buni.
Am si eu o nelamurire, daca s-a mai lovit cineva de aceasta problema.
Vreau sa cumpar pentru un vectra c z19dt 120 cp clapeta de acceleratie.
Nu-mi spuneti ca se curata si nu se cumpara ca nu e cazul, vreau s-o schimb si cu asta basta.
Problema e in felul urmator: pe un site de piese apare asa: "Corp clapeta acceleratie Opel Astra H Z19DT original GM" Cod: 5825253 la 852 lei (Cod OE GM 5825253). Pe acelasi site "Corp Clapeta Acceleratie Opel Vectra C" Cod: 5825241 la 1199 lei (Cod OE GM 5825241).
Nu ar trebui sa fie acelasi motor z19dt de 120 cp atat pe astra cat si pe vectra? Automat nu ar trebui sa fie compatibile clapetele de acceleratie? De ce coduri diferite pe acelasi tip de motor? Clapetele sunt ambele de la MAGNETI MARELLI.
Daca bag ambele coduri in alta aplicatie online cu piese auto (nu dau nume sa nu se considere reclama) imi apare ca si cod echivalent OEM pe ambele coduri (5825253 si 5825241) 55199970 cu index 802001924506.
De aici ar rezulta ca sunt identice, numai ca nu sunt foarte sigur.
M-ar avantaja s-o cumpar pe cea de astra cu 5825253, e mai ieftina cu 347 lei.
Sfaturi?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu daca difera, dar pe astra h cu acelasi cod motor (z19dt) au fost puse motorizarile de 101 si 120 cp.
am vazut in acte z19dt si 101 cp.
fizic am vazut cum arata clapeta de acceleratie la astra h cu z19dt si pare sa fie identica cu cea de vectra c.
acum daca electronica difera nu stiu ce sa zic, insa doar ce am vazut de pe afara sunt identice.
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu este aceiasi clapeta atat pe cel de 101 cat si pe cel de 120. Difera la cel de 150 cai (z19dth).
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ce am aflat eu de pe acest forum:
z19dtl (101 cp) si z19dt (120 cp) sunt motorizari identice, difera doar soft-ul.
z19dtj (120 cp) si z10dth (150 cp) sunt motorizari identice, difera doar soft-ul.
acum daca softul acesta difera si in alte componente in afara de ECU nu am de unde sa stiu, informatia asta nu am gasit-o...
sau daca soft-ul difera intre astra h si vectra c iarasi nu stiu.
cert este ca anumite chestii de pe vectra c nu sunt compatibile cu cele de astra h (ex: display-urile - bid/gid/cid).
exceptand forma care difera, daca confectionezi o rama adaptoare ai putea sa montezi un display de astra h pe o vectra c.
insa degeaba, acel display nu va functiona pe vectra c. difera comunicatia intre display si restul masinii si nici nu pot fi programate...
headunit-urile (cd30, cd70, etc) sunt compatibile si exceptand muchia centrala de la astra h se pot monta fara probleme pe vectra c (evident dupa programare cu tech 2 sau op-com)
Skip ads

  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Si la Marius pe site (EDS) vad clapeta acceleratie acelasi pret, pare aceiasi piesa pentru z19dt 120 cai atat astra h cati si vectra c. Inca nu stiu ce sa cred. Nu sunt hotarat ce sa comand.
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
M-am lamurit, sunt identice amandoua, am cumparat cu 852 lei si am pus pe vectra c. Merge fara nici o problema.
  • alex11vsa

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salutare! Cam vechi topicul, dar poate mai urmareste cineva si ma poate ajuta. Sunt si eu in situatia de a schimba clapeta de acceleratie la o Vectra C Z19DT si am nevoie de o informatie si anume daca dupa inlocuire, clapeta noua trebuie "programata" in vre-un fel cu opcom sau tester, laptop, etc. Mulțumesc frumos!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
din cate stiiu eu nu necesita programare.
mai asteapta pareri.
  • alex11vsa

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Mulțumesc de raspuns! Mecanicul meu zice la fel, ca nu ar necesita. Magazinul de piese mi-a spus ca au avut un client cu o Zafira care a avut probleme in sensul asta. Am sunat la Radacini Constanta si mi-au spus ca trebuie programata(o fi doar marketing ca sa isi justifice preturile, chiar nu stiu). M-ar ajuta mult daca mi-ar raspunde cineva care a schimbat efectiv clapeta.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu trebuie programat nimic, clapeta in sine are modul electronic dar nu il vezi pe magistrala CAN ca pe celelalte module, e comandata de ECU motor.
  • alex11vsa

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Da, intr-un final am schimbat clapeta si nu am programat nimic. Am fost la "profesorii" de la Radacini Constanta, dupa ce am schimbat-o, cautand o piesa si i-am luat putin prin invaluire. I-am spus artistului de la receptie, un stie-tot, bineînțeles, ca as vrea sa schimb clapeta de acceleratie si l-am rugat sa imi spuna ce se intampla daca nu "programez" clapeta. Mi-a rãspuns foarte sigur pe el ca intra in avarie si nu se mai tureaza peste 2000. Cand i-am spus ca am schimbat-o de vre-o doua sãptãmâni si ca merge blana fara programarea vieții a inceput sa o dea din cola-n fanta. Niste jepcari ordinari. Nesimțiții pun testerul, sterg eroarea si iti iau banii pe programarea lui pește prãjit. Nu ne mai facem bine in tara asta! Oare mai merge cineva in afara de garanții, la hoții astia?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
firmele care au flote se duc in reprezentante...
dar nu pentru ca fac munca de calitate ci pentru simplul fapt ca la un moment dat au de gand sa dea masinile inapoi la buyback pentru a-si lua altele noi...
daca ai reviziile in reprezentante facute, in general masina e evaluata la un pret mai bun, insa daca reviziile le ai facute in afara reprezentantei, pretul e mai mic...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR