Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.

Pe Insignia din semnatura am cele 2 butoane (Sport si Tour).Butonul sport il dam deoparte ca stim cu totii ce face si cum modifica starea masinii.Intrebarea si nelamurirea mea este ce se intampla pe (in) modul Tour? Personal nu-mi dau seama de diferente (suspensia mi se pare la fel de silentioasa, consumul e cam tot acelasi.....).In concluzie ori se merge cu butonul Tour apasat ori nu.....e cam aceeasi chestie?De ce-l mai avem?Care este rolul lui (ce schimba el la masima cand este activat)?......

Multumesc anticipat tuturor pentru pareri si impresii.....
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@dragos1326
vad ca nu esti in Romania unde si autostrada are valuri Smile
ca sa iti dai seama ce face modul Tour eu iti zic sa cauti o straduta cu piatra cubica si acolo chiar o sa vezi diferenta intre el apasat si cu modul normal sau sport, in principiu in modul TOUR masina devine ca o barca
acceleratia nu mai raspunde asa prompt, suspensia e foarte moale(absoarbe mai bine socurile),
TOUR este un mod de croaziera Smile impreuna cu tempomatul
cya
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Posibil sa ai dreptate.Nu te contrazic.Asta cam asa e.Aici toate strazile sunt bune.De asta probabil nu simt diferenta.Dar sa stii ca am mers si pe drumuri pietruite cu Tour-ul apasat si fara el apasat....si parca nu am simtit vro diferenta.Am sa fiu mai atent.Numai asta schimba el?Suspensia si raspunsul la acceleratie?
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Intre Sport si Tour......e clar.....diferenta imensa.Dar intre modul de mers normal al masinii si butonul Tour apasat?Aici e nelamurirea.Daca sunt diferente si unde?
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@dragos1326
intre normal si tour diferenta cum ti-am zis se vede pe un drum cu piatra cubica Smile dar pentru ati da seama trebuie sa mergi putin mai mult in modul Tour nu o sa iti dai seama imediat cum apesi butonul Wink
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles.Multumesc mult de info.Revin cu pareri.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
de cuarnd am schimbat astra h la 150 cp(buton sport) cu un insignia de 160 cp(buton sport si tour).
ce nu inteleg eu intre cele 2 modele este faptul ca apar unele diferente si nu imi explic de ce
- la astra h o turam la 2000 rpm, apasam butonul SPORT iar turatia creseta cu circa 500 rpm
- la insignia...fac acelas lucru, numai ca turatia ramane neschimbta

am sunat la reprezentanta, iar cei de acolo au zis k la insignia asa se intampla, are o protectie si nu se mai tureaza..,....
pareri?
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Incearca sa mergi constant la 2000 rpm si sa apesi butonul Sport, o sa vezi ca masina incepe sa accelereze. Pe loc, nu are nici un efect.
Oricum, pe loc cu ce te-ar ajuta ca s-ar tura mai mult? In mers se vad efectele Cool
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
am incercat...nimic...nu creste turatia. doar se cunoaste la suspensie, lumini bord, directie.
au zis cei de la ecomax opel cluj si rucom craiova....ca nu mai este modul de mainfestare ca la astra h.
alti posesori de insignia a20dth cu buton sport..idei, pareri?
sunt cam pus pe ganduri
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Nu ai incercat cand masina era pe cruise control, nu? Sa nu fie vreo problema la soft....vreun update, ceva.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@alladin_allibaba
nici la astra cand apesi butonul sport nu se tureaza in plus dar se cunoaste imediat in pedala de acceleratie, care raspunde ferm mai ales daca turatia motorului e la 2500+

Ps
ai putea sa incerci sa faci remap care sa fie activ doar atunci cand apesi butonul sport Oare?
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
La mine se tureaza, daca merg constant cu 80 km/h si apas pe sport, iar intre timp piciorul meu drept, sta exact in aceeasi pozitie pe acceleratie, masina incepe sa accelereze singura.
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la astra asa este...pe mine ma interesa la insignia Confused
  • paraschiv gabriel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Tour- masina poate sa modifice automat suspensia in momentul cand considera ca ai inceput a conduce sport (curbe luate in viteza). In modul Normal asta nu se intampla. Wink
  • Giulestina

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
De ce ar fi la fel comportamentul lui Astra H care e alta clasa si cu totul alta tehnologie pe partea de software, cu mult americanizata Opel Insignia?
Eu as compara comportamentul butonului sport de la Insignia cu cel de pe Astra J. In nici un caz Astra H.
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Referitor la titlul acestui topic si masina mea are dotarile Sport, Tour, Normal
Pot sa spun ca modul Tour este foarte util in conditii de drum rau, nu se mai simt gropile asa tare mai ales ca am pe masina jante de 19 cu cu talonul caucicului de 40, in schimb la modul Sport am sesizat ca suspensiile sunt mai rigide la fel si directia.
Ce nu am sesizat turatia suplimentara a motorului cum au spus unele persoane, intradevar pedala de acceleratie este mai sensibila.
Masina este dotata cu un sistem de Controlul al Modului de Conducere (DMC). Unitatea de comandã modificã automat setãrile masinii in functie de reactiile soferului.
Daca vreti mai multe lamuriri puteti consulta Manualul de utilizare Opel Insignia la pagina 157
http://www.opel-erebus.ro/m...ignia&menu=ma
"CONDUCEÞI PRUDENT ! VIAÞA ARE PRIORITATE ! "
  • Kokaina

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2012

  • Mesaj Privat
alladin_allibaba a scris:de cuarnd am schimbat astra h la 150 cp(buton sport) cu un insignia de 160 cp(buton sport si tour).
ce nu inteleg eu intre cele 2 modele este faptul ca apar unele diferente si nu imi explic de ce
- la astra h o turam la 2000 rpm, apasam butonul SPORT iar turatia creseta cu circa 500 rpm
- la insignia...fac acelas lucru, numai ca turatia ramane neschimbta

am sunat la reprezentanta, iar cei de acolo au zis k la insignia asa se intampla, are o protectie si nu se mai tureaza..,....
pareri?


La masina din semnatura in momentul apasarii butonului Sport creste turatia motorului stand pe loc , iar daca sunt in mers accelereeaza fara sa mai apas pedala
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu ce sa zic...pana acum am testat 3 opel insignia, ce-i drept, toate din 2009, cu sport, tour si flexride. din cele 3 + masina mea, la niciuna nu crestea turatia cand apasam butonul sport. poate la cele din 2010 o fi diferit. am intrebat chiar la reprezentanta, iar cei de acolo au zis ca la insignia nu mai face la ca astra h, respectiv cresterea turatie, din norme ale sigurantei, introducandu-se o protectie. in mers, este vizibil-sesizabil apasarea butonul sport, prin raspunsul mai promt al acceleratiei, prin intarirea suspensiei si a directiei plus culoarea rosie a ceasurilor
  • svm83

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Insignia mea 2.0 ,160cp nu are buton sport sau tour.Oare se poate modifica modul din computerul de bord?
Mentionez ca am avut un Focus din 2007 si se putea modifica modul de condus din maneta de semnalizare....la Insignia nu gasesc.....
Multumiri!
  • svm83

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Insignia mea 2.0 ,160cp nu are buton sport sau tour.Oare se poate modifica modul din computerul de bord?
Mentionez ca am avut un Focus din 2007 si se putea modifica modul de condus din maneta de semnalizare....la Insignia nu gasesc.....
Multumiri!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR