Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu zic sa uiti de amandoua si sa iei o mazda 6. E mai frumosa ca amandoua, alta fiabilitate, iar la ultimele modele au si interioare frumoase si de calitate. Si nu mai zic ca e o masina mai exclusivista, nu o vezi peste tot ca insignia si passat!
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Si eu am vrut sa ii recomand o Mazda 6, personal mi se pare mult mai frumoasa decat amandoua la un loc, cred ca si la materiale si fiabilitate e peste.......deci sunt la sentiment cu tine Smile.
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Mie comparaþia mi se pare de bun simþ ºi realã. Acum nu vã gândiþi cã omul se referea la faptul cã "bate vântul" în Insignia, cel mai probabil diferenþele de zgomot au fost mici, dar totuºi notabile, mai ales atunci când te urci prima datã într-o maºinã ºi eºti atent la fiecare detaliu.

Oricum încercãm sã o dãm, Passat B8 este mai mult ca sigur peste Insignia facelift, aºa cum a fost ºi în trecut în versus-ul cu Vectra, însã la fel de sigur diferenþele sunt foarte mici ºi la multe capitole insignifiante.

Personal, chiar dacã ºtiu cã Passatul este puþin peste Insignia, aº prefera tot Insignia din douã motive:

- Design-ul - chestie subiectivã, îmi plac amândouã ca design, dar parcã Insignia mã unge la suflet mai mult.
- Preþul - prefer o Insignia dotatã ºi frumoasã decât un Passat puþin mai bine construit dar fãrã prea multe dotãri.

Edit: +1 pentru Mazda 6, o maºinã specialã.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Eu pe asta o astept ......
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Shellshock a scris:
Passat B8 peste Opel Insignia la:
-calitate, incepand de la manere/deschidere/inchidere usi, pana la plansa de bord, butoane mai ergonomic situate (mai putin cele 2 de volum de pe volan)
-cutie manuala mai elastica, nici la 4000rpm nu simteam ca trebuie sa schimb, pe cand la insignia simteam. Poate este din cauza ca insonorizarea la passat era mai buna sau pur si simplu este altfel etajata cutia de viteze
-la 90-100km pe DN1 se simtea vantul in Opel, in Vw nu
-spatiu mai mare SAU mai bine organizat (nu stiu care dintre, nu am comparat dimensiunile masinilor)
-la configurat, passatul il pot lua aproape full led, mai putin becul din portbagaj ceea ce imi place, sunt adeptul LED din motive durata de viata mai lunga,consum mai putin,singurul dezavantaj am impresia ca se incalzesc mai tare

Opel peste Passat la:
-daca esti o persoana tanara sau una cu valente mai spre sport dar ai nevoie de o masina clasa medie Insignia way to go,design mai sportiv
-pret mai ieftin ceea ce rezulta in asigurari/intretineri mai ieftine, probabil ca in 5 ani se simte
-tinuta de drum pare mai sportiva si daca te regasesti in situatia mai de sus se merita, passatul are o tinuta mai business/plictisitoare

Ce am mai observat este ca pe locurile din spate persoanele mai inalte ating plafonul din inisgnia


Foarte "la obiect" observatiile si fara a fi subiectiv, tot spre Passat inclin si eu...
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Referitor la mazda...am printre altele si toyota land cruiser iar service'urile la noi la japoneze sunt mai putine ca cele de la masinile nemtesti iar daca ai o problema mai delicata sunt in ceata pt "ca nu au mai intalnit asa ceva" si se rezolva in timp mai indelungat
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Tocmai aici e faza ca nu prea apar probleme delicate mai ales la nr de km care ii faci tu! Toyota land cruiser e deja din cu totul alta clasa, nu prea are ce cauta im comparatia asta!
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai nu compara nimic, zice ca are o land cruiser si apoi face referire la service-uri.

Si nu stiu de ce recomandati mazda 6 (in afara daca detineti una), daca tot vorbeam de design, mazda e f banala, nu se apropie nici de passat, de insignia nu mai vorbim.
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Buna tuturor,
Am citit tot topicul, parerea mea este ca ambele masini pot oferii satisfactie, fiecare in felul ei. Daca tot incerci sa cumperi o masina noua si ai de ales iti fac o singura recomandare, alege o versiune 4X4, chiar daca ai si Toyota Land Cruiser. Un sedan 4X4 este cu totul altceva.
"increatul" - esti sigur ca stii despre care Mazda 6 se facea referire? Pentru ca, desi sunt fan Opel trebuie sa remarc ca designul nou de la Mazda 6 este mult mai placut.
Daca te gandesti ca Mazda 6 si Mondeo sunt aceiasi platforma si te uiti la ele, Mazda parca e cu 20 ani avans..., si nu doar fata de Ford.
Pe de alta parte, am o cunostiinta care a asteptat cam 4-5 luni sa i se aduca un stop pentru Mazda 3 model 2013... Sad
Asadar , @Shellshock, are dreptate cand afirma ca service-urile Mazda sunt praf...

Alegere placuta @Shellshock Smile, oricare ar fi ea.
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Passat=plictisitor, insignia este frumoasa!
Pacat de directia electrica extrem de fara feedback...
In rest, aleg opel, pt ca problemele de la opel sunt simple si necostisitoare, in general;)
Iar motorizarile opel, chiar daca nu sunt la fel de rafinate/silentioase, au mai putine probleme ca tdi-urile Wink
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai eu am dat pe google, pe strada nu sunt asa multe, nu mi se pare ca se apropie de insignia la design, dar daca spui ca la restul e peste, nu zic nu.



  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu am vecin de bloc cu o mazda 6 chiar ca in poza de mai sus ,break, e mai frumoasa ca insignia/passat. din pacate nu au motorizari turbo benzina iar dieselul are motorizari doar 2,2 l, impozit si asigurari mai mari.
la noul passat motorizarea biturbo de 240 cai ajunge undeva începând de la 45 de mii in sus. nu as da niciodata banii astia pe un passat !
in perioada reducerilor opel acum 2-3 saptamani in urma am vazut o insigna biturbo cu 4x4 la 27 de mii plus multe altele la putin peste 20 de mii.
Skip ads

  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Da ideea este ca la banii de biturbo de 240cp de la passat chiar daca primesti dsg si 4motion standard este la pretul din oferta Touareg Mountain. Trebuie sa reduca acel pret intr-un fel sau altul
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
andreigeo a scris:......Pacat de directia electrica extrem de fara feedback...


Singurul lucru care nu imi place.......chiar daca cei de la Opel s-au axat mai mult pe comfort in cazul asta.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pot sa-ti impartasesc din experienta mea de studiu de piata Insignia vs Passat CC. Passat normal nu intra la socoteala decit daca era la un pret acceptabil. Dar asta nu te ajuta, eu nedorind masina noua. A design sint comparabile, coupe style, inca nu ma ot hotari care e mai faina, desi am luat Insignia. Cu zgomot de vint mare sint total de acord, desi Insignia se lauda cu un CX bun, e cam zgomot. Chiar si Passat combi e mai silentios. Plasticaraia scartiie in Opel, chiar si la Cosmo. Consumul en m mare la 2.0 T, dar are viata in el, fata de VW 1.8 T. Nu stiu cum e 2.0 T la vw, dar 1.8 T pe VW si Audi parca e putin. Poate conteaza mult cuplul de 350 NM la Insignia. Am prieten ce a avut mari probleme cu 1.8 T, recunoscute de service ca fiind dese. Cutia dsg fata de aisin mie nu mi se pare asa evoluata, nu scutura niciuna la condus normal. Ca o pãrere personala, VW la design e sub Opel, exceptind CC. Faptul ca nu am filtre dpf, motorina, injectoare problematice, turbine ciudate imi da o liniste. Iar fun-ul dat de pedala benzinarului cu turbo e super!
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru pareri, am facut din nou test drive cu ambele, am vazut si echiparile mai inalte in showroom gen Sport pt insignia si highline pt passat. M-am decis /dat comanda daca se considera se poate inchide topicul


Ultima modificare facuta de Shellshock la Lun 05 Jan, 2015 2:54 pm, modificat de 2 ori in total
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Sã stãpâneºti Passat-ul sãnãtos! Very Happy
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
lbanias a scris:Pot sa-ti impartasesc din experienta mea de studiu de piata Insignia vs Passat CC. Passat normal nu intra la socoteala decit daca era la un pret acceptabil. Dar asta nu te ajuta, eu nedorind masina noua. A design sint comparabile, coupe style, inca nu ma ot hotari care e mai faina, desi am luat Insignia. Cu zgomot de vint mare sint total de acord, desi Insignia se lauda cu un CX bun, e cam zgomot. Chiar si Passat combi e mai silentios. Plasticaraia scartiie in Opel, chiar si la Cosmo. Consumul en m mare la 2.0 T, dar are viata in el, fata de VW 1.8 T. Nu stiu cum e 2.0 T la vw, dar 1.8 T pe VW si Audi parca e putin. Poate conteaza mult cuplul de 350 NM la Insignia. Am prieten ce a avut mari probleme cu 1.8 T, recunoscute de service ca fiind dese. Cutia dsg fata de aisin mie nu mi se pare asa evoluata, nu scutura niciuna la condus normal. Ca o pãrere personala, VW la design e sub Opel, exceptind CC. Faptul ca nu am filtre dpf, motorina, injectoare problematice, turbine ciudate imi da o liniste. Iar fun-ul dat de pedala benzinarului cu turbo e super!

Deci ai optat pentru Opel Insignia.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Depinde pe cine întrebi.
Colegul ibanias a achiziționat o Insignia, însã colegul Shellshock nu cred... Wink
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Poate lbanias, eu am optat pt Passat pt ca momentan overall este peste Opel, si nu stiu cand va aparea noul model de Insignia ca sa concureze. Asa macar am termen de livare in Aprilie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR