Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut !

Am niste probleme electrice la Zafira mea.

Prima data a picat claxonul, nu mai merge nici de fel. Oho...si cati cretini am avut de claxonat !
A doua oara vad ca nu mi se mai aprinde nici o lumina in habitaclu.Intuneric bezna. E frustrant, mai ales noaptea.

Si ce am mai observat (masina e si pe GPL), cand imi intra pe GPL luminile de la controlul AC/AER/Climatizare se sting.
Deja ma dispera problemele astea marunte, dar se aduna !

Am verificat toate singurantele si sunt in regula. S-ar putea sa am niste relee obosite.Dar care -cum le verific ?!
Sincer nici nu stiu de unde au legat Doreii astia instalatia GPL (e de aproape 2 ani) si nu mi-a facut figuri pana acum.
Masina mai are si instalatie de incalzire in scaune,care suge destul de multi amperi. Chiar sunt curios de cati naiba W/A are nevoie o astfel de instalatie.
Daca mai dau drumul si la muzica, s-a terminat smecheria !

Incep sa ma gandesc serios daca alternatorul masinii 120 A, duce atatea consumatori.
Daca o iau asa: muzica 200 de W, incalzire in scaune minim 500W, GPL minim 100W, ventilatoare 50W lejer, faruri/stop-uri 100 W lejer.

Deja am 950 de W ca popa. Asta daca nu am exagerat eu incalzirea in scaune.

950 de W/ 14.4 V ~ 65 de amperi.

Deci sa presupunem ca problema nu e de la alternator.
Atunci precis am niste relee cu probleme.

Intrebari:
1. De unde fac rost de niste relee ?SH, ca n-am chef sa dau 50 de lei pe unu ca n-am baut apa la pisica.
2. Cum se scot?
3. Cum le verific cu un voltmetru ?
4. De unde fac rost de un Vivid Workshopdata sa mearga?

Da, mai am si o baterie veche -dar nu cred ca asta e cauza. Alternatorul trebuie sa isi faca treaba
Chestia asta mi se intampla si cu muzica oprita, incalzirea in scaune pe zero.

Deci consum de maxim 300 W ~20 de Amperi.

PS: Un electrician bun care chiar stie ce face. Nu sa isi dea cu presupusul -ca asta pot si eu !
Daca nu stie ce face/nu rezolva problema, sa fiu al naibii daca il platesc !
In Bucuresti/Ilfov.

Sunt satul de Dorei cu titlu de macanici auto..
Nu platesc ptr datul cu parerea, ci pentru rezultate.
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daca asa pui problema ai de asteptat mult si bine,pana o vrea cineva sa-ti repare masina pe gratis,eventual si cu piese de la el
mecanica nu este o stiinta exacta ca si matematica
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Parerea mea este sa o iei prin eliminare ca sa nu cauti pana ametesti releul cu buba. Scoate pe rand cate o siguranta incepand cu consumatorii marii. Incepe cu incalzirea in scaune. Mergi ... Vezi daca mai face, apoi cu muzica... Evident lasi sigurantele ce comanda motorul. S ar outea sa iti dai seama care i releul cu bucluc. Daca cauti un electrician bun (va rog a nu se considera reclama), incearca la EDS Service sau la capatul str Baicului (atelier electrica auto la Dn Nicu), supermeserias
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Vezi in tabloul de sigurante ca ai niste relee mici negre,in partea de sus.Tot acel gen de relee ai pe cielo in caz ca nu gasesti de la opel-uri sa iei cu imprumut sau sa cumperi de pe la dezmembrari 2-3 relee si sa faci proba,ca se mai ard alea.La o vectra B din 2002 a dat omu cu spray de curatat gurile de aer pt clima,alea din bord si a cazut spuma de aia pe tabloul de sigurante.In 4-5 zile m-a speriat ce s-a intamplat acolo.Toate releele erau ruginite de parca au stat in apa 10 ani,nu mai mergea nici claxon,nici faruri,nici clima...nimic din accesoriile ei.Unde a cazut spuma aia a mancat tot ce era metal.Arunca si tu o privire acolo si schimba releele alea intre ele sau cu altele de la Sh.Releul pt claxon e nr 2 din poza iar pt lumina ( aici nu sunt sigur ,cred ca e pt faza lunga..e nr 3).Siguranta claxon e nr 10 ,mai verifica si sigurantele nr 13 si 42
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Zafira A: Tabloul de sigurante + Relee
Verifica si sigurantele principale din compartimentul motor. (s-ar putea sa fie una dusa din cele cu 60A, verifica-le pe toate.)
Daca gasesti una arsa vezi din ce cauza sa ars...
Dupa ce verifici siguranta nr.10 15A din tablou, ia Releul R3 (sistem stergator spate) si fa rocata cu R1 si vezi daca merge claxonul,
Si verifica si celelante relee negre de sus, tot cu el (ii faci un semn cu un marker R3)

Daca tot nu merge posibil sa fie din Multitimer. (sau altceva...)

(Poza 5) F2 60A nu stiu care din ele este, vezi si tu... verifica-le pe toate.

Verifica sa nu fie fire rupte in burduful usilor inclusiv burduful de la haion.
Verifica punctele de masa.
Verifica firele de la instalatia GPL unde duce fiecare. (si starea firelor... sa nu atinga caroseria sau motorul (fire topite etc.)

Sper sa iti fie de folos.
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
nicunicu a scris:daca asa pui problema ai de asteptat mult si bine,pana o vrea cineva sa-ti repare masina pe gratis,eventual si cu piese de la el
mecanica nu este o stiinta exacta ca si matematica


Serios ?! Tu te auzi ce spui ?

Adica ai impresia ca un motor sau un arbore cotit se proiecteaza asa...hai as vedem ce o iesi, sau o evacuare sau o cutie de viteze ?!

Ba din contra, e o stiinta FOARTE EXACTA !

Restul, multumesc pentru sugestii. Le rumeg acum Smile
O sa vad si ce e cu meseriasul de la capatul Sos Electronica, tot e in cartier la mine.

@T.ion foarte detaliata descrierea ta ! Chiar ajuta.
Acum sa pun si in practica.

Tot nu m-am lamurit cum scoti releele acelea negre. Pur si simplu tragi de ele ?

Ca idee se prea poate sa am si releul 5 din compartimentul motor. ESP/ABS pur si simplu nu imi mai functioneaza de multa vreme.
Cand e nevoie de el, se aprind becurile in bord si raman asa aprinse.

Chiar de unde ai facut rost de Vivid sa iti functioneze ok ?
Mai am si eu niste variante "google" Poate nu le place windows 8

LE: Am gasit ceva. Stiti ce valori trebuie sa aiba?
Nu stiu daca sunt scrise in TIS, daca da -confirmati

http://www.youtube.com/watch?v=1V-q5qlpTWA
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
M4V3RiCK
nu compara mecanicu,ala care da cu ciocanu in pivoti cu
ingineru care a facut o facultate pentru a construii un motor
pentru mecanic meseria consta doar sa-ti ia tie cati mai multi bani(nu toti)---nu-ti trebuie minte prea multa
pentru inginer cum sa faca un motor,cutie care sa se strice dupa ce masina a iesit din garantie(majoritatea)---trebuie sa-ti mearga neuronu bine de tot astfel fabrica da faliment
intreabati colegii/prietenii care au masini noi,indiferent de marca,cate probleme au avut cu ele in garantie si cate au avut dupa ce au iesit din garantie
  • Ovidiu-I

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2015

  • Mesaj Privat
salutare colegu

am mai auzit de chestii de astea aleatoare pe alte masini si problemele nu erau de la sigurante (partea de alimentare cu +) ci din cealalta parte si anume legarea la masa, cel putin 1 din ECU-urile din masina nu are o legatura buna la masa, cauta legaturile la masa (poate este vri-un coleg care stie pe unde sunt si poate saiti indice pe unde sate uiti) deconecteazale, curatele bine si conecteazale ferm inapoi ..

spor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR