Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • mariusdel

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salutare.
de curand am cumparat un opel corsa c 1.2 din 2003. am cateva probleme la ea dar asta de care va scriu acu ma cam scoate din minti. ecranul ala micut care cred ca se numeste TID are contrastul dat la minim deci nu se vede nimic pe el, doar cand bate soarele in ecran se vede. m-am uitat in cartea tehnica unde mi s-a spus sa ma duc in menu apasand butonul BC si de acolo se rezolva problema. am cautat butonul respectiv de am innebunit dar nici urma de el. are cineva vreo idee cum as putea mari contrastul sau eventual cum sa intru in menu? si sa nu imi ziceti ca nu se poate pt ca nu cred ca masina a iesit din fabrica cu contrastul TID-ului dat la minim incat sa nu se vada nimic, candva acel contrast a fost dat manual la mic prin urmare acea persoana a fost nevoita sa intre in menu.
va multumesc si astept raspunsuri
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
AI becurile arse in spatele ecranului, da-l jos si schimba-le. Nu exista reglaj contrast. BC e pentru computer bord, nu ai oricum, lasa butonul in pace.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Contrastul la display (impreuna cu intensitatea pentru restul luminilor din bord) se regleaza de la o rotita, pozitionata pe blocul de lumini (stii butonul ala de unde aprinzi faza scurta? Tot acolo ai 2 rotite, una pentru reglat inaltimea farurilor, alta pentru intensitatea luminilor in bord)
Daca aia nu merge, atunci ce a zis liviu.
  • mariusdel

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2012

  • Mesaj Privat
liviu2004 a scris:AI becurile arse in spatele ecranului, da-l jos si schimba-le. Nu exista reglaj contrast. BC e pentru computer bord, nu ai oricum, lasa butonul in pace.

pot sa fac asta singur sau trebuie sa ma duc la vreun service . daca pot sa le schimb singur poti sa ma ajuti cu niste indicatii sau un tutorial ceva?
Skip ads

  • mariusdel

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2012

  • Mesaj Privat
jE a scris:Contrastul la display (impreuna cu intensitatea pentru restul luminilor din bord) se regleaza de la o rotita, pozitionata pe blocul de lumini (stii butonul ala de unde aprinzi faza scurta? Tot acolo ai 2 rotite, una pentru reglat inaltimea farurilor, alta pentru intensitatea luminilor in bord)
Daca aia nu merge, atunci ce a zis liviu.

stiu despre ce rotita vorbesti dar nu e aia cauza. e posibil sa fie si ledurile din spatele display-ului cu toate ca am ceva dubii in legatura cu asta.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Poti face singur, dar iti trebuie o surubelnita torx. Sa caut daca gasesc vreun film pe youtube.

Ia vezi tu poze aici, nu e greu:

http://www.all-carsonline.c...s/?showtopic=4310
  • mariusdel

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2012

  • Mesaj Privat
merci mult am reusit sa demontez si sa scot becurile dar acu tre sa astept pana luni sa gasesc un magazin sa cumpar becurile respective. revin dupa ce le schimb.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR