Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • Luciaan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut!
Am o Corsa B din 2000 si as vrea sa-i fac ceva modificari la exterior. Ceva ieftin, nu as scoate chiar foarte multi bani din buzunar.
O parere poate sa isi dea cineva ?!
Multumesc frumos si un an nou fericit!

Skip ads

  • Alex1796

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2000 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Geamuri fumuri pe luneta si geamuri spate ,toba sport , faruri cu lupa , si folie pe triple . Smile
  • Luciaan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
N-ai gusturi rele Alex Wink ma poti ajuta cu un site serios de unde pot achizitiona niste faruri de genul asta ?
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
...si il mai poti ajuta cu niste pile la politie. O sa ii fie de mare ajutor sa-si recupereze talonul retinut pt folii Smile)
Skip ads

  • CroSsFade

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2014

  • Mesaj Privat
De ce? Doar poti sa-ti iei folii cu omolagare. Eu asa am. In locul tau Lucian I-as pune praguri, faruri angel eyes, toba sport, bara fata si bara spate schimbate si vopsite (ambele tuning), oglinzi si triple tuning, grila din fara schimbata cu una fara emblema, capota prelungita, folii fata-spate. In interior iti pui leduri smd la consola centrala, lumina pe podea, cu niste covorase argintii. Bordul il modifici: ii pui smduri albastre, sau iti achizitionezi ceasuri cu plasma, sau bord lcd (dar nu o sa-ti convina). Apoi, daca circuli numai pe drumuri bune, ii pui arcuri sport si ii schimbi jantele.
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Crossfade, colegul a mentionat ca nu vrea sa investeasca prea multi bani in tuning. Ce ai insirat tu acolo putea sa insire oricine. Ia fa si un calcul cam la cat ar duce tot ce "ai face tu in locul lui" si nu uita sa incluzi manoperele.
Folii pe stopuri nu se omologheaza, iar pt cele de pe geamuri spune-i si cat costa.
  • Alex1796

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2000 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Faruri gasesti pe tocmai sau olx cu reglaj electric sau fara, in functie de bani (450-1000 lei) si model , si geamurile fumurii pe spate si luneta te costa in jur de 300-350 lei omologat Smile
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
"covorasele argintii" cel mai mare tunnig, dar sa nu le puna daca nu bate si lumina pe podea Wink

Lasati prostiile cu tunarelile. Incearca sa o tii tehnic pe linia de plutire, fereste-o de rugina, cauciucuri bune si sa ai benzina sa te plimbi.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sustin cele spuse anterior. Masina e totusi veche..o sa cedeze in cativa ani...Tine-o pe linia de plutire dpv tehnic si pune bani deoparte pt una mai noua, peste 2-3 ani.
  • Alex1796

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2000 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2014

  • Mesaj Privat
CSN nu te contrazic , asta e cel mai important la o masina, dar daca omu vrea sa bage bani in masina , eu i-am dat ideii Smile ( niste folii si o toba sport nu strica la aspect Smile) )
  • pisic88

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2014

  • Mesaj Privat
am luat eu faruri angel eyes din desmembrari, 250 ron +50 ron la reconditionare ca erau un pic zgariate.
o bara de fata tuning pe olx gasesti si la 130-150 ron, eu am dat 100 dar nu era mult modificata.
bara de pe spate, 150 ron din fibra de sticla , noua, nu fusese montata. tot de pe olx.
nu am gasit inca ceva tobe la preturi bune pe olx dar o sa mai caut.
eleron de gsi (eirmecher sau cum ii zice) 150 ron- olx
pe folie am dat 200 ron, omologata +montaj, atata e la braila (27% opacitate fata, 90% spate)
boxe sony explode pe fata, 2 bucati, 60 ron - olx
ceasuri cu turometru, 70 ron -olx
amortizoare sport, nu le-am montat inca pt ca e iarna, 250 ron-olx
bara de ridigizare amortizaore (cea care vine sus intre amortizoare)- 60 ron - olx
bara de ridigizare + lagare de sustinere(bielete antiruliu) + bratele -100 ron-olx
pompa servodirectie hidraulica +caseta directie+capete bara+rezervor servodirectie+fulie pompa apa -250 ron -olx
instalatia electrica,toata, 150 ron-olx
geamuri electrice + oglinzi electrice incalzite (cu tot cu butoane si cablaje)-350 ron -olx
ornamente tuning din masina (capac airbag, nuca schimbator luminata, capacul de plastic de la schimbator, scrumiere) -olx nu mai tin minte preturile
4 genti r14, 2 tabla 2 aliaj -150 ron-olx. le-am luat pt cauciucurile de iarna ca sa nu le mai schimb de fiecare data.
oala tamburi 65 ron-olx
huse imitatie din piele ,albe, 170 ron-olx.
husa volan, alb-negru, 30 ron-olx
tid +capacul de plasitc -40 ron-olx

is multe la preturi avantajoase prin desmembrari. nu vreau sa-i fac reclama olx-ului ca is multe sitturi asemanatoare. eu de acolo le-am cumparat, niciodata nu mi-am luat tzeapa, toate is in buna stare de functionare. inca nu am montat multe din piese. nici bara de pe spate, e inca in garaj asteapta caldura.
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Bucsi, amortizoare, flanse, directie sunt cel mai bun tuning pe care il poate primi o masina veche...
Skip ads

  • Alex1796

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2000 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2014

  • Mesaj Privat
pisic88 ceasurile cu turometru sunt de tigra ?
Sunt pe cablu sau electric ?
Difera daca ia-u ceasurile de pe o masina cu un motor mai mare sau mai mic la turatie ?
Am 1.2 16v
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
- autovehiculele trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau în conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificãrile ulterioare, având transparenþã de min.75% pentru parbriz ºi min.70% pentru luneta ºi geamurile laterale;

- marca de omologare conform acestor reglementãri, marca care trebuie sã existe pe geamuri, atestã faptul cã iniþial acestea au avut transparenþã de min. 75% pentru parbriz ºi min. 70% pentru luneta ºi geamurile laterale.
"geamuri laterale"!Nu este specificat fata,ori spate,doar atat: "laterale"Si pe triunghiul spate doar daca ai folii,ti-o iei!Legiuitorul a lasat deschisa portita!Inainte,pe vechiul cod se facea diferentiere,acum insa,nu!
"27% opacitate fata, 90% spate", daca poate cineva explica,cu ce ma ajuta existenta timbrului omologarii,cand orice Garcea,cat de chior ar fi,vede(sau ma rog,observa cel putin) ca transparenta pe geamurile mele spate este aproape ori egal cu zero ? Unde mai pui ca este mentionat in timbrul aplicat intre folie si sticla gradul de opacitate.Oare chiar atat de prost sa fie?
Sfaturile sunt ok,dar mai trebuie spus si riscul la care se expune.Certificatul se retine fara prea multe comentarii,vizita la RAR pentru reconfirmare nu stiu cat mai este,eu am platit 150 acum cativa ani,la care am adaugat si amenda de 500 lei (initial imi scrisese 250 ,dar la intrebarea mea,dece 250,a "recalculat "si mi-a dat maxim-acum este 720 lei),cu toata omologarea de pe timbru si dupa ce le-am dat jos,in prealabil.Ca le-am pus la loc,e treaba mea,pe banii mei,pe barba mea! Laughing Dar rahatul ala de "omologare" este fix si egal cu ce am scris mai sus...Asa ca,daca-ti pui folii cu un grad de opacitate mai mare de 15% lateral fata si 20% lateral spate/luneta (geamurile oricum nu sunt 100% transparente),mai bine montezi folia.... fara "omologare",care oricum nu te ajuta la nimic si-i mai..ieftin.Oricum,in ambele situatii,si cu " omologare "si fara,daca deja incepi o discutie cu Garcea pe tema asta,te apuci sa le dai jos ,loco.Orice "defectiune" care poate fi indepartata la fata locului,nu este sanctionata.Deunazi,un prieten a luat-o cu ledurile de la numar.Garcea-i zisese,daca schimba ledurile cu becuri ,pe loc,nu-l mai taxa.Eu am becuri de rezerva,kit complet.El insa... Nu vorbesc din spirit civic!Am folii pe sticle temperat din fabrica 75%,pe care nici Mama Omida nu le poate trece prin RAR,leduri pozitie/numar,xenon original/spalatoare,dar puse de mine,nu apar in echipare de ma trimite vre-un curios la RAR,dar sunt constient de riscuri.


Ultima modificare facuta de micky001 la Lun 05 Jan, 2015 6:25 pm
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La mine sunt geamurile fumurii din fabrica...si nu cred ca se incadreaza in normele alea...ce o sa imi faca?
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca sunt din fabrica,precum la mine,temperat 75%,adica ai estompare 25% ,ori heliomate cum spun unii,original insa si conform cu specificatiile fabricantului autoturismului(toate sticlele au stantata norma si numarul de omologare),nu au ce face,esti "legal"Daca pui si 5% estompare,esti bun de plata! Smile Tot "legal"...

Mai bine,tii de lovele sa-i bagi carburant de-o iesire ori ...de intretinere! Drumuri bune!
  • Luciaan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Asta am auzit si eu in legatura cu foliile Smile) infine, am dat 6 lei pe 3 metri de folie Smile) si mi-am pus pe laterale, pe luneta nu am reusit sa-mi pun ca e migaleala mai mare.. oricum treaba a iesit o mare buleala dar tine acolo de care Smile) a ramas o multime de bule prin ea. nu am reusit sa le scot
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
micky001 a scris:Daca sunt din fabrica,precum la mine,temperat 75%,adica ai estompare 25% ,ori heliomate cum spun unii,original insa si conform cu specificatiile fabricantului autoturismului(toate sticlele au stantata norma si numarul de omologare),nu au ce face,esti "legal"Daca pui si 5% estompare,esti bun de plata! Smile Tot "legal"...

Mai bine,tii de lovele sa-i bagi carburant de-o iesire ori ...de intretinere! Drumuri bune!

Eu nu am de gand sa o ``tunez``..eram numa curios ce o sa zica Garcea. Dotarea apare si din decodarea VIN-ului.
  • pisic88

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2014

  • Mesaj Privat
micky001 nu stiu ce te-ai aprins asa de tare. eu am pus folia care am vrut-o pe masina, spuneam mai sus doar ce preturi am gasit eu cand am avut nevoie de piese. nu am zis ca folia mea e legala sau nu. nu am zis ca am primit timbru pe 10% transparenta pe spate. nu am folie pe parbriz si nici nu o sa gasesti tu la cineva sa monteze,legal, folie pe parbriz. pe parbriz nu se monteaza asbsolut nimica. chiar si acele stickere sunt ilegale ... dar alta polemica si aici. folia pe care am pus-o eu are o transparenta mai redusa pt ca asa am vrut eu. cat despre ochiul politaiului nu stiu ce sa zic, pe timbru scrie cat e legal, daca el observa o diferenta atunci sa-mi faca testul cu ce dispozitiv are el in dotare, in afara de ochiul lui periculos. daca ii da pe dispozitivul ala a lui destept transparenta mai redusa decat e legal eu dau folia jos, daca nu ... inseamna ca nu are. daca sti pe cineva care se risca sa iti puna folia cu o transparenta mai mica decat cea legala si sa iti dea un timbru legal, sa-si puna firma la bataie pt tine, la mine a mers, si nu ma laud dar aia e transparenta pe care am vrut-o eu si am crezut eu ca e buna. si nu am pus pe fata 27% doar ca sa fiu eu "mai ilegal" ci acolo mi sa parut mie ca nu e nici mult, nici putin, nu bate nici la ochiul lui garcea, nu ma afecteaza nici pe mine din masina sa nu am probleme ca nu vad nimica prin ea.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu ma ambalez deloc! Smile Doar am specificat cat de legale sunt si ale mele... Hai sa-ti explic care-i treaba,ca sunt patit cu asta ,iar daca era o portita,o foloseam.Garcea nu are nici un aparat minune la el,doar o foto-camera.Orice i se pare lui suspect ori ceva ce sa-i intareasca suspiciunea,legat de conformitatea auto cu originalul ori specificatii,iti ridica certificatul de inmatriculare,fara drept de apel,iti face vedeta sectiunea respectiva pe cardul lui foto,in schimb iti da o dovada cu care poti circula bine-merci,nu mai stiu exact cate zile scria pe ea...In dovada specifica pentru ce ti-a fost ridicat certificatul,respectiv nerespectarea unei norme ori nonconformitate, folosirea lumini neadecvate,mai nou ,daca nu ai asigurare.Iti trage cu aceeasi ocazie si amenda aferenta!Pe rahaturile alea aplicate intre folii si sticla, "omologate" RAR,daca te uiti atent ,baietii specifica gradul de estompare.Ce nu-ti spun meseriasii,este ca pe ei i-i doare la basca daca te prinde Garcea,lor nu are ce sa le faca,nu au interdictie de aplicare,sunt autorizati sa o faca si mentioneaza curat ce au aplicat pe sticle.Adica ei nu au "mintit"cu nimic! Tu poti sa le vopsesti si cu vopsea auto neagra,nu te sanctioneaza nimeni ca o faci,ti-o iei daca iesi in trafic cu asa ceva.Cam cum era cu detectorul radar acum ceva ani.Se comercializa legal pe piata,gaseai asa ceva ,incepand de la magazinee piese auto pana la supermarket-uri,pe toate drumurile.Folosirea lor in trafic era insa interzisa si sanctionata drastic.Becuri xenon!Montezi in service autorizat,iti elibereaza factura,garantie,etc!Daca esti insa oprit in trafic,ti-o iei? Ei,cam asa sta treaba! Apoi,ca sa-ti recuperezi certificatul,musai trebuie sa dai o fuga la RAR,pentru o hartiuta de constatare indepartare defectiune,certificare "in conformitate",ori alta hartiuta similara.La RAR,acolo baietii iti verifica functie de trimitere masina,daca ai avut xenon din fabrica conform VIN,gradul de transparenta al sticlelor,noxe ori chiar ...decibeli !(mai stiu unul care si-a luat-o pentru tobe si filtru sport!)Mergi frumusel cu hartiuta asta la politie si-ti recuperezi certificatul.Amenda,nu le pasa lor daca o platesti 1/2 ori integral.Contestatie nu ai cum face decat bazat,ori rar vei fi.Contestatiile se fac la judecatorie,nu la politie,se deschide proces contra politiei mai exact!Avocat,inregistrare proces pe rol,etc.Ori Garcea nu-i chiar atat de fraier sa-ti ia certificatul fara o baza solida.Nici fara dovezi,Mie mi-a facut poze la toate geamurile...Daca ai avea scris pe ömologarea" aia estompare 5%,iar foliile s-ar dovedi a fi 90%,atunci ai putea sa te iei de ouale firmei ce le-a aplicat.Dar ei n-au treaba cu politia,nici politia cu ei!Cam asa sta treaba si crede-ma,nu vorbesc din auzite ori imi dau cu parerea!Asa ca nu te astepta sa scoata ala vre-o scula minune sa-ti verifice transparenta .El o sa-ti raspunda cum mi-a spus si mie "Nu stiu domnule,daca tu vii cu hartie de la RAR precum ca se respecta intradevar limitele,iti iei certificatul si-ti anulam amenda!"Cum mama dracului sa vin,cand scria negru pe....transparent,"transparenta 25%"!? Si cum mama dracului sa fie transparenta 75% cand nu se vedea nimic prin sticla?Si cum sa-mi dea RAR-ul confirmare transparenta 75% ?Nu sunt polemici,sunt discutii,fiecare este liber sa faca ce vrea cu banii lui,pentru ca pana la urma,totul se limiteaza la lovele,de la aplicarea foliilor pana la scoaterea lor si plata aferenta intrarii in "legalitate " Sa-mi arati si mie unul care merge legal cu xenon after fara lupe,folii pe geamuri estompare peste 25%,folii pe lampi ori afumate cu spray,led-uri after pe pozitii ori numar inmatriculare,jante altele dect cele mentionate in CIV,etc...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR